28.06.2014 - Redakce
počet přečtení: 1665
vytvořeno 28.06.2014, upraveno 28.06.2014
V KLUBOVÉM ZÁKULISÍ ČESKÝCH MISTRŮ S jen mírně navýšeným rozpočtem, reflektujícím náklady na souběžné fungování v Nymburce i Praze, vstoupí do další sezony český mistr. A dosáhnout bude chtít minimálně stejných výsledků jako v uplynulém soutěžním ročníku. To je jen jedna z řady informací, kterou Basketmag získal v obsáhlém rozhovoru s výkonným ředitelem ČEZ Basketball Nymburk Ondřejem Šimečkem.
S jen mírně navýšeným rozpočtem, reflektujícím náklady na souběžné fungování v Nymburce i Praze, vstoupí do další sezony český mistr. A dosáhnout bude chtít minimálně stejných výsledků jako v uplynulém soutěžním ročníku. To je jen jedna z řady informací, kterou Basketmag získal v obsáhlém rozhovoru s výkonným ředitelem ČEZ Basketball Nymburk Ondřejem Šimečkem.
Nymburk má za sebou první rok pod střechou Sportovního holdingu Praha, který se loni stal majitelem poloviny akcí klubu. Jeho šéf Robert Speychal tehdy zdůraznil, že počínaje letošní sezonou začne tým usilovat o dobytí Euroligy, čehož základem bude navýšení rozpočtu na 4 miliony eur.
"Budget" pro uplynulou sezonu se měl podle loňských prohlášení klubu pohybovat někde mezi 80 a 90 miliony korun, ale podle některých informací byl ještě vyšší.
Ondřej Šimeček podotýká, že náklady na hráče se v minulé sezoně navýšily jen mírně, a to zejména kvůli nevydařenému angažmá point guarda Reynoldse, jenž musel být brzy nahrazen Ilievskim. Nárůst nákladů tak spolkl především provoz související s přesouváním do pražské Tipsport arény.
Když už je řeč o point guardech, na ty u Labe nemají štěstí už od odchodu Katzurinova generála Arthura Leeho - jinými slovy od léta 2010, kdy začala vláda kouče Ginzburga, a klub vstoupil do kolotoče několika souběžně hraných soutěží.
Ať už to byli Efejuku, Lenzly, Nissim, nebo Lawrence, Lenzly se zaskakujícím Abramsem, či sestava Taylor, Pavkovič, Welsch, Carter anebo naposledy duo Massamba - Reynolds, kterého kouč Kemzura nevzal už na euroligovou kvalifikaci, většinu ze čtyř posledních sezon se Středočeši o rozehru nemohli výrazně opřít. A to je v tom nejvyšším basketbalovém patře hodně znát.
"Z loňska jsme se dost poučili a určitě chceme dát co největší důraz na angažování dobrého rozehrávače, abychom ho pak nemuseli měnit. Při výběru musíme být velmi opatrní, protože od osoby rozehrávače se odvíjí fungování celého týmu," podotkl Šimeček.
Svá slova vyřkl těsně předtím, než klub angažoval 188 vysokého Dariuse Washingtona, který má ve svých 29 letech zkušenosti z NBA i Euroligy, a hlavně se Nymburku osvědčil už v roce 2007, ač to není point guard, co by rozdával nůše asistencí.
Polabané jej berou jako rozehrávačskou zálohu, která bude moct alternovat i na pozici 2. Jednička na point guardu přilétla do klubu zanedlouho - bude jí další Američan, bleskurychlý driblér Derek Raivio, mimochodem stejně starý jako Washington. Jde o top skórera uplynulého ročníku belgické ligy (18,7) a rovněž druhého nejlepšího střelce podle úspěšnosti (48,3).
Vzhledem k velmi fyzické hře ruských celků ve VTB lize a posledním místě Nymburka na doskoku v uplynulé sezoně byly a budou při selekci posil i tyto minulé nedostatky zohledňovány, a to nejen u rozehrávačů.
Další otázkou je výkonnostní růst českých hráčů, z nichž při velkém tlaku na výsledky dostávali v evropských soutěžích v minulé sezoně větší prostor jen Welsch s Hrubanem, z ostatních si v zapojení mírně polepšil už pouze Houška. Čísla ostatních šla dolů, a to včetně Bendy, stíhaného různými zraněními.
"Každý má v týmu svou roli, a protože už jsou u nás tito hráči takovou dobu, znamená to, že ji naplňují. Chceme, aby se tým točil kolem českých hráčů. Jedna generace těch zkušených, co nám vyhrála spoustu zápasů, před rokem odešla a my se musíme soustředit na to, abychom si vychovali novou generaci dobrých nymburských hráčů, kolem kterých se to zase bude točit. Podle mě je to na dobré cestě a to jádro se začíná tvořit," říká ředitel, jehož slova potvrzují i poslední kroky managementu.
Ten prodloužil působení už půltuctu Čechů: Welschovi, Bendovi, Pomikálkovi, Houškovi, Hrubanovi a Křížovi. Při udržení Rančíka se Simmonsem a čerstvém najmutí ex-opory Washingtona a novice Raivioa je tak v sestavě pro novou sezonu už desítka jistých hráčů. Chybí tedy ještě posílení podkošového prostoru, včetně silného centra.
A ještě poznámka k českým borcům v kádru - na ty v mezinárodních soutěžích méně vytížené by měla přejít zodpovědnost (nyní zřejmě ještě větší než dosud) v utkáních Mattoni NBL.
První soutěžní zkouškou bude pro Nymburk - už pátý rok v řadě - osmičlenné euroligová kvalifikace. Ta je nejsnazší příležitostí k dosažení bájné kontinentální soutěže. A jak podotýká Šimeček, možná je to i naposledy, co tahle šance, jež na úvod sezony při nerozehranosti celků nahrává rozpočtově slabším klubům, existuje.
"Na červencovém jednání Euroligy se bude řešit změna licencování týmů a s tím bude ve hře i zrušení kvalifikace."
Jestli má mít Nymburk někdy solidní šanci, je to právě v letošní kvalifikaci, byť v ní jako velká překážka číhá Unics Kazaň. Další varianty průniku do soutěže pro eurosmetánku už totiž jsou složité a ještě složitější:
1. Získat jako země dostatečně vysokou pozici v rankingu pro obdržení B-licence. Tam Česku vylepšuje postavení prakticky jen Nymburk, jako jediný zástupce v mezinárodních soutěžích. Letos mu patřila stejně jako loni 22. příčka a na pásmo lig/zemí, z něhož se dalo skrze licenci B na Euroligu dosáhnout, týmu stejně jako loni pěkných pár míst chybělo (minulý rok se nedostal do základní fáze ani z 15. pozice tohoto rankingu Banvit, tehdejší vicemistr turecké ligy, letos měl smůlu Štrasburk, vicemistr Francie z 18. příčky, který musí do kvalifikace).
(Pozn.: tento rankingový (a ne vždy zcela průhledný) systém se však nyní zřejmě změní a jednotlivé ligové soutěže by měly dostat natvrdo garantovaná místa v Eurolize)
2. Získání divoké karty. Na tu je ale potřeba spousta peněz a vedle toho i záruky budoucích úspěchů, jak na sportovním, tak marketingovém poli. Důležitý je samozřejmě i potenciál daného trhu. Pokud by Nymburk na kartu měl prostředky, mohl by o ní podle Ondřeje Šimečka uvažovat.
3. Vyhrát Eurocup, což je tou nejmíň schůdnou možností. Právě tato soutěž na Nymburk bude opět čekat, neuspěje-li v euroligové kvalifikaci. Letos se Eurocup v základní fázi zúží, a to ze 48 celků na 36. Jeho aktuální herní systém, i s přístupem týmů vypadlých ze základní fáze Euroligy, však zůstane zachován.
Už počtvrté Nymburk vlétne i do VTB ligy, jež sice přijde o Petrohrad (finance) a ukrajinské účastníky Mariupol a Doněck (situace v zemi), ale možná bude mít rekordních 22 celků. Ve hře je dokonce zářijová kvalifikace.
Před časem projevil zájem o VTB ligu dokonce i Inter Bratislava, jak ale vyplývá z dřívějších prohlášení vedení soutěže, zřejmě zůstane oslyšen, a to z důvodu negarantování dostatečně vysokého rozpočtu.
Česku aktuálně patří v rankingu zemí VTB ligy sedmá příčka. Tato pozice by nabyla na větší důležitosti, pokud by Češi měli zájem o další tým v soutěži. Nymburk se o svou budoucnost v lize bát nemusí, neboť jako o svého druhu západní tým, navíc působící v pro Rusko atraktivní lokalitě, o něj má vedení soutěže zájem.
Jak se ale ruskému vedení zamlouvají až 19. nejvyšší návštěvy z 20 týmů, čítající v průměru 1100 diváků?
"Ani my, ani VTB liga není šťastná z toho, že se nám nepodařilo přilákat více fanoušků. V příští sezoně se musíme snažit, aby fanoušků chodilo víc, protože pro ně hrajeme," říká Šimeček, podle nějž mělo na nízkou návštěvnost velký vliv nepravidelné střídání hal pro evropské zápasy (Nymburk, Praha a jednou i Pardubice).
"Chápu fanoušky, že pro ně není jednoduché zjistit, kdy kde a jakou soutěž hrajeme. Chyběla tomu pravidelnost zápasů hraných na jednom místě. Je totiž prokázané, že aby se fanoušek stal stálým a nechodil jen občas na atraktivní soupeře, je - i bez ohledu na počet hraných soutěží - potřebný rytmus. I vysoce postavení zástupci Euroligy mi potvrdili, že to číslo, od kterého se pravidelnost odvíjí, je 20 až 22 utkání odehraných v sezoně na jednom místě. Pak se vytvoří určitá kontinuita a divák si je schopen na to navyknout. Pokud je utkání míň a ještě v různých místech, je obrovsky těžké se v tom zorientovat. My se snažíme orientaci fanouškům usnadnit, ale uznávám, že občas je pro ně doslova detektivní prací najít si, kdy, kde, s kým a o co se právě hraje."
Střídání nymburské haly a pražské Tipsport arény bude pokračovat i nadále, dokud se nedokončí rekonstrukce haly na pražské Letné. Tam pak bude Nymburk hrát své evropské zápasy a stánek bude sdílet s ženským celkem ZVVZ USK Praha.
Podle ředitele by i v nové sezoně VTB ligy měly zůstat zachovány současné prize money: letos bralo vítězné CSKA v přepočtu 6 milionů korun, Nymburk na posledním placeném místě (8. ve skupině) 1,7 milionu. Celkový rozpočet ligy činil 203 milionů korun.
"VTB liga je jedinou basketbalovou soutěží, co odměňuje týmy nejen za umístění, ale i za to, že ji vůbec hrají. Existuje fond o velikosti 83 milionů korun a část z něho se používá na startovné, které dostává převážná většina klubů s výjimkou nováčků," vypočítává Šimeček.
Zápasy Nymburka, jež poslední dva roky vysílal Nova Sport, i v příští sezoně bude muset přenášet některá z televizí, aby klub naplnil regule soutěže. Zatím však není jasné, která to bude.
Tím hlavním však opět budou výsledky. A právě to je segment, který Středočechy trápí poslední dvě sezony nejvíc. I přes navýšení rozpočtu, který podle Šimečka patřil na pomezí třetí a čtvrté pětice pořadí (například z deseti ruských celků se Nymburku blíží jen tři rozpočtově nejslabší, tedy Volgograd (113 milionů korun), Samara (96) a Lyubertsy (89)), se letos podařilo jen zreplikovat loňskou bilanci 5-13.
"VTB liga byla opět o něco kvalitnější, ale netroufnu si říct, zda to bylo navýšením rozpočtů soupeřů. Spíš se jejich týmy stabilizovaly. U nás naopak došlo k řadě změn a trvalo nám, než jsme se sehráli. A to je jeden z hlavních důvodů naší bilance," hledá důvody nepostupu do play-off ředitel.
Nymburští se před sezonou 2013/14 pokusili o snížení pro jeden evropský tým nelidského počtu téměř 80 zápasů, k čemuž mělo napomoci odehrání jen poloviny základní části Mattoni NBL. Jenže i to ubralo z loňských 79 soutěžních duelů pouze sedm. A tým se v mnoha týdnech stejně nevyhnul porci až tří utkání.
Přitom třeba Nikola Vujčič, manažer euroligových šampionů z Tel Avivu, kteří z řady minulých sezon mají rovněž bohaté zkušenosti s tím nejnabitějším programem, zdůraznil, že už dva těžké zápasy týdně jsou hodně náročné.
Sami nymburští hráči už navíc během uplynulých exponovaných let přiznávali, že nápor s nekonečným cestováním a limitovanou možností regenerace i tréninku je nad jiné extrémní. A třeba Jiří Welsch prohlásil, že se s tím nedá srovnávat ani jeho nejvytíženější sezona u Boston Celtics.
Z pohledu fyzické nálože nejkritičtější část sezony obvykle přichází po nabitém prosinci v obdobně našlapaném lednu a únoru. Loni i letos v těchto dvou měsících Nymburk odehrál po 22 zápasech (loni v 57 dnech, letos v 58), což dává krutý průměr jednoho utkání za 2,5 dne! I se všemi přesuny.
Právě v tomto období přišly i některé veledůležité duely z hlediska postupu do play-off VTB ligy (loni doma s Nižným Novgorodem, Lyubertsy, venku s Klajpedou, navíc v Eurocupu doma s Valencií, Rigou, Bilbaem, venku s Rigou, Valencií, letos doma s Krasnojarskem, venku se Zhořelcem, Nižným Novgorodem), které Středočeši nezvládli. A tyto ztracené VTB zápasy po slabším výkonu nejednou následovaly po perfektní práci v Eurocupu.
Jak s tímto obdobím chce klub pracovat v sezoně následující a je vůbec při kádru 12-14 hráčů, z nichž důležité evropské zápasy budou stát jen na některých, reálné takovou porci kvalitně zvládnout?
"Bude platit stejný model jako loni. Opět budeme co nejvíc točit 13 až 14 hráčů a na základě zkušeností se budeme snažit co nejrozumněji rozložit síly tak, aby hráči v těch klíčových zápasech měli dostatek sil. O tom, že leden a únor jsou v tomto směru krizové, víme a snažíme se poučit z chyb, aby neutrpěla naše výkonnost ani v jedné ze soutěží. Musíme s tímhle prostě počítat a plánovat už před sezonou, jak složením kádru, tak systémem přípravy, což se pak promítne do průběhu sezony. Jasné je jedno - kalendář soutěží nezměníme," hledá odpověď Šimeček.
Jednou z možností, jak vražedné tempo zápasů lépe zvládnout, by mohlo být vložení zodpovědnosti za zápasy NBL na větší počet hráčů širšího kádru, tedy v daný moment jakési rezervy, kdy by se sem tam musela přejít i nějaká ta porážka.
"Je to zajímavá myšlenka, která ale přináší vedle spousty plusů i řadu minusů. My zvažujeme všechny možnosti, ale pro tuhle sezonu něco takového ještě nebude aktuální. Ačkoli máme nejvyšší rozpočet z českých klubů, ani naše kapsa není bezedná a v podstatě dva týmy by stály i nemalé peníze," podotýká výkonný ředitel ČEZ Basketball Nymburk.
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz