11.12. Favorita celé soutěže a dosud nejsilnějšího soupeře v NLB lize dostanou nymburští hráči naservírovaného v dost možná nejlepší možné situaci. Tým šestinásobného mistra Jugoslávie Olimpija Lublaň totiž přijíždí do Pardubic k 11. dějství NLB ligy po 45minutovém čtvrtečním dramatu v Aténách, kde v bitvě o první místo v euroligové skupině D nakonec podlehl Panathinaikosu.
11.12. Favorita celé soutěže a dosud nejsilnějšího soupeře v NLB lize dostanou nymburští hráči naservírovaného v dost možná nejlepší možné situaci. Tým šestinásobného mistra Jugoslávie Olimpija Lublaň totiž přijíždí do Pardubic k 11. dějství NLB ligy po 45minutovém čtvrtečním dramatu v Aténách, kde v bitvě o první místo v euroligové skupině D nakonec podlehl Panathinaikosu.
Tři z hlavních opor a členové základní pětky odehráli pořádně velkou porci minut. Makedonský playmaker Ilievski, top skórer týmu, natočil 43 minut (trefil 4 trojky z 5 pokusů). Slovinský guard Ožbolt hrál 39 minut a americké křídlo Gregory 34. Exnymburská opora Goran Jagodnik, zjevení letošní euroligové sezony, si připsala 21 minut s 10 body.
Právě Jagodnik spolu s Ilievskim a Ožboltem patří k nejproduktivnějším střelcům týmu v NLB lize. Tam má Olimpija bilanci 6/4, stejně jako půltucet dalších celků v čele tabulky. Středočeši jsou o výhru zpět.
Lublaň je se 73 body na zápas mezi všemi celky 13. nejhorší. Zcela nejslabší je v doskocích (26) a spolu s Nymburkem je i na samém chvostu ve statistice získaných faulů. Naopak silnou stránkou jsou získané míče (10), kde je Olimpija druhá za Nymburkem (10,5).
Ostře sledovaný duel před kamerami ČT4 startuje v pardubické ČEZ aréně v 18:30.
O extrémní BEZPEČNOSTI PRO IZRAELSKÉ SPORTOVCE
Jedna věc je jistá už před zápasem. Bezpečnostní opatření týkající se týmu hostů, nebudou ani vzdáleně podobná těm, která musela být aktivována při zápase Hapoelu Jeruzalém minulý týden.
"Izraelské týmy by se mohly stát potenciálním cílem útoku, proto je na základě vládního nařízení vyžadováno, aby s každou větší skupinou, jako je sportovní tým, vyjíždělo do zahraničí minimálně pět šest tajných pracovníků bezpečnostních složek. Navíc se vždy spolupracuje v daném místě s místní policií," odhaluje praxi země, jež byla ve své historii napadena tolikrát jako málokterá jiná, kouč Nymburka Ronen Ginzburg.
A totéž se týká i jejích občanů a - sportovců. Mnichovský masakr z olympiády 1972 budiž toho snad nejvýraznějším důkazem.
Podle Ginzburgova asistenta Orena Amiela jsou dějiny země válečnými konflikty natolik protkány, že téměř všechny významné izraelské svátky jsou s nějakým spojeny. "Slavnostní večeře pak leckde začíná slovy: Pokusili se nás zničit. No, nepovedlo se jim to. Pojďme jíst!"
Kouč Ginzburg sám zažil několik zahraničních výjezdů s izraelským národním týmem do 20 let. Přiznává, že někdy ani nevěděl, kde přesně se příslušníci tajných složek pohybovali. Za to si byl jist, že hlídali pokoje hráčů v hotelu, kontrolovali a ochutnávali jídlo, než ho pozřeli hráči, doprovázeli je v autobuse, v letadle i všude jinde.
Jak vypadala bezpečnostní opatření při zápase Hapoelu v Pardubicích?
Už v sobotu, tedy tři dny před utkáním, dorazil na místo první člen ochranky. Vyptával se na všechno možné, každý detail pro něj byl důležitý. Prohlédl si hotel, halu i cesty, která obě místa spojují.
To je dost zásadní věc, neboť podle pravidel autobus s týmem nesmí ani jednou použít stejnou trasu, což v Pardubicích, ale i leckde jinde, není právě snadné zařídit. Navíc izraelská strana vyžadovala stále stejného řidiče autobusu, a když jednu cestu nebyl k dispozici, situace se musela složitě řešit.
Pokud jde o hotel, hráči nesmí být ubytováni v prvním, ani v posledním patře. Nesmí obývat ani krajní, nebo rohové pokoje v rámci daného patra.
S týmem samým dorazil další "tajný", který strávil v den utkání celý den v hale. Dávno před zápasem co hodinu obkroužil celou hrací plochu, prohledal všechny koše, nahlédl pod zapisovatelský stolek, podrobně prozkoumal prostor kolem lavičky hostů.
Probral i pojízdné koše s míči a vždy s asi třemi několikrát bouchl o zem, aby se ujistil, že jsou v pořádku. Při zápase samém měli bezpečnostní pracovníci rozdělené sledování různých částí hlediště. Po utkání pak ozbrojení členové zásahové jednotky české policie střežili prostory kolem šaten, kam se nemohl dostat prakticky nikdo.
Tohle všechno byl velký kontrast toho, jak vypadala situace při utkání v Jeruzalémě. "Po celou dobu pobytu nás nikdo nehlídal. A při zápase jsem kolem laviček taky nikoho neviděl. Možná v hledišti byli i policisté v civilu, ale ty bychom zase nemohli poznat," podotkl nymburský podkošový hráč Radek Nečas.
Petr Hamták
Foto: ČEZ Nymburk a archiv