O 20letých Senegalcích na pražském MS U19, hrozbě suspendace Ruska, nových pravidlech a číslech do 99

05.02.2014 - Redakce
počet přečtení: 1607
vytvořeno 05.02.2014, upraveno 05.02.2014



Když český tým na MS U19 v Praze nastoupil proti reprezentaci Senegalu ve skupině o 13.-16. místo, možná mohl mít pochybnosti o nadstandardních atletických schopnostech některých hráčů soupeře, ale tohle mladí lvi tušili jen těžko - hned pětici hráčů soupeře bylo ve skutečnosti přes 20 let! A to se na mistrovství věnovaném maximálně 19letým jaksi nesluší. Po turnaji byl tento podvod odhalen a jako by to nestačilo, Senegalci si na následné MS stejně starých dívek připravili pro změnu čtyři hráčky starší 20 let. Když se celý skandál provalil, vedení repre dokonce stáhlo tým z prvního zápasu šampionátu, který pak Kanada vyhrála kontumačně 20-0.

Když český tým na MS U19 v Praze nastoupil proti reprezentaci Senegalu (na vrchním snímku) ve skupině o 13.-16. místo, možná mohl mít pochybnosti o nadstandardních atletických schopnostech některých hráčů soupeře, ale tohle mladí lvi tušili jen těžko - hned pětici hráčů soupeře bylo ve skutečnosti přes 20 let! A to se na mistrovství věnovaném maximálně 19letým jaksi nesluší. Po turnaji byl tento podvod odhalen a jako by to nestačilo, Senegalci si na následné MS stejně starých dívek připravili pro změnu čtyři hráčky starší 20 let. Když se celý skandál provalil, vedení repre dokonce stáhlo tým z prvního zápasu šampionátu, který pak Kanada vyhrála kontumačně 20-0.

Uff.

Všechno tohle vedle pokut (ta hlavní v přepočtu činila přes 11 milionů korun) rezultovalo v prosincové suspendování Senegalské federace z rodiny FIBA a málem i v eliminaci národního týmu mužů z losu pro Světový pohár ve Španělsku. To, že reprezentace nakonec na letošním největším svátku planetárního basketbalu účinkovat bude, tak lze označit bez nadsázky za zázrak.

Už vzhledem k tomu, že Senegalská federace byla po skandálu z obou MS U19 rozpuštěna. Zaplacení pokuty však na poslední chvíli vedení FIBA obměkčilo, přičemž ve shánění financí se angažoval dokonce i prezident země Macky Sall. Mezinárodní federace zároveň akceptovala provizorní management nové organizace, jež od 22. listopadu senegalský basketbal zaštiťuje.

Mimochodem, na posledním zasedání Central Boardu FIBA došlo v závěru loňského roku i k suspendování dalších federací, a to Guatemalské a Marocké. Důvod? Neschopnost řídit a spravovat basketbalové záležitosti ve svých zemích.  



Omilostnění Senegalu (stejně jako zrušení suspendace federací Guatemaly, Panamy a Jemenu) bylo ovšem jen jedním z mnoha bodů víkendového zasedání Central Boardu v Barceloně. Za ten hlavní lze považovat rozhodnutí o udělení 4 divokých karet pro Světový pohár mužů ve prospěch Turecka, Řecka, Finska a Brazílie.

Ale teď přijde ještě větší "haló".

Značnou pozornost Central Board v Barceloně věnoval i výbušné situaci v Rusku. A teď není řeč o nadcházející olympiádě. Pod koši totiž stále zuří boje, jež rozpoutala loňská volba nové prezidentky tamní federace Julii Anikejevy (jež šla do voleb z pozice zástupkyně generálního manažera VTB ligy). Kvůli ní těsně před začátkem přípravy na ME ve Slovinsku rezignoval tehdy nový kouč repre mužů Fotis Katsikaris, podle nějž Anikejeva místo něho prosazovala ruského trenéra a ztěžovala mu výkon práce.

Volba nové šéfky nastala po rezignaci předchozího prezidenta Aleksandra Krasněnkova, který prý ztratil důvěru exekutivy ruského basketbalu.

Anikejeva (na prostředním snímku) ještě coby dočasná prezidentka odvolala i generálního manažera národního týmu Olega Ušakova a narychlo jmenovaný kouč Vasilij Karasev (z Triumfu Lyubertsy) bez řady omluvených opor dopadl na Eurobasketu jako pověstný sedlák u Chlumce. Tedy až na samém chvostu pořadí 24 celků, což byl nejhorší výsledek za éry samostatnosti.

Na konci loňského roku však přišla ještě větší "pecka" - moskevský soud vyhověl stížnosti Permské basketbalové oblasti a loňskou prezidentskou volbu anuloval! Právě v Permu si nestěžovali náhodou - vyslali totiž do voleb hlavní sokyni Anikejevy - teprve 33letou dvojnásobnou mistryni Evropy Svetlanu Abrosimovu (na spodní fotce), která po prohraném hlasování (poměr hlasů 63-97) poukázala na řadu podivností a porušování pravidel, jež ji měly těsně před volbou poškodit.



Central Board FIBA dal Rusům čas do června, a pokud si věci nedají do pořádku, může i v tomto případě následovat suspendace! A tady už nejde "jen" o Senegal!

Mezitím události v Rusku nabraly další spád. Ač Anikejeva (proti rozhodnutí soudu se hodlá odvolat) garantovala kouči Karasevovi působení u týmu až do roku 2016, čerstvě jej nahradila trenérem Kubáně Jevgenijem Pašutinem.

Těsně po Eurobasketu navíc rezignoval nový generální manažer repre Fjodor Voropajev. Ten se nechal slyšet, že pod Anikejevou, již nazval slabou manažerkou, která nesnese jakýkoli odpor, nemůže dál fungovat. Dodal, že například jeho asistent byl bez odůvodnění vyhozen těsně před ME, když pracoval v nové funkci pouhý měsíc, což podle Vorpajeva zásadně ovlivnilo atmosféru v týmu. A dokonce (ještě před výnosem soudu) naznačil, že srpnové prezidentské volby mohly být zmanipulované.

Za všech těchto okolností může jen těžko překvapit, že Rusko nedostalo divokou kartu pro Světový pohár mužů 2014. Navíc právě skrze tento institut získalo právo startu na SP už v roce 2010.

Mimochodem - předchůdce současné šéfky federace Aleksandr Krasněnkov si po své tři roky ve vedení ruského basketbalu vedl mnohem lépe. Podle ruských zdrojů zbavil federaci v přepočtu na koruny víc než 100milionového dluhu a napomohl k zásadní expanzi VTB ligy. Navíc za jeho vlády dobyla mužská repre evropský i olympijský bronz a ženský národní tým získal evropský titul.



O čem se v Barceloně jednalo dál?

Rozhodnuto bylo například o konci systému divokých karet, jenž se stal nedávno předmětem ostré kritiky ze strany například Německa či Itálie, které poukázaly na to, že víc než o cokoli jiného jde při žádosti o kartu o to, kdo za ni je ochoten víc zaplatit.  

O účast na Světovém poháru 2019 se tak bude bojovat už pouze na hřištích, a to především v rok a půl trvající kvalifikaci s několika devítidenními "okny".

Už od letošního října budou ve hře uplatňovány i nové úpravy některých pravidel. Bude mezi nimi daleko širší používání videozáznamu (na velkých akcích FIBA), možnost nosit na dresu čísla od 00 do 99, povolení jen dvou timeoutů v posledních dvou minutách utkání (jeden ze tří pro druhou půli si tak kouč bude muset vybrat během prvních 18 minut, jinak o něj přijde), už jen jediná šestka (plus výhoz z půlky) po technické chybě a především pouze 14vteřinový útok následující po útočném doskoku, ať už po minuté střele z pole nebo po neúspěšném trestném hodu, což má urychlit hru a dát týmům více střeleckých pokusů.

K důležitým rozhodnutím dospěl Central Board už loni, kdy schválil vytvoření Komise sportovců a také pozice pro záležitosti NBA ve svých výkonných orgánech. Již letos na SP ve Španělsku budou hráči také vůbec poprvé testováni na přítomnost růstových hormonů v krvi. Na ty se hráči počínaje rokem 2015 budou muset připravit i na kontinentálních šampionátech.

Novinka potká i MS chlapců a dívek do 17 i 19 let, kde bude turnaj zkrácen o dva dny a nabídne tak jen 7 hracích dní místo dosavadních devíti a celkově tak bude trvat 9 namísto 11 dní. Premiéru nový systém zažije už letos při MS U17 (chlapci v Dubaji, dívky za účasti českého týmu v Bratislavě, od 28. června do 6. července, los turnaje bude 26. února).

-trh-