Nejlepší hráč světa Dušan Bulut o Eurohrách v Baku, hřišti na každém rohu i o větší šanci zbohatnout v 3x3

18.09.2014 - Redakce
počet přečtení: 1010
vytvořeno 18.09.2014, upraveno 18.09.2014



INTERVIEW S HVĚZDOU  
 Ve světě trojkového basketbalu není třeba jeho jméno představovat. 28letý Dušan Bulut je prostě nejlepším hráčem světa a hotovo. Rozehrávač nebo křídlo, 195 čísel výšky, rychlý jako blesk, s ďábelským odskokem i cross-overem, kterým "láme kotníky" zástupům soupeřů. Mistr světa 3x3 z roku 2012, který se svými srbskými brachy nechybí skoro v žádném finále většího turnaje kdekoli na planetě. A také šťastný vítěz letošního Prague Masters, tedy jednoho z kvalifikačních turnajů World Tour. Nedalo se jinak, než využít této příležitosti a Dušana, pro kterého je 3x3 vším včetně důležitého zdroje obživy, na Václavském náměstí pořádně vyzpovídat.

INTERVIEW S HVĚZDOU    Ve světě trojkového basketbalu není třeba jeho jméno představovat. 28letý Dušan Bulut je prostě nejlepším hráčem světa a hotovo. Rozehrávač nebo křídlo, 195 čísel výšky, rychlý jako blesk, s ďábelským odskokem i cross-overem, kterým "láme kotníky" zástupům soupeřů. Mistr světa 3x3 z roku 2012, který se svými srbskými brachy nechybí skoro v žádném finále většího turnaje kdekoli na planetě. A také šťastný vítěz letošního Prague Masters, tedy jednoho z kvalifikačních turnajů World Tour. Nedalo se jinak, než využít této příležitosti a Dušana, pro kterého je 3x3 vším včetně důležitého zdroje obživy, na Václavském náměstí pořádně vyzpovídat.   

Dušane, kdy jste se začal víc soustředit na 3x3?
Začal jsem s tím přirozeně, jako každý v Srbsku, kde basketbal milují všichni. Venkovní hřiště u nás máme na každém rohu a já tak začal pracovat na své hře sám od sebe. Když u nás někde na hřišti uslyšíš bouchat míč, všichni z domů kolem jsou hned dole, a hraje se 3 na 3. Tohle se u nás provozuje jako masová zábava a i já se díky tomu postupně zlepšoval.

Co je vlastně tou nejdůležitější dovedností v 3x3?
Hlavní věc je být komplexním hráčem. Potřebuješ dobrou střelu stejně jako nájezd, musíš umět driblovat a taky bránit. Ta všestrannost je hlavním rozdílem mezi 3x3 a 5x5. Ve hře 3x3 musíš hledat soupeřovy slabiny a snažit se o vytváření mismatchů (fyzických či jiných výhod v situacích 1 na 1). A kromě toho tě zlepšují dobří spoluhráči, a pokud ty zlepšuješ je, je to klíč k úspěchu.

V 5x5 hrajete v Srbsku jen druhou ligu, že?
Ano, ale tu hraju jen pro zábavu. Nejvyšší soutěž jsem dřív hrával v Srbsku, Maďarsku, Bosně i Makedonii, byl jsem i nejlepší střelec. Na Balkáně je ale všude krize, kluby nemají peníze, a tak jsem začal s 3x3, protože basket je moje vášeň a vydělám si tu víc než v 5x5, kde nejsem úplnou špičkou. Takže v 3x3 můžu ze svého potenciálu vytěžit víc.



Jak daleko jste nyní k tomu věnovat se 3x3 jako plný profesionál?
Sám se za něj považuju. Pokud tak budu vystupovat, profesionální tým si mě najde. Myslím, že už jsme docela blízko plnému profesionalismu. Máme sérii World Tour, hraje se po celém světě, je v tom spousta hráčů a hlavně spousta dobrých. Máme za cíl dostat 3x3 na olympiádu a věřím, že jednou se tam skutečně dostaneme. Už příští rok budeme i na prvních Evropských hrách v Azerbajdžánu (něco jako euroolympiáda, 12.-28. června v Baku, s 20 sporty včetně některých netradičních, basketbal bude zastoupen disciplínou 3x3).
 
Kolik si mohou ty nejlepší týmy za jedno léto vydělat?
Upřímně, když jsme s tím začali v obcích kolem Noviho Sadu, chtěli jsme si díky tomu vydělat nějaké kapesné na léto. Teď už jezdíme po top turnajích, kde se snažíme dobýt ta nejlepší umístění, a tím i ty největší odměny. Na to živit se jen hraním 3x3 to ještě není, ale třeba my letos měli skvělou sezonu a dostali se prakticky do každého finále. Kdyby se k tomu přidali ještě nějací lepší sponzoři, už by se to dalo. Celkově se po světě prize money zvedají a během pár let už by to mohl být skutečně profi sport. Teď to ale ještě není tak daleko, že by se dalo povyhrávat třeba přes 100 tisíc eur za sezonu. Nejlepší odměny jsou na Dauha All-Star, na World Tour a na Moscow Open. Letos ovšem měli hodně slušné prize money třeba i v Portoriku, ty zajímavé odměny se pohybují už někde kolem částky pěti tisíc dolarů. A když si najdeš sponzora na cestování po turnajích, už se dá vydělat na slušné živobytí.

Kolik turnajů zvládnete za jedno léto?   
Hrajeme každý týden, když na to seženeme peníze. Je totiž dost těžké najít sponzory. Jinak hrajeme po celé Evropě a co nejčastěji. Pro mě není lepší život než tenhle. Cestuju po světě, poznám nové přátele. Je to jako splněný sen.



Loni jste prý odehrál za léto 11 turnajů. Kolik je podle vás maximum?
Záleží, jak daleko se dostaneš. Loni to možná bylo dokonce víc než 11, protože po All-Star v Dauha jsme hráli ještě další dvě akce. Letos jsme už před Prahou měli za sebou 11 nebo 12 turnajů. Začali jsme už někdy v únoru, hráli v Bělehradě, Curychu, v Polsku, tady v Lounech... Jak jsem řekl, tohle je sen. Jezdit po Evropě a potkávat pořád nové lidi. Půjdeme tak daleko, jak to jen bude možné.

Prý se v Srbsku snažíte i o klasickou ligu 3x3.
Začal jsem dělat pro Srbskou federaci určitý projekt, letos to byly čtyři akce a pak finálový turnaj. Není to tedy ještě vyloženě liga, ale mělo to velký úspěch a na finálový turnaj přišlo kolem osmi stovek bouřících diváků. Několik srbských týmů letos bojovalo v kvalifikaci World Tour a v případě jejich úspěchu bychom mohli říct, že jsme jako země v 3x3 nejlepší.

Jste mistrem světa i nejlepším hráčem planety. Kam výš ještě můžete šplhat?
Snažím se být nejlepším hráčem 3x3 a chci zjistit, kde jsou moje limity, a kam až to můžu dotáhnout.