NBA: po měsíci hrobového ticha se opět rozběhnou jednání mezi zástupci hráčské asociace a kluby!

29.07.2011 - Michal Gabaš
počet přečtení: 1964
vytvořeno 29.07.2011, upraveno 29.07.2011

Na příští týden je naplánována další schůzka mezi hráčskou asociací a vedením zámořské NBA. Prolomí se tak měsíc trvající ticho, které mezi kluby a hráči panuje. Expert NBA TV, David Aldridge, tvrdí: "Pokud se má liga vyhnout zkrácení základní hrací části, nesmí se nadále mrhat čas a je potřeba zasednout k jednacím stolům, ještě to lze stihnout!"

Na příští týden je naplánována další schůzka mezi hráčskou asociací a vedením zámořské NBA. Prolomí se tak měsíc trvající ticho, které mezi kluby a hráči panuje. Expert NBA TV, David Aldridge, tvrdí: "Pokud se má liga vyhnout zkrácení základní hrací části, nesmí se nadále mrhat čas a je potřeba zasednout k jednacím stolům, ještě to lze stihnout!"

Přesně 30.6. došlo k poslednímu (neúspěšnému) vyjednávání mezi zástupci hráčské asociace a majiteli klubů. Jak je známo, k dohodě, respektive k návrhu nové kolektivní smlouvy se nedospělo, a tak v zámořské NBA začala po třinácti letech opět výluka, která reálně ohrožuje start základní části sezóny.

Pro připomenutí, o co ve sporu běží: 22 z celkového počtu 30 klubů NBA končí v každoročním bilancování pravidelně v červených číslech (dle tvrzení vedení ligy), prosperuje pouze osmička nejznámějších a divácky nejatraktivnějších celků. Majitelé spolu s vedením soutěže proto požadují výrazné omezení hráčských zisků, možnost vypovězení nevýhodných kontraktů a pevný platový strop. To se naprosto přirozeně nelíbí straně druhé.

Hlavní neshoda panuje ohledně procenta z tzv. BRI (basketball related income - jedná se o veškeré zisky plynoucí z činnosti klubu v NBA, jako jsou např.: vysílací práva, prodej vstupenek, poplatky za parkování během zápasů, atd..). Majitelé, opírající se o tvrzení, že kluby v loňské sezóně prodělaly více než 370 mil. dolarů, požadují snížení hráčského podílu z BRI ze současných 57% na 50%.

Hráčská asociace nechce ustoupit pod 54,3%. Navíc hráči vyúčtování, které provedlo vedení NBA, příliš nevěří. Některé události z poslední doby jim dávají za pravdu!

Přesně před rokem změnil tým Golden State Warriors svého majitele. Podnikatel Joe Lacob zaplatil za tým ze západní konference rekordních 450 mil. dolarů. Při pohledu na závratnou sumu, která za podprůměrný tým padla, se ihned nabízí otázka, zda je NBA tak nevýdělečný byznys, jak vedení soutěže a majitelé klubů tvrdí.

Na druhou stranu příjmy hráčů v posledních letech celkem konstantně rostou. V letošní sezóně vzrostla suma určená na platy hráčů ze 2,076 miliardy dolarů na 2,176 miliardy. To činí průměrný plat 5,15 mil. dolarů na hráče. Logicky by tak měl růst i zisk klubů. Problém však spočívá ve způsobu výpočtu BRI, které se počítá z hrubého zisku klubů, který nezahrnuje odečty za provoz franšízi, marketing, údržbu sportovišť a zázemí.

Práve dohoda o procentu z BRI a maximální platový strop budou představovat klíčové body nové hráčské smlouvy. Bez nich se jednání nikam neposunou. Jak tvrdí David Aldridge z NBA TV: "Pokud se máme vyhnout zkrácení základní hrací části letošní sezóny, je potřeba nejpozději v září k nějaké dohodě dospět. Pak vidím reálně, že by sezóna 2011/2012 začala dle plánu, tedy 1. listopadu."

Během poslední výluky v sezóně 1998/1999 zasedli hráči a kluby k jednacím stolům až 22. srpna 1998. K dohodě se dospělo po Vánocích a liga tak přišla o 32 zápasů základní části. Podle hlasů ze zákulisí může být letos ještě hůře..