NBA All-Star víkend přinesl jen samá překvapení!

20.02.2011 - Michal Gabaš
počet přečtení: 1825
vytvořeno 20.02.2011, upraveno 20.02.2011

Kdo četl náš poslední článek, týkající se NBA All Star víkendu v Los Angeles, se nyní asi pořádně směje. Až na jediný tip žádný další nevyšel. Dosavadní dění má totiž překvapivé vítěze!

Pokud se podíváme na události víkendu, které máme již za sebou (v době psaní článku zbývalo odehrát pouze nedělní All Star game), je na první pohled až úsměvné, jak se jednotlivé soutěže vyvinuly. 

Tak například: Kdo z vás by čekal, že se popová "hvězdička" Justin Bieber stane MVP páteční Celebrity All Star Game? Asi málokdo. 

Velké překvapení přinesl hned úvodní duel prváků proti druhákům. V něm si odepisovaní Rookies poradili s favorizovanými Sophomores v poměru 148:140. Nováčky táhl především DeMarcus Cousins s 33 body a John Wall s 12 body a 22 asistencemi. 

Právě Wall, který počtem asistencí prolomil rekord zápasu nováčků, byl jmenován MVP duelu. Jeho parťák Cousins to shrnul slovy:

"Tak trochu jsme spolu spolupracovali. Já se snažil získat MVP a Wall se snažil překonat rekord v počtu přihrávek. Jak už to tak bývá, získal oboje on."

http://www.nba.com/video/channels/allstar/2011/02/19/20110219_allstar_fri_minimovie.nba/?ls=iref:nbahpt1

Sobotní střelecké a dovednostní soutěže jen pokračovaly v trendu nečekaných vítězů.

V Haier Shooting Stars kontestu se nakonec z vítězství radoval tým Atlanty (Horford, Smith, Miller), který ve finále přestřílel obhájce loňského prvenství, Team Texas. Celá soutěž se nakonec zvrhla v "hlavně-porazit-všudypřítomného-Kenny-Smithe" klání, a tak ve finálovém rozstřelu našlapané Staples Centre fandilo týmu Atlanty.

Následující disciplína, rozehrávačská Skills Challenge, nabídla rovněž nečekaného šampiona. Hlavní favoriti na prvenství, Chris Paul a Derrick Rose pojali celý dovednostní okruh spíše jako vycházku růžovým sadem a tomu i odpovídalo jejich tempo a výsledné časy. 

To finálová dvojice, Russel Westbrook a Stephen Curry, "jela" po celou dobu na plné obrátky. Favorizovaného Westbrooka nakonec předstihl reprezentant týmu Golden State Warriors a jeden z nejtechničtějších hráčů ligy, Stephen Curry, který byl v sobotu naprosto bezchybný a časem 28,2 vteřiny si dokráčel pro vítězství.

http://www.nba.com/video/channels/allstar/2011/02/20/20110219_dunks_skills.nba/?ls=iref:nbahpt1

Dvě hlavní soutěže sobotního večera, Foot Locker 3-point Contest a Sprite Slam Dunk Contest, rozhodně nezklamaly očekávání do nich vkládaná.

Do finálového rozstřelu trojkařské disciplíny se nakonec probojovali po prvním kole oba zástupci Bostonu Celtics - Ray Allen a Paul Pierce - a sniper z Miami Heat - James Jones.

Největší favorit kontestu, Ray Allen, hned v prvním kole potvrdil svou vizitku nejlepšího trojkaře v historii NBA, když zaznamenal rovných 20 bodů (rekord kontestu drží Jason Kapono a Craig Hodges shodně s 25 body - možné maximum je 30 bodů).

Komentátoři si nemohli vynachválit styl, jakým Allen střílí a fakt, že "jedna střela vypadá jako druhá".

Ve finále se ale střelecká mašina s přezdívkou "Ray Ray" zcela zasekla. Účet skončil na čísle 15 a Allena tak přestřílel i Paul Pierce, který zaznamenal 18 bodů.

Celkovému vítězi, James Jonesovi, jemuž v publiku vehementně držel palce i spoluhráč z Miami, Dwyane Wade, "stačilo" na vítězství bodů 20, tedy shodně, jako zaznamenal Allen v kole prvním.

Čerstvě korunovaný král střelců to vše shrnul slovy: "Bylo to pro mě vlastně docela jednoduché. Vůbec jsem nebyl nervózní. Střely zpoza trojkové čáry představují 95% střel, které jsem během své kariéry vypustil, bylo to naprosto přirozené."

Není divu, že to Jonesovi tak skvěle střílí. Vždyť před osmi lety, na počátku své kariéry, oblékal dres Indiany Pacers, tedy klubu, v němž v té době hrával ještě samotný Reggie Miller!

http://www.nba.com/video/channels/allstar/2011/02/20/20110219_3_point_recap.nba/?ls=iref:nbahpt1

Nejočekávanější událost večera, Sprite Slam Dunk Contest, přišla na řadu ihned poté, co trojkaři vyklidili hrací plochu.

Vedení NBA do letošního ročníku vneslo řadu změn a kroků k oživení pomalu uvadající disciplíny. Tím hlavním jsou bezesporiu trenéři, kteří mají za úkol na každého ze soutěžících "letců" dohlížet.

Zároveň se celá basketbalová veřejnost nemohla dočkat toho, co předvede hlavní favorit Slam Dunku, Blake Griffin. 

Slam Dunk Contest to byl skvělý, rozhodně nejlepší od výkonů, které předváděl Jason Richardson v roce 2003. Nakonec vyhrál podle očekávání domácí Blake Griffin, pro kterého ve finálovém kole mezi ním a JaVale McGeem z Washingtonu hlasovalo 68% fanoušků.

Je tu ale jedno drobné ale!

A sice pochybnost, zda měl Griffin z prvního kola do finále vůbec postoupit. McGee byl jasný finalista hned od ůvodního dunku, kdy zasmečoval do dvou vedle sebe stojících košů najednou. Takový DeMar DeRozan ale předvedl v prvním kole rozhodně technicky náročnější dunky než obr z LA.

Vůbec celé první kolo, bylo snad jedno z nejlepších, co jsme kdy měli možnost vidět, doprovázené velkou show a opepřené kreativitou účinkujících. JaVale McGee nejprve dunk do dvou košů najednou a poté se třemi míči do jednoho koše. DeMar DeRozan si pro změnu nechal míč nahodit o kraj desky a ze strany proletěl pod košem, prohodil si míč pod nohou a efektivně zarval.

Blake Griffin, který do finále postoupil těsně o bod před DeRozanem (95:94), si své nejlepší kousky nechal do kola rozhodujícího.

Poprvé během večera zvednul celé Staples Centre ze sedaček, když si nahodil míč o desku a po mocném výskoku a dunku zůstal viset loktem za obroučku.

Pro svůj vítězný dunk si nechal přivézt na palubovku automobil Kia, který za zpěvu sboru přeskočil, chytil míč nahozený Baronem Davisem ze střešního okna sporťáku a důrazně ukončil celou soutěž smečí.

JaVale Mcgee si své nejlepší kousky vyčerpal v prvním kole, kde si chtěl nejspíš pojistit postup do finále a na Griffina na závěr nestačil.

Alespoň jednu soutěž večera tak vyhrál papírový favorit.

http://www.nba.com/video/channels/allstar/2011/02/20/20110219_dunks_recap.nba/?ls=iref:nbahpt1