Na vlně šíLINství se řítí březnový MAGAZÍN

13.03.2012 - Redakce
počet přečtení: 2961
vytvořeno 13.03.2012, upraveno 13.03.2012


CHCETE VĚDĚT, KDO TO JE? ČTĚTE AŽ DO KONCE    Když v letním parnu navštívíte mnichovskou diskotéku pro 12 tisíc, v jakou německá federace proměnila obyčejný přípravný zápas reprezentace, připadáte si jako v jiném světě. Říkáte si, že takový cirkus prostě není možný. Ale je a našim sousedům se musí nechat, že vědí, jak udělat ze sportu show. Takovou show, která zakryje i nedokonalosti předváděné hry, a unáší vás do stavu mysli, v němž aspoň na hodinu dvě můžete zapomenout, že zítra musíte jít zaplatit stoh složenek, co vám doma leží na stole. Jsou to právě Němci, kteří podle slov guvernéra Asociace ligových klubů NBL dokázali lidem basketbal prodat jako rodinnou zábavu. České elitní kluby, jež návštěvy počítají na stovky, by tímto příkladem nemusely pohrdnout. Proměnit ligový zápas v jednu velkou diskotéku nebo cirkusové představení je to, co by mohlo přilákat i jiné než čistě sportovní příznivce. Tématu mizejících diváků se věnuje i březnový Basketmag, který vám nyní z vlny šíLINství představíme.

Když v letním parnu navštívíte mnichovskou diskotéku pro 12 tisíc, v jakou německá federace proměnila obyčejný přípravný zápas reprezentace, připadáte si jako v jiném světě. Říkáte si, že takový cirkus prostě není možný. Ale je a našim sousedům se musí nechat, že vědí, jak udělat ze sportu show. Takovou show, která zakryje i nedokonalosti předváděné hry, a unáší vás do stavu mysli, v němž aspoň na hodinu dvě můžete zapomenout, že zítra musíte jít zaplatit stoh složenek, co vám doma leží na stole. Jsou to právě Němci, kteří podle slov guvernéra Asociace ligových klubů NBL dokázali lidem basketbal prodat jako rodinnou zábavu. České elitní kluby, jež návštěvy počítají na stovky, by tímto příkladem nemusely pohrdnout. Proměnit ligový zápas v jednu velkou diskotéku nebo cirkusové představení je to, co by mohlo přilákat i jiné než čistě sportovní příznivce. Tématu mizejících diváků se z různých úhlů věnuje i březnový Basketmag, který vám nyní z vlny šíLINství představíme.


ÚDERNĚ V HESLECH

JEREMY: JAKO JEDEN Z VÁS

ČESKÝ KMOTR SATORANSKÝ

VESELÝ: CO NEJDE VYMAZAT

ZLATÉ OKOVY KOUČŮ V NBA

CESTA DO DIVÁKOVY DUŠE

1 DEN RADOVANA KOUŘILA

LLULL KÁŽE BULL, PIJE VODU

HRUBAN: UNIKÁ FÉNU KENA

ŠÉF ČBF BUDE MĚNIT SPORT

TEN NEJVĚTŠÍ Z HARLEMŮ

KATKA-H: SEX JI LADÍ NA LIGU

REJŽA CO PŘESKOČIL ZÍDKA

SUPER KOČKY SUPER HVĚZD

NBA ALL-STAR DĚNÍ A SNÍMKY


BEST OF Z ČÍSLA

Pohádka o šíLINství

Ještě před pár měsíci ho ochranka v Madison Square Garden pokládala za maséra. Dnes by se s 23letým Jeremym Linem chtěli vyfotit i mimozemšťané, kdyby přistáli na Zemi. Je to až kýčovitý pohádkový příběh odstrkovaného kluka, který ukázal, že i asijští muži umějí skákat. Přemohl rasové předsudky a z Harvardu, kde máte statisticky skoro třikrát větší šanci, že se stanete americkým prezidentem než hráčem NBA, dobyl svět. Dnes ho nazývají spasitelem Knicks a z New Yorku se do celého světa šíří vlna šíLINství.

KDE JSOU?

Psal se leden 2007 a do pardubické ČEZ Arény, momentálně nejkomfortnějšího, ale také nejdražšího basketbalového prostředí v Česku, se na zápas NBL nahrnulo 4200 lidí! Psal se leden 2008 a na duel s Dynamem Moskva v první nymburské sezoně v Eurocupu se stejný stánek napěchoval až po střechu deseti tisíci lidí. Ani prezident republiky nechyběl. Když Polabané těsně před koncem přešli do vedení, podle bouřících tribun se mohlo zdát, že Česko právě dosáhlo fanouškovské basketbalové nirvány. Střih. Je podzim 2011 a na evropské zápasy Nymburka i Pardubic chodí do stejné arény až na výjimky mezi jedním a dvěma tisíci. Totéž platí pro ligu. Kam zmizeli a dál mizí diváci zpod košů? A hlavně - proč?

ZAŘÍKÁVAČI HADŮ, BACHAŘI A ČISTIČI KANÁLŮ

"Být koučem v NBA není tak těžké, jako být zaříkávačem hadů, bachařem nebo čističem kanálů, ale faktem je, že jsou v tom prvky ze všech těchto profesí," vtipkoval nedávno v jednom ze svých článků server Foxsports. Pravdou je, že trenéři to v nejlepší lize světa rozhodně nemají snadné. Jsou pod neustálým tlakem, musejí zvládat mamutí ega leckterých rozmazlených hráčů a nemají žádnou jistotu, že budou ve své funkci ještě za pár týdnů. Někteří z nich jsou - nikoliv svou vinou - v situaci, kdy mají splnit nesmyslně vysoké očekávání od týmu, který v dané sestavě prostě fungovat nemůže. A potýkají se s mnoha dalšími problémy.

KRUTOST NEBO NUTNOST?

Masakr. Tak by šlo jedním slovem popsat pracovní týden 16letého vicemistra Evropy Radovana Kouřila v novém působišti v Alicante. Po 15 trénincích v pěti dnech si dává jako zákusek víkendové zájezdy po Španělsku s celkem juniorů a pěkných pár týdnů už také s týmem mužů. Víc už vám teď talentovaný rozehrávač, který 26. února učinil velký kariérní zářez jako 14. nejmladší debutant dějin ACB, povypráví sám. 

MAFIÁNA JSEM SI UŽIL
 
Ve filmové klasice Kmotr dělali 20letí kluci maximálně poslíčky. Tomáš Satoranský je jiný kápo, s dalšími, mnohem staršími hlavami basketbalových klanů seděl za jedním stolem. A při španělské Copě del Rey v Barceloně shlížel na fanoušky v nadpřirozené póze jako pan Energie. Tu mu nesebralo ani semifinálové vyřazení Sevilly od nových šampionů z Realu Madrid.

JEDNOU SE VRÁTÍM

Jako by začínal od píky, z bodu nula. Jako by se musel učit basketbal znovu. Jan Veselý byl v NBA nucen zadaptovat se na pozici 4, se všemi důsledky, co k tomu patří. Zjistil také, že se musí naučit střílet jinak, doskakovat jinak, bránit jinak - přesněji řečeno opatrněji. Musí si zvykat na to, že hra a přístup k ní jsou mezi hráči i fanoušky jiné než v Evropě. Přesto se i jako nováček a navíc Evropan o svou šanci dál pere každý další zápas. A věří v návrat na svou původní pozici 3. Z Washingtonu o tom čerstvě reportoval pro Basketmag.


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Nuže tady to máme. Křídelník Vojtěch Hruban, jedna z komet této ligové sezony, přizná, který trenér ho pravidelnými porážkami ve střeleckých soutěžích posunul až na aktuální snajperské procento.

Potenciální reprezentační rozehrávačský back-up Jakub Kudláček poví z Caserty, proč jsou Italové nyní velmi tišší a nevytahují se ani na Čechy.  

Stávající prezident ČBF Miroslav Jansta obsáhle představí, co chystá ve své nové roli kapitána českého sportu.

Sergio Llull, nejrychlejší raketa současných evropských palubovek vedle Boa McCalebba, odhalí svůj pohon, o kterém však panují pochybnosti.

Kateřina Hindráková v nové rubrice povypráví o tom, jak vypadá její zápasový den, i o tom, proč těsně před utkáním zůstává s koučem v šatně úplně sama.

Martina Krupková na sebe práskne, jaké nezvyklé místo vedlo k jejímu seznámení s ostrostřelcem Stanislavem Votroubkem, a jak fajnově ji tento šéfkuchař obdaroval, když přivedla na svět jejich mini-Maxe.  

Znáte toho čahouna z branky ze seriálu Okresní přebor? Ano, toho vousatého. Režiséra reklam Jakuba Koháka. Měl a má hodně společného s basketbalem. A umí nejen o něm báječně vyprávět.

A co vám říká takový Jozef Michalko? Kdo hádá, že jde o kapitána československé reprezentace z římského mistrovství Evropy, hádá správně. My vám ho však ukážeme jako šéfa klubu z fotbalové Ligy mistrů!

Zazní i zpráva o velké novince z lůna ČBF, dozvíte se leccos o strakonickém týmu v ŽBL a také o kandidátkách postupu do top dámské soutěže.

Konečně nezbytná špetka zábavy: na prvním místě jsou luxusní partnerky velkých chlapáků z nejlepší ligy. Jako pozvánka nechť slouží dívka z otevření k tomuto textu,  patřící nikomu menšímu než Blaku Griffinovi a nesoucí poeticky znějící jméno Sabrina Maserati. 

Hned za nimi následují storky a fotky z letošního All-Star NBA, v dalším závěsu jsou největší a nejmenší muž současných Harlem Globetrotters a na závěr přichází detektivní příběh ze země, kde daně už přerostly všechny únosné meze.

Dobrý vstup do jara
a také do závěru sezony
vašeho oblíbeného týmu
přeje

Petr Hamták