17.04.2012 - Redakce
počet přečtení: 2156
vytvořeno 17.04.2012, upraveno 17.04.2012
VOLÁ LONDÝN PLUS DRESOVÁ ANKETA Dožije-li se letos ve zdraví konce londýnské olympiády, měl by od Jejího veličenstva Alžběty II. dostat minimálně Kříž za udatnost nebo Královninu medaili za vynikající střelbu, ne-li přímo Řád britského impéria. Po dvou nejkrutějších sezonách v kariéře, včetně loňského mistrovství Evropy a letošní olympiády by si "Železný Mike" nějakou takovou odměnu od své panovnice zasloužil. Byť se v jejím království jen narodil a na mezinárodní scéně se za jeho barvy bije jen pár let.
Dožije-li se letos ve zdraví konce londýnské olympiády, měl by od Jejího veličenstva Alžběty II. dostat minimálně Kříž za udatnost nebo Královninu medaili za vynikající střelbu, ne-li přímo Řád britského impéria. Po dvou nejkrutějších sezonách v kariéře, včetně loňského mistrovství Evropy a letošní olympiády by si "Železný Mike" nějakou takovou odměnu od své panovnice zasloužil. Byť se v jejím království jen narodil a na mezinárodní scéně se za jeho barvy bije jen pár let.
O kom tu mluvíme?
O rozehrávači týmu ostrovního království Miku Lenzlym, jehož jméno patří na čerstvě oznámený seznam 21 mužů pro předolympijskou přípravu.
Má to být nejsilnější britský celek, jaký byl dosud poskládán. Vedle opory Nymburka jsou v prvním výběru i tři postavy z NBA, tedy Luol Deng, Ben Gordon a nyní i Byron Mullens. O účasti Gordona, který dosud z osobních či zdravotních důvodů ještě zemi nereprezentoval, nicnméně stale panují určité pochybnosti. On sám však vyjádřil velké vzrušení z možnosti na olympiádě hrát.
Podle některých soudů je také diskutabilní nominovat ho po několika předchozích omluvách. Lenzly však kolegu, který se stejně jako on na ostrovech jen narodil a většinu života strávil v USA, soudit odmítá. Přitom právě guard Gordon by mohl ohrozit jeho vlastní místo ve finální sestavě.
"Takový je holt život," je připraven Mike na jakoukoliv variantu. Pochodovat na stadionu při zahajovacím ceremoniálu Her by však rozhodně chtěl. "Tak tohle si teď ani neumím představit," přiznal.
A jen pár dní před tímto okamžikem "O" by chtěl být i 19. července v Manchesteru u zápasu "Z". To bude Británie hostit v očekávané přípravné bitvě Los Galacticos sdružené pod vlajkou hvězd a pruhů.
"Souhlasil bych, že to bude ještě větší zápas, než pak některé ostré přímo na olympiádě. Přece jen to bude proti nejlepším hráčům světa, ve skvělé atmosféře a mít příležitost utkat se s Wadem, Rosem nebo Paulem by byl parádní zážitek a pro mě skvělý závěr reprezentační kariéry," přiznal Basketmagu Mike, který se po OH s národním týmem nejspíš rozloučí.
V širší jednadvacítce jsou samozřejmě i známá jména z ACB jako Archibald, Clark nebo Freeland. Také však některé méně profláklé tváře jako opora finalisty slovenské extraligy z Prievidzy, ex-pardubický Sullivan Phillips, který ve 33 letech podle slov podtatranských expertů celé soutěži kraluje.
Jak podotýká Lenzly, už několik posledních let panuje mezi ostrovní basketbalovou veřejností vzrušená atmosféra, která bude mít svůj vrchol právě na Hrách. Od ustavení britské reprezentace před šesti lety šel tým dopředu mílovými kroky, zajistil si účast na mistrovstvích Evropy a teď doufá v největší dosavadní úspěch. Bude to první britská participace v basketbalovém turnaji na OH za víc než 60 let. A nemá zůstat jen u ní - Britové již před dvěma lety začali budovat projekt zaměřený na výchovu mladých hráčů s cílem probít se na OH 2016.
"Máme potenciál utvořit tým světové třídy, který teď v létě překvapí spoustu lidí," zvýšil tlak při letošním All-Star NBA kouč mužstva Chris Finch, který působí jako asistent u Houston Rockets.
I díky jeho angažmá to prý vypadá, že Britové budou mít svůj přípravný kemp právě v Houstonu.
Ještě před OH však Britové budou nuceni vyřešit jeden zásadní problém. Anglický, skotský a velšský svaz se musejí do června domluvit na dalším společném fungování pod hlavičkou britské federace. To je podmínka FIBA, jejíž nenaplnění by znamenalo, že by tým zřejmě přišel o momentálně jistou (jako olympijský účastník) vstupenku na ME 2013 ve Slovinsku.
Britský celek to neměl jednoduché ani s průnikem na olympiádu. Protože v basketbalovém turnaji Her o 12 týmech nemá pořadatel automatické právo účasti, musela o ní rozhodnout až federace FIBA. A ne každý tuto volbu podpořil.
Mezi nahlas mrmlajícími je i Rusko, které kvůli tomu přišlo o jistotu olympiády, byť skončilo třetí na loňském ME. Teď musí hrát kvalifikaci, kterou velmi nepochopitelně dostala jako pořadatel daleká Venezuela.
"Měřeno sportovní kvalitou, Britové si místo na OH nezasloužili," prohlásil natvrdo v ruském tisku kouč Rusů David Blatt.
Organizátoři se absence britských týmů v Londýně obávali. Naplňovat pak arénu pro 12 tisíc lidí, kde na první fázi soutěže stojí lístky mezi 20 a 115 librami, by v zemi, kde na ligu chodí nejvýš stovky lidí, nebyl snadný oříšek k rozlousknutí.
A než si přečtete, kdože všechno patří do širšího britského výběru, je třeba si ještě představit dresy, v nichž Deng a spol. budou v Londýně hrát. Po pravdě, není to žádný šlágr a podle prvních ohlasů se fanouškům nepozdává především kritický nedostatek červené barvy.
A nyní 21 mužů pro přípravu na Londýn:
Kieron Achara (Manresa, Španělsko), Ogo Adegboye, Kyle Johnson (oba Apoel, Kypr), Robert Archibald (Zaragoza), Eric Boateng (Peristeri, Řecko), Matthew Bryan-Amaning (Hacettepe, Turecko), Dan Clark (Estudiantes Madrid), Luol Deng (Chicago Bulls), Joel Freeland (Unicaja Malaga), Ben Gordon (Detroit Pistons), Mike Lenzly (Nymburk), Andrew Lawrence (College of Charleston, NCAA), Alex Marcotullio (Northwestern, NCAA), Pops Mensah-Bonsu (Besiktas Istanbul), Byron Mullens (Charlotte Bobcats), Sullivan Phillips (Prievidza), Nate Reinking (Sheffield Sharks), Ryan Richards (bez klubové příslušnosti),Ovie Soko (University of Alabama-Birmingham, NCAA), Andrew Sullivan (Leicester Riders), Devon Van Oostrum (Tarragona, Španělsko)
Petr Hamták
Foto: ČEZ Basketball Nymburk a archiv
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz