Nůše zajímavostí SP: rekordy, výkony i Sašova hláška

18.09.2014 - Redakce
počet přečtení: 1193
vytvořeno 18.09.2014, upraveno 18.09.2014

HITY A KURIOZITY SP 2014   Nedávno skončený Světový pohár mužů byl turnajem řady rekordů, výjimečných výkonů i velkých premiér některých reprezentací. Třeba Srbové poprvé v samostatné éře ostře medailově zabodovali, když svou jízdu dotáhli až ke stříbru, které jim v Turecku uteklo namnoze kvůli neférovému metru sudích v semifinále s domácími udaty. Teď už si ale druhou nejcennější placku zasloužili a to po dechberoucím semifinále s Francouzi, jež bylo bezkonkurenčně Zápasem turnaje. Po návratu domů přišlo týmu na hlavní bělehradské náměstí vzdát hold přes dvacet tisíc lidí, kteří už donutili radovat se i věčně zakaboněného ústředního hrdinu Miloše Teodosiče. Ten byl ještě nedlouho před turnajem zraněný, aby pak ve Španělsku naplno zazářil a podle mnohých mu neprávem upřeli cenu pro MVP.

Nedávno skončený Světový pohár mužů byl turnajem řady rekordů, výjimečných výkonů i velkých premiér některých reprezentací. Třeba Srbové poprvé v samostatné éře ostře medailově zabodovali, když svou jízdu dotáhli až ke stříbru, které jim v Turecku uteklo namnoze kvůli neférovému metru sudích v semifinále s domácími udaty. Teď už si ale druhou nejcennější placku zasloužili a to po dechberoucím semifinále s Francouzi, jež bylo bezkonkurenčně Zápasem turnaje. Po návratu domů přišlo týmu na hlavní bělehradské náměstí vzdát hold přes dvacet tisíc lidí, kteří už donutili radovat se i věčně zakaboněného ústředního hrdinu Miloše Teodosiče. Ten byl ještě nedlouho před turnajem zraněný, aby pak ve Španělsku naplno zazářil a podle mnohých mu neprávem upřeli cenu pro MVP.   

Velkým svátkem byl SP i pro Francouze, kteří po loňském premiérovém titulu mistrů Evropy dobyli další historický úspěch - vůbec první medaili na světovém šampionátu - i bez Tonyho Parkera a dalších opor.

Samotný vrchol turnaje, finále mezi USA a Srby, už bohužel žádný strhující spektákl nenabídlo, a kouč poražených Saša Djordjevič mohl po souboji s mašinami z NBA jen suše odtušit: "Američané nám ukázali, že musíme hrát rychle a jednoduše. A taky musíme nahodit korby v posilovně."



Jen mimochodem - repre USA po Brazílii (1959 a 1963) a Jugoslávii (1998 a 2002) dokázala teprve jako třetí země v historii Světový pohár (dříve MS) obhájit.

Navíc už podruhé triumfovala ve finálovém duelu v Madridu, poprvé to bylo na MS v roce 1986. Naopak pro Španělsko je madridská půda poslední roky prokletá - její národní super tým na ní ztratil už finále ME 2007 s Rusy (a JR Holdenem) a čerstvě i čtvrtfinále SP s Francouzi.

Ovšem zpět k letošnímu finále. Jeho skore (129-92) sice nebylo nijak dramatické, přesto znamenalo spoustu dílčích rekordů nebo skoro rekordů, jež poutavě a podrobně rozebral server Eurohoops.


Tak například:

-rekordních 8 hráčů vítězného týmu končilo ve dvojciferných bodech

-Američané měli také nejlepší ofenzivní čtvrtinu dějin, když v třetí desítce zaznamenali 38 bodů

-rekordem je i dosažení rovné stovky bodů už po 29 minutách hry


-Američan teprve jako druhý tým vsítili ve finále přes 100 bodů (poprvé rovněž USA v roce 1994 proti Rusku - 137)

-129 bodů ve finále bylo zároveň nejlepším střeleckým představením letošního turnaje

-15 finálových trojek USA dorovnalo v letošním turnaji výkon Argentiny, Finska a Francie

-Mike Krzyzewski se stal teprve třetím koučem dějin s dvěma tituly na SP/MS po Togovi Soaresovi z Brazílie a Alexandru Gomelském ze Sovětského svazu (dosud žádný trenér nevyhrál třikrát)



-dokonalá trojková bilance 6/6 amerického playmakera Kyrieho Irvinga je rovněž novým top představením dějin finále, Irving šesti trefami dorovnal Španěla Jorgeho Garbajosu (11/6) z finále 2006, o jednu však stále zaostává za Kevinem Durantem z finále SP 2010 (13/7)

-Kyrie Irving je sice v pořadí finálových střeleckých výkonů až pátý za Myškinem (29 bodů v roce 1982), Durantem (28 v roce 2010), Obertem (28 v roce 2002) a Bodirogou (27 v roce 2002), ale svých 26 bodů dosáhl v nejkratším čase (pouhých 24 minut)

-Srb Miloš Teodosič stanovil nový rekord finále 7 asistencemi

-konečně 221 bodů, jež padly ve finále, jsou rekordem letošního turnaje a číslem 2 všech dob


Dále tu máme několik zajímavých individuálních zápisů z letošního turnaje:

-top skórerem SP se stal Portoričan Jose Barea (průměr 22) před Andrayem Blatchem z Filipín a Bojanem Bogdanovičem z Chorvatska (oba 21,2), Pauem Gasolem ze Španělska (20) a Luisem Scolou z Argentiny (19,5)

-Kyrie Irving se stal čtvrtým MVP z USA po Kevinu Durantovi (2010), Shaqu O´Nealovi (1994) a Docu Riversovi (1982)



-Miloš Teodosič byl podruhé v řadě členem All-Star turnaje a začlenil se tak do elitního klubu rekordmanů (nikdo ještě nebyl v All-Star třikrát v řadě) po bok Manuho Ginobiliho (2002 a 2006), Dragana Kicanoviče (1978 a 1982), Vladimira Tkačenka (1978 a 1982), Sergeje Bělova (1970 a 1974), Modestase Paulauskase (1967 a 1970) a Amaurye Pasose (1959 a 1963)

-turecký centr Omer Asik v zápase s Ukrajinou posbíral 20 doskoků, což je vyrovnaný rekord Světových pohárů, Asik dorovnal krajana Mirsada Turkčana

-Angolan Yanick Moreira vysázel 38 bodů Australanům, což byl výkon No.1 letošního šampionátu, avšak všichni vědí, po jak podivném průběhu utkání

-Senegalec Xane D´Almeida rozdal proti Filipíncům 14 asistencí

-Španěl Ricky Rubio uloupil 7 míčů proti Srbsku

-Američan Anthony Davis nasadil pět čepic Dominikáncům

-Andray Blatche z týmu Filipín dosáhl jako jediný hráč na SP hned 5 double-doublů (průměry 21,2 bodu a 13,8 doskoku)



A nyní přijde na řadu i několik týmových vyniknutí:

-celek USA ve čtvrtfinále proti Slovincům doskočil 54 míčů a ve skupině nashromáždil s Finy dokonce 18 zisků

-Brazílie zapsala proti Egyptu 35 asistencí

-Španělé rozdali se Senegalem nevídaných 13 bloků

-a na závěr jeden týmový super rekord: Litva v utkání ve skupině s Koreou neházela jeden jediný trestný hod, což se ještě nikdy nikomu na SP/MS nestalo. Otázkou je, zda to lze považovat za nějaké negativum, když výsledek zněl 79-49 a soupeř se uchýlil pouze ke 14 faulům. Nicméně vzhledem k tomu, že průměr Litevců v ostatních 8 zápasech byl 23,4 házené šestky a třeba proti USA to bylo dokonce 42, jde rozhodně o velkou kuriozitu