26.12.2011 - Václav
počet přečtení: 1458
vytvořeno 26.12.2011, upraveno 26.12.2011
Čínský basketbal dostal na sklonku roku další atrakci. Ani z Evropy ani ze Spojených států, nýbrž z Austrálie. Neznamená to, že by snad pozdvižení bylo o to menší, když se Patrick Mills představil divákům v Sin-ťiangu. Domácí se pramálo starali o to, že Vánoce byly přede dveřmi, zato pro samotného basketbalistu to byl emocionální moment.
Čínský basketbal dostal na sklonku roku další atrakci. Ani z Evropy ani ze Spojených států, nýbrž z Austrálie. Neznamená to, že by snad pozdvižení bylo o to menší, když se Patrick Mills představil divákům v Sin-ťiangu. Domácí se pramálo starali o to, že Vánoce byly přede dveřmi, zato pro samotného basketbalistu to byl emocionální moment.
"Jsem jedináček," uteklo třiadvacetiletému rodákovy z Canbery mezi obvyklými komentáři k přestupu z Melbourne Tigers do dresu Flying Tigers, hrajících v ujgurské autonomní oblasti Číny.
Místo i čas si Mills mohl vybírat jen částečně. Šlo totiž o všestranně výhodný obchod. "Rozhodli jsme se uvolnit jej s okamžitou platností," potvrdil majoritní vlastník australského klubu Seamus McPeake, v jehož službách absolvoval rozehrávač získaný z Portlandu pouhých devět utkání.
McPeake dodal, že by bývalo bylo nerozumné trvat na dodržení kontraktu z jeho strany. V novém působišti si Mills vydělá asi jeden milion amerických dolarů. To je částka převyšující součet všech mezd vyplácených členům týmu z Melbourne. "U nás by si tolik nevydělal ani za deset let, dodal melbournský šéf.
Cesta nadějného mladíka za úspěchem byla poměrně přímočará, i když nijak snadná. Míč chytil poprvé do ruky jako čtyřletý, nejdřív házel do koše na dvorku za domem a jeho první tým Shadows Basketball Club mu z nedostatku jiných příležitostí postavili rodiče. "Když si vzpomenu, odkud pocházím a kam jsem se teď dostal, vidím tu spoustu tvrdé práce, která to období představuje," zdůraznil hráč, jenž pochází ze smíšeného manželství. Matka je Aboriginálka z jihoaustralského národu Ynuga.
Když byl patnáctiletý talent objevený lidmi z vedení basketbalu na jižním kontinentu zařazen do národního týmu do 18 let, jeho kariéra se mohla ubírat srmě vzhůru. Oblíbený Patty získal stipendium od Australského sportovního institutu. Dostal se na kalifornskou Saint Mary´s a okusil NCAA. V osmnácti hrál v Memphisu za Výběr světa do dvaceti let proti stejně starému týmu USA a byl nejmladším hráčem z dvaadvaceti, kteří se zúčastnili tréninkového kempu národního celku před mistrovstvím světa 2006.
O rok později byl členem pátého týmu z MS devatenáctiletých a v témže roce debutoval v dresu A-týmu Austrálie. A jako reprezentant se poprvé představil v Číně. Bylo to v Šanghaji před pekingskou olympiádou a mladý celek i bez své největší opory Andrewa Boguta, jenž měl zraněný kotník, těžce v přípravě potrápil pozdější zlaté medailisty z USA. Prohrál "jen" 76:87, Mills zazářil, stejně jako později v aréně Wu-chan, kde se hrál turnaj pod pěti kruhy.
A tak přišel draft do NBA. "Byla tam celá moje rodina, vzal jsem i přátele," zavzpomínal na události v newyorské Madison Square Garden, kde si jej z 55. místa vybralo vedení Portlandu. "Když vyvolali mé jméno, byl to skvělý pocit, do toho momentu se soustředilo všechno, co bylo za celý ten čas důležité," dodal.
V přípravném kempu si však Mills zlomil nohu a po uzdravení jej z Trail Blazers poslali na rozehrání do týmu Idaho Stampede, hrajícího přípravnou D-League. Pak přišla výluka a návrat domů. Na oněch devět utkání. "Jsme rádi, že jsme ho tu měli tak dlouho, jak okolnosti dovolily," propustil McPeake smířeně krajana zase dál.
V Číně zůstane určitě nejméně do března, pak se může znovu pokusit o kariéru ve Spojených státech. Austrálii bere Mills jako neocenitelnou základnu, kam se může v těžkých časech uchýlit. "Když něco takového máte, mnohem snáz se vyrovnáváte se vším, co se kolem vás děje," potvrdil.
Teď jej tedy čeká angažmá v Sin-ťiangu. Tým má několik zraněných, a tak tam svou novou hvězdu přivítali s otevřenou náručí. A majitelé nešetřili, stejně jako nehleděli na výdaje, když předtím angažovali amerického veterána Kenyona Martina. O tom se říká, že má nejlukrativnější smlouvu v historii čínského basketbalu.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz