Michael Jordan má před sebou další výzvu

28.02.2010 - redakce
počet přečtení: 2051
vytvořeno 28.02.2010, upraveno 28.02.2010

Jeden z nejlepších basketbalistů historie Michael Jordan se brzy stane majoritním vlastníkem klubu Charlotte Bobcats, ale nepochybně ho čeká velká výzva. Jako hráč byl fenomenální, jako generální manažer si vysloužil poměrně značnou kritiku. Uspěje jako majitel?

Jeden z nejlepších basketbalistů historie Michael Jordan se brzy stane majoritním vlastníkem klubu Charlotte Bobcats, ale nepochybně ho čeká velká výzva. Jako hráč byl fenomenální, jako generální manažer si vysloužil poměrně značnou kritiku. Uspěje jako majitel?

Jordan se v pátek těsně před vypršením lhůty na uzavření obchodu dohodl na koupi klubu s jeho dosavadním většinovým majitelem Robertem Johnsonem. Komisionář NBA David Stern pak včera potvrdil, že oficiální schválení této transakce by mělo proběhnou do konce března. Před Jordanem je tedy nyní náročný úkol postavit na nohy zadlužený klub ve svém domovském státě.

Jordan bude majitelem nejmladšího týmu ligy (6 let), který ještě nikdy nepostoupil do play-off, dosud si nedokázal vytvořit potřebnou základnu fanoušků a má více než 150 milionů dolarů dluhů. Jako byznysmen byl zatím Jordan velmi úspěšný. Bude to pokračovat?

"Pokud bude v roli vlastníka klub jen řídit z povzdálí - podobně jako Bob Johnson - tak to nebude fungovat," prohlašuje majitel jednoho z NASCAR týmů Felix Sabates, který si drží také menšinový podíl na Bobcats. "Ale pokud ukáže oddanost týmu a bude se mu opravdu věnovat, pak může být velmi úspěšný. V této části světa je stále ohromnou ikonou."

Ovšem tato ikona je zatím v ústraní. Už od roku 2006 byl Jordan menšinovým vlastníkem a navíc měl zásadní slovo ve všech "basketbalových rozhodnutích." Jenže se jen málokdy zúčastňoval tréninků nebo zápasů, nijak nebyl vidět při marketingu týmu a denní práci za něj obstarávali asistenti. Pro novináře se stal už i terčem vtípků, protože víc času trávil na golfovém hřišti než u Bobcats. To by se teď ale mohlo - a mělo - změnit.

"Bob Johnson prodělal na týmu obrovskou sumu," pokračuje Sabates. "Pracoval tvrdě, ale prostě udělal několik hloupých chyb. Jeho problém byl, že měl pocit, že mu lidé něco dluží. Ale nikdo nedluží nic nikomu..."

Johnson, první černošký většinový majitel v historii amerického profesionálního sportu, zaplatil za tým Bobcats 300 milionů dolarů a každým rokem ztrácel další desítky milionů - přestože nová hala se stavěla z peněz daňových poplatníků. Johnson řídil tým z Washingtonu, poštval proti sobě místní byznysmeny a naštval diváky (kteří stále těžce snášeli odchod Hornets z města), když nasadil cenu vstupenek příliš vysoko. Nevyšel mu ani tah s angažováním Jordana, který se stal i menšinovým majitelem.

Jordan sklidil velkou kritiku už za své působení ve Washingtonu, kde draftoval jako číslo 1 nechvalně proslulého Kwameho Browna, v Charlotte zase sáhl vedle, když jako trojku prosadil v draftu Adama Morrisona. Naopak si ale zasloužil pochvalu za nedávné trejdy a za angažování Larryho Browna do pozice hlavního kouče. Díky tomu mají Bobcats šanci na první postup do play-off ve své krátké historii.

Jordan se stane vlastníkem týmu ve státě, který ho stále zbožnuje. Narodil se ve Wilmingtonu a lidé stále nezapomněli na to, jak dovedl univerzitu Severní Karolina (North Carolina) k národnímu titulu v roce 1982.

Sabates tvrdí, že ale nyní musí Jordan udělat z města Charlotte svůj opravdový domov, jinak jeho série obchodních úspěchů skončí. "Pokud to MIchael neudělá, přijde o hodně peněz. Ale Michael je velmi chytrý člověk a má i dobré poradce. Nedostal by se tam, kde je, pokud by byl hlupák. Tohle je největší investice jeho života. Může dostat na každý zápas 19 000 diváků. Je to jen na něm..."

Petr Janouch