Miami padlo potřetí za sebou! Sestoupí Pat Riley z výšin manažerské kanceláře na trenérskou lavičku?

25.11.2010 - Michal Gabaš
počet přečtení: 2297
vytvořeno 25.11.2010, upraveno 25.11.2010

Miami zatím zůstává na úvod sezóny daleko za očekáváním. Po včerejší porážce v zápase proti Orlandu Magic se basketbalová veřejnost ptá: Jak dlouho to bude Rileymu trvat, než si uvědomí, že je mnohem více potřeba na lavičce Heat než v manažerské pozici, kterou nyní zastává?

Včerejší noční trhák NBA, zápas mezi předloňskými finalisty - Orlandem Magic a letošním nejostřeji sledovaným týmem - Miami Heat, nabídl pořádně dramatickou podívanou, kterou v závěru rozhodl ve prospěch Orlanda rozehrávač domácích Jameer Nelson.

Magic nakonec zvítězili v poměru 104:95. Stav byl ještě čtyři minuty před koncem zápasu vyrovnaný 89:89. Hosté, kteří v průběhu zápasu vymazali až dvanáctibodové manko, poté nedokázali najít odpověď na nezastavitelného Nelsona.

Rozehrávač Orlanda zaznamenal během posledních čtyř minut zápasu šňůru osmi bodů a spolu s J. J. Redickem se hlavní měrou podílel na klíčovém trháku 10:2 v podání domácích.

Magic chyběl zraněný Vince Carter, který doléčuje vymknuté levé koleno. To ovšem vůbec nevadilo, protože hráči z lavičky ho dokonale zastoupili a především až do tohoto zápasu trápící se J. J. Redick se činil (20 b. 4 d. 5 a.).

Tým ze severu Floridy tak oplatil svému jižněji položenému rivalovi drtivou porážku z úvodu sezóny, kdy si Heat s Orlandem pohráli dvacetibodovým rozdílem.

"No to je toho!" řekne si člověk pravidelně nesledující zámořská basketbalová klání. "Miami prohrálo se silným soupeřem, takových porážek ještě v budoucnu zažijí."

Nic by se nedělo, kdyby ovšem dosavadní bilance Heat v soutěži nebyla tristních 0.533 a s osmi výhrami a sedmi porážkami se nedělil tým z Floridy o průběžnou 5. - 6. pozici východní konference s Atlantou Hawks. Sedmý New York má pouze o jednu porážku navíc. To jsou výkony hluboko pod očekáváním.

Boston, New Orleans, Utah, Memphis, Indiana, Orlando - to všechno jsou týmy, které si na Miami na úvod sezóny smlsly, Celtics dokonce již dvakrát.

Všichni jsme si představovali útočnou smršť, kterou bude Miami své soupeře drtit a ta ne a ne přijít. Párkrát náznaky byly, třeba právě v prvním domácím zápase proti Orlandu. Zbylo ale jen u náznaků.

Na hřišti se hvězdy Heat spíše hledají a platí pravidlo, že jakmile výkonostně vypadne jeden ze svaté trojice James - Wade - Bosh, Miami prohrává.

Kde hledat viníka současného trápení?

Je na vině nesehranost?

Hvězdy Miami měly jen minimum času na to se sehrát. Na hřišti to vypadá tak, že si především Wade a James příliš nerozumí. Oba jsou sice povahou týmově založení hráči, zcela opak individualit typu Kobe Bryant, stále ale platí, že potřebují míč v rukou, aby mohli hrát to své. A jak každý ví hraje se pouze s jedním balónem.

Škarohlíd (třeba jako já) namítne, že v sezóně 2007/2008, kdy Boston Celtics také složil své velké trio a k Paulu Pierceovi přivedl Kevina Garnetta a Raye Allena, měl tým rovněž minimum času na to se dostatečně sehrát a přesto dominoval.

Tři roky nazpět touto dobou porazili Celtics 30.11.2007 právě Miami na jejich palubovce poměrem 95:85 a vylepšili svou bilanci na 13/2. To je podstatný rozdíl proti současným Heat.

Jsou na vině hvězdy samotné?

LeBrona Jamese a Chrise Boshe asi příliš napadat nemůžeme. Oba dva hrají velmi dobře a především Bosh jde po pomalejším startu do sezóny výkonostně výrazně nahoru. Za posledních pět utkání si drží skvělý střelecký průměr 28 bodů na zápas.

James předvádí svůj "Clevelandský" styl hry tak nějak od začátku sezóny a až na pár vyjímek, když se potýkal s příliš vysokým počtem ztrát v zápase, je asi jediným konzistentně hrajícím členem souboru z Floridy.

Konečně se dostáváme asi k jednomu ze dvou hlavních viníků tří porážek v řadě, které Heat utrpěli, ke kapitánovi Miami a ikoně franšízy Dwyane Wadeovi.

Wade se v poslední době potýkal se zdravotními problémy, dokonce kvůli chřipce vynechal utkání proti Memphisu. To ale nic nemění na tom, že ve zbylých zápasech, kdy nastoupil, pobýval na hřišti významné minuty - v průměru 38 minut na zápas.

A nedá se říct, že by se mu právě dařilo. Za tato tři utkání, která odehrál, má minižákovskou úspěšnost střelby z pole - 23%, z vystřelených 47 míčů pouhých 11 skončilo v síťce! Z trojkové čáry je to ještě horší - 1/12, tedy 8,3%.

Vždy platilo, že Miami hraje tak, jaký výkon jeho kapitán Dwyane Wade podá. Platí to dodnes a možná dvojnásob. Nic na tom nezměnil ani příchod Jamese a Boshe. V současné době připomína D-Wade balvan, který táhne Heat ke dnu.

A kdo je tím viníkem číslo 2., o kterém se výše psalo?

Nikdo jiný než Eric Spoelstra. Mladý trenér Miami palebnou sílu svého týmu evidentně nezvládá a zatím ji nedokáže usměrnit tím správným směrem. Zbytečně podléhá dojmu, že trio James - Wade - Bosh je spolu na hřišti neporazitelné.

Každý, kdo sledoval včerejší zápas proti Magic, to viděl na vlastní oči. Orlando si neustále udržovalo cca osmibodový náskok. Heat se podařilo několikrát rozdíl ve skóre vymazat a dokonce jít i do těsného vedení.

Pokaždé se tak událo za situace, když jeden ze dvojice James - Wade seděl na střídačce. Přesto dohrávali utkání oba dva na palubovce a byl z toho závěrečný bodový trhák 10-2 v podání Orlanda.

Je jen otázkou času, než si vedení Miami uvědomí, že hvězdy formátu Wade, James a Bosh potřebují zkušeného trenéra typu Phil Jackson. Člověka, který u nich bude mít přirozenou autoritu a budou ho respektovat.

Ne mladého kouče jakým Spoelstra bezesporu je, který zatím spíše sbírá zkušenosti a dělá Jamesovi a spol. sparring partnera při střeleckém tréninku.

http://www.nba.com/video/teams/heat/2010/08/27/LeBronworkout-1401068/index.html

Je jen otázkou času, než si Heat vzpomenou, že přesně takový člověk v současné době sedí v kanceláři pod střechou American Airlines Areny a že hrát o titul šampióna NBA rozhodně umí.