McKay o své proměně v obránce, šestimístných dolarových platech v Itálii a správné tvorbě týmu

05.01.2011 - Redakce
počet přečtení: 2618
vytvořeno 05.01.2011, upraveno 05.01.2011

5.1. EXKLUZIVNĚ Z BĚLEHRADU    Stále úřadující top scorer Mattoni NBL Myles McKay právě běží závod s časem. Dny jeho zkušební lhůty v dresu ČEZ Nymburk rychle ubývají a šancí prokázat své umění zatím mnoho k dispozici neměl. Kouč už slíbil, že minuty k tomu, aby se předvedl, dostane. A pak bude muset ukázat, že - jak sám říká - v týmu mistra není náhodou. "Nechci si ten tlak ale moc připouštět a nějak zvlášť o tom přemýšlet. Chci jen jít na hřiště a hrát to, co mi pomohlo až sem. A pomoct týmu k výhře. Doufám, že to dopadne dobře a smlouvu mi prodlouží," říká teď už zase křídlo, které si loni v dresu USK Praha i na začátku této sezony v Itálii střihlo pozici playmakera.


5.1. Stále úřadující top scorer Mattoni NBL Myles McKay právě běží závod s časem. Dny jeho zkušební lhůty v dresu ČEZ Nymburk rychle ubývají a šancí prokázat své umění zatím mnoho k dispozici neměl. Kouč už slíbil, že minuty k tomu, aby se předvedl, dostane. A pak bude muset ukázat, že - jak sám říká - v týmu mistra není náhodou. "Nechci si ten tlak ale moc připouštět a nějak zvlášť o tom přemýšlet. Chci jen jít na hřiště a hrát to, co mi pomohlo až sem. A pomoct týmu k výhře. Doufám, že to dopadne dobře a smlouvu mi prodlouží," říká teď už zase křídlo, které si loni v dresu USK Praha i na začátku této sezony v Itálii střihlo pozici playmakera.

Mylesi, po těch pár trénincích, jak jste se zatím zabydlel v systému nymburského útoku i obrany?
Útok je docela jednoduchý, je tam hodně pick and rollů, což mi sedí, a není to tedy těžké. Jen potřebuju vstřebat některé signály, vědět, kdy se kam dostat. Jak tohle zvládnu, bude to v pohodě. Trenéři navíc odvádějí dobrou práci v tom, jak mě to učí. Trenér Ginzburg mi jasně řekl, co čeká, co má rád a naopak co mu vadí.

Signály jste dostal předem?
Ano i ne. Kouč mi je nakreslil, ale pak už jsem to vstřebával hlavně praxí.

Každý další zápas je teď pořád důležitější, v Eurocupu, ale i v NLB. Je v takové situaci těžší dostávat minuty, když navíc musíte zapadnout do různých typů obran, které tým praktikuje?
Nijak o tom nepřemýšlím, brali mě sem, protože k tomu měli důvod. Asi by mě nevzali jen proto, abych sledoval hru z lavičky. Chci prostě odvést to nejlepší, co umím. A snad to vyjde.



Jsou některé kombinované obranné systémy Nymburka pro vás hodně neobvyklé?
Pro nás je to dobré, protože se tam hodně přebírají clony a hodně se vypomáhá, celá obrana je o týmovém pojetí. A všichni jsme naladěni na stejnou vlnu - nechybí nám výška, rychlost ani další přednosti, a když to všechno dáme dohromady, jsme těžko k poražení. Můžeme na hřišti využívat mnoho různých sestav.
Teď je v týmů celkem dost skórerů, včetně vás. Už to ale nebude jako v USK, kde jste body vynikal. Jak složité potom je podělit střely mezi tolik hráčů, kteří jsou zvyklí zakončovat?
Je to pořád jen basket, musíš dát míč volnému chlapovi, a to bez ohledu na úroveň a soutěž, jakou hraješ. Takže já vůbec nemyslím na to, jestli budu mít v zápase 20 nebo 5 střel. Když se vyhrává a každý má radost, je jedno, kolik má kdo střel, a komu připadne sláva.

Vy jste byl v NBL považován hlavně za ofenzivního hráče, ale před touhle sezonou jste prý celkem pracoval i na obraně. Na čem konkrétně?
Hlavně na pohybu při bránění a na lepším soustředění na obranu. Dřív jsem se koncentroval hlavně na útok a v obraně jsem byl leckdy "ztracený". Snažil jsem se tam nabírat síly na útok a nedával jsem tomu, co bych měl. Nemyslím, že jsem špatný obránce, ale musím do toho dávat maximální úsilí.
Přicházíte z druhé italské ligy, kde mimochodem hráli minulou sezonu i váš spoluhráč Nissim, stejně jako Draper z Cedevity, tedy dva z top rozehrávačů současné NLB ligy.  Přibližte trochu právě druhou italskou ligu.
Je dost dobrá. Hrají v ní kvalitní Američané. Každý může porazit každého, v jakékoliv fázi sezony, a to je super, protože nikdo vyloženě nevyčnívá. Smí tam být dva zahraniční hráči, pak další s italským pasem, takže v soutěži působí spousta fakt dobrých hráčů, včetně těch, co byli i draftovaní do NBA. Je to tedy velmi respektovaná soutěž. Pokud bych ji měl srovnat s první italskou ligou, není ten rozdíl velký. Možná v nejvyšší soutěži je víc prvků jako pick and roll a podobně, ale jinak jsou ty soutěže podobné. I fanoušci jsou tam do hry pěkně zažraní.

Jak druhá liga vychází finančně?
Rozpočty jsou tam velmi nabité. Máte dokonce hráče, kteří v druhé lize vydělávají víc, než někteří v první. V obou ligách je spousta kluků, co berou šestimístné sumy v dolarech za sezonu. Většina cizinců v druhé lize podle mě ty šestimístné částky má. Za měsíc si zahraniční hráč vydělá v průměru kolem 10 000 dolarů. A to už znamená pořádný klubový rozpočet. (minimální šestimístná částka, tedy 100 000 dolarů, znamená bezmála dva miliony korun)

Byl jediný důvod, proč jste v druholigovém Mazzeo San Severo nezůstal, že k týmu přišel nový trenér?
Z větší části ano. Do koncepce toho nového jsem už nezapadal. Chtěl si přivést jiné hráče. Vy ale můžete měnit hráče, jak chcete, ovšem nejdřív musíte mít pevný základ. Tam se ale stalo, že původně stavěli sestavu na třetí ligu, ale najednou měli šanci jít do druhé ligy, jenže pořád měli ty hráče podepsané původně.  Asi tedy chtěli vynahradit ty porážky podepsáním jiných Američanů, ale jak říkám, nejdřív je potřeba mít základ z domácích hráčů a ty teprve vhodně doplnit cizinci. Pořád jim držím palce, i když pro mě ty změny znamenaly odchod z klubu. Ale zase jsem se dostal do lepšího týmu. Takže si nemůžu stěžovat.


Petr Hamták
Foto: archiv