04.10.2014 - Redakce
počet přečtení: 1337
vytvořeno 04.10.2014, upraveno 04.10.2014
ECHO BITVY VTB LIGY Čert ví, jak to dokázal. Ačkoli hrál po Bendovi (29) a Simmonsovi (28) třetí nejdelší minuty z nymburského týmu, jako jediný z devíti vytíženějších hráčů skončil v plusu (3). Jistě může jít částečně i o shodu okolností, přesto nejde říct, že by se jednalo o čistou náhodu. Ne po 25 minutách na hřišti, ne při 15bodové porážce (67-82) s Lokomotivem Kubáň, týmem s rozpočtem kolem 20 milionů eur a kupou hráčů, co buď už byli, nebo ještě chtějí být v NBA. Pro 21letého Martina Kříže, který na pozici 3 nastoupil dokonce v základní pětce, by start letošní sezony, v němž budí dojem nejaktivněji hrajícího muže nymburské sestavy, mohl být tím pověstným odrazovým můstkem do vyššího patra evropského basketbalu.
ECHO BITVY VTB LIGY Čert ví, jak to dokázal. Ačkoli hrál po Bendovi (29) a Simmonsovi (28) třetí nejdelší minuty z nymburského týmu, jako jediný z devíti vytíženějších hráčů skončil v plusu (3). Jistě může jít částečně i o shodu okolností, přesto nejde říct, že by se jednalo o čistou náhodu. Ne po 25 minutách na hřišti, ne při 15bodové porážce (67-82) s Lokomotivem Kubáň, týmem s rozpočtem kolem 20 milionů eur a kupou hráčů, co buď už byli, nebo ještě chtějí být v NBA. Pro 21letého Martina Kříže (na prvním snímku), který na pozici 3 nastoupil dokonce v základní pětce, by start letošní sezony, v němž budí dojem nejaktivněji hrajícího muže nymburské sestavy, mohl být tím pověstným odrazovým můstkem do vyššího patra evropského basketbalu.
Proti Kubáni měl v úvodním duelu VTB ligy hned několik červených čísel, jež značí v dané statistice nejvyšší cifru mužstva. V doskocích to bylo (spolu se Simmonsem) 5, v asistencích (spolu s Houškou) 3. K tomu přidal 6 bodů, druhou nejvyšší efektivitu za Rančíkem a také neváhal nastavit své metrákové tělo do ostrých střetů v obraně.
"Martin je talentovaný hráč, což ukazoval i v mládežnických reprezentacích. Teď se mu daří, má dobrou formu, tak proč ho nevyužívat? Pro něj je v jeho věku jen dobře, že ty příležitosti v této míře dostává. Určitě je na něm vidět výkonnostní progres a i v nabitém týmu si začíná nacházet své místo," pochválil mladšího spoluhráče i power forward Petr Benda (na druhém snímku), který nyní tvoří základní podkošové duo s Radoslavem Rančíkem.
Kromě výkonu Kříže a prvních minut utkání, kdy domácí drželi vyrovnané skore, už ale Nymburští mnoho dalších pozitiv v zápase nalézt nemohli. Spíš už pak šlo jen o záblesky, když svou individuální zručnost i rychlost ukázal Washington, když se povedlo trefit nějakou trojku, nebo když Welsch - místy znovu zaskakující na rozehře - dobře přečetl útok soupeře a po zisku míče pálil do brejků, jichž měl Nymburk zejména do poločasu po hříchu málo.
Naopak soupeř bleskovým přechodem na polovinu domácích častokrát trestal nejen po ztrátách Polabanů, ale leckdy i po inkasovaném koši. Zejména v tom vynikal ruský repre forward Kurbanov.
"V prvním poločase byl špatný návrat naším největším problémem. Po ztrátách jsme z toho dostali určitě nějakých deset bodů. Přitom jsme se na to v přípravě zaměřovali a trenér nás upozorňoval, že každou naši ztrátu budou protiútokem trestat. Občas jsme tam měli použít i nějaký faul na zastavení jejich útoku," přiznal selhání na tomto poli Benda.
Kubáň ukázala celý arzenál borců evropské až nadevropské extratřídy. Na rozehře řádil MVP německé BBL Malcolm Delaney (16 bodů, 10 asistencí, 7F+), který ač o pět kilo lehčí a jen o tři čísla větší, bral si na začátku pod koš domácího playmakera Washingtona, nebo opakovaně skóroval ze svého nebranitelného odskoku po driblérské eskapádě ve středu vymezeného území, a to i přes dvoumetrového Hrubana.
Své fyzické a skokanské dispozice pak pod košem prodávali Brown (13 bodů), Hendrix (16) nebo Randolph (8). A mix dotvářel šikovný chorvatský shooting guard Simon, autor bleskových 10 bodů (celkem 13), na něhož Nymburk v obraně dlouho nemohl vyzrát.
I přes tyto výkony a pětinásobný rozdíl v rozpočtu obou týmů však Petr Benda na samotném hřišti takovou disproporci neviděl. "Hráči Kubáně pětkrát lepší než my určitě nebyli. Neříkám, že jsme je v tomhle utkání mohli porazit - náš výkon nebyl stoprocentní a tentokrát jsme na ně neměli. Šlo ale hlavně o to, že jsme do utkání špatně vstoupili. První čtyři minuty jsme nebyli schopní zahrát jakýkoli útočný systém, oni nám utekli na pět až osm bodů a to se s námi táhlo i dál. Pár momentů tam z naší strany bylo i dobrých, když jsme je dostali pod tlak, ale bylo jich málo."
Rozdíl mezi oběma týmy byl i v tom, jak nesnadno se Nymburku zakončovalo z pozic v blízkosti koše, a to včetně na pohled snadných nájezdů. Častokrát přišel blok, a to nečekaně ze zálohy, po ohromných výskocích především amerických podkošových mužů.
"Měli jsme do koše chodit trochu agresivněji. Věděli jsme ale, že jsou to dobří skokani. Občas jsme mohli využít nějakou fintu a jít si pro faul, ale v některých momentech se tomu bloku ani nedalo vyhnout. Už tak jsme se většinou vyhýbali jednomu obránci a pak už se muselo jít nahoru, kdy oni skákali na blok z druhých pozic, a to je pro zakončujícího hráče vždycky obtížné," bilancoval Benda.
Nymburk se po prohraném poločase 32-42 chtěl nadechnout k náporu po změně stran. Jenže právě tam hosté podali asi nejlepší výkon v nátlakové obraně a domácí řadou ztrát (většinou přihrávkových, které v zápase tým zalamovaly nejvíc) i chyb v defenzivě svou šanci na případné dotažení v úvodu třetí čtvrtiny pohřbili.
Poměrně věcně a suše hovořil po zápase Malcolm Delaney, hlavní tahoun hostů, jimž v Nymburce z důležitých hráčů chyběl jen Litevec Mantas Kalnietis.
"Chtěli jsme se dostat do brejků a přidat k nim i nějaké kvalitně provedené postupné útoky. Naším cílem bylo dopravit míč na naše podkošové hráče a samozřejmě mít pevnou obranu, což se po většinu zápasu dařilo. Měli jsme sice sem tam nějaké výpadky, kdy domácí něco dali, ale na první zápas to byla dobrá práce," pravil 191 vysoký point guard, který minulou sezonu zářil v Bayernu Mnichov.
Z jinak poměrně vyrovnaných statistik plyne, že Nymburk zápas prohrál dvojkovou střelbou (39/16 ku 45/27). Střeleckým lídrem týmu byl 13bodový Rančík a dvojciferně pak už skóroval jen nový rozehrávač Raivio (10), jediný výrazněji zapojený hráč ze čtveřice nedávno zraněných Polabanů. Za 20 minut trefil všechny tři trojkové pokusy a končil na slušných -2 bodech v plus/minus. Při své soutěžní premiéře za Nymburk ukázal 750 divákům, že mu po uvolnění za clonou stačí sebemenší chvilka k odpoutání úspěšné střely. Ostatně jak se sluší na top skórera belgické ligy.
Naopak na své první minuty si ještě musí počkat další nová akvizice na pozici 1 Jakub Kudláček, který už při utkání seděl na lavičce v dresu.
A legrační moment na závěr: když z šatny hostů po zápase vyrazil nový rozehrávač Kubáně Aaron Miles, úřadující dvojnásobný top asistent VTB ligy, ihned zamířil k domácí kabině, u níž nahlas vykřikoval jednu větu: "Murderer, where are you?"
Tedy: Vrahoune, kde jsi?
Nevědět, že Zabiják je už drahně let přezdívkou Chestera Simmonse (s Milesem na spodním snímku), jehož zrovna hledal ex-parťák ze Samary, musel by se neinformovaný pozorovatel asi dost divit. Kolem domácí šatny však při už čtvrté sezoně shooting guarda v klubu nikdo takový nebyl. Pro Nymburk byla jen škoda, že Zabiják tentokrát své přezdívce (jež má výhradně sportovní kořeny) nedostál. Z pole proměnil pouze 2 z 9 pokusů.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz