Lvice proměnily sen v realitu! Mají světovou medaili! Děkují dvěma superhvězdám - Vítečkové a Horákové

02.10.2010 - Redakce
počet přečtení: 1431
vytvořeno 02.10.2010, upraveno 02.10.2010

2.10. AKTUALIZOVÁNO O OHLASY Dozněl poslední klakson a palubovka se začala rychle lesknout, skrápěna potoky slz z 24 dojatých očí lvic oděných v bělostných dresech. Hlavní postavy jedné zlaté generace se po pěti letech opět prokousaly do finále velké akce. Té vůbec největší! 


2.10. Dozněl poslední klakson a palubovka se začala rychle lesknout, skrápěna potoky slz z 24 dojatých očí lvic oděných v bělostných dresech. Hlavní postavy jedné zlaté generace se po pěti letech opět prokousaly do finále velké akce. Té vůbec největší!  

Zní to tak neuvěřitelně! Přesto je to pravda. České lvice naplnily svou touhu, která se před startem mistrovství světa zdála neřešitelnou misí. Ač ji ještě nedrží v ruce, už teď mají jistou první seniorskou medaili pro samostatné Česko ze světových šampionátů. Bude mít minimálně stříbrnou hodnotu. Přesto tým i do duelu s gigantem ze Spojených států vloží celé své veliké srdce. To, které je s blížícím se vrcholem mistrovství stále statečnější a sebevědomější.



Ve fantastické semifinálové bitvě, která byla oslavou ženského basketbalu, Češky nakonec po nekonečných minutách nervů zdolaly další senzaci MS z Běloruska 81-77. Potřebovaly k tomu 45 minut, z nichž 44 a 39 odbojovaly na hřišti 14bodová Hana Horáková a 21bodová Eva Vítečková.

Dvě fenoménky a podle kouče Blažka dvě nejlepší české hráčky poslední dekády. Právě ony nejvíc stojí za kromobyčejnou jízdou tímto šampionátem a postupným růstem formy týmu až k titulové bitvě.  

"Nepamatuju si, že bych někdy po zápase takhle bulela. Bylo to ale hlavně úlevou," prohlásila superstar Eva Vítečková, ve svém zakrváceném dresu, nad kterým však mávla rukou.
 
"Krev nic neznamená, je to jen škrábanec. Byl to už osmý zápas v deseti dnech, takže se něco občas stane. Nejtěžší práci ale zase odvedly naše pivotmanky," pochválila trio Večeřová, Burgrová, Kulichová, které se muselo rohovat hlavně s nebezpečným duem v sukních Levčenko - Verameyenka. To se zasloužilo o 41 bodů a 14 doskoků.



Obrovská, vesmírná úleva byla patrná na trenéru Luboru Blažkovi. "Jsem šťastný, že jsme dokázali zhodnotit všechnu práci organizátorů tohoto turnaje a že jsme zároveň přinesli radost fanouškům," prohlásil po bitvě, sledované přímo v karlovarské aréně kulisou 5400 diváků.  
 
Ta by tucet hrdinek nepustila ze hřiště ještě dlouho, ale na řadu už přicházely aktérky druhého semifinále mezi USA a Španělskem.
 
Třetí stěžejní postava střetnutí Jana Veselá se k vyjevení svých nejniternějších pocitů ani nemohla probít, protože byla odvedena na dopingovou kontrolu.

Do stavu 5-13 trvala lvicím adaptace na hru týmu v šatičkách. Bělorusky se chytly trojkou Dureiky a při přítomnosti Levčenky se snažily maximálně hrát dolů přes ni. Dokud ji bránila pivotka Kulichová, které nesedí krytí zepředu, měly s ní Češky problémy.
 
Když si ji pak od druhé části vzaly na starosti Ferančíková nebo Večeřová, její nebezepečnost se razantně snížila. Přesto její lokty, kterými se ohání při kždém druhém konkatu, Češky pořádně pocítily. Nejvíc přímo v obličeji Šujanová.
 
Český tým postupně zlešpoval po přebírání dlouhých hráček soupeře na trojce obrannou rotaci, ale přesto se nevyhnul chybám při pokrytí nájezdů, nebo shozů na šikovné podkošové hráčky Verameyenku s Levčenkou.

Ty se do poločasu podělily o 17 z 34 bodů. Bělorusky měly do půlky dvojky 15/12 a přežily tak i hrozivý tucet ztrát, často spáchaných pod tlakem české obrany.
 
Univerzální Levčenko přebírala v obraně po clonách Češek na trojce i Vítečkovou, která se do 18 minuty nedostala ke kloudné střele. Horáková se jí však tak dlouho snažila hledat otevřenou pozici, až se jí to konečně podařilo.
 
 
Tou trojkou Eva odpoutala Češky na 32-27, jenže do konce půle Bělorusky stačily šňůrou 7-0 otočit na 34-32. Jejich kouč Bujalskij si vzal oba timeouty pokaždé v případě, kdy se byť jen začal rodit český nápor.
 
Druhou největší porci z Češek, téměř 16 minut, natočila do půlky 5bodová Elhotová, přes kterou však v obraně soupeř dociloval místy snadných bodů.

Češky opět potřebovaky Horákovou, která v první půlce ani vteřinu neodpočívala. Zařídila 9 bodů, po faulu oběma podkošovým oporám soupeře, kradla míče, asistovala. Když nedala dvě šetsky, okamžitě to nahradila dokonalou asistencí a ziskem.
 
Třetí část se Češky pokusily urvat stejně jako s Brazílií i Austrálií drtivým přechodem do útoku, z něhož dosáhly spousty bodů. Nikdy se však nedostaly do většího vedení, protože Bělorusky vždy našly odpověď, buď z trojky, nebho jednoduchou akcí pod koš.

Ani vedení českého týmu 50-43, na kterém měla lví podíl stále aktivnější autorka 15 bodů Veselá, nic neznamenalo.
 
Těsně krytá Vítečková si musela nechat stavět clony, nebo sama aktivně najídět do koše. A získávala fauly, po nichž nasbírala 8 bodů ze stoprocentních šestek. Jen na několik desíetk sekund si šla po 22 non-stop odehraných minutách odpočinout Horáková.
 
V poslední části byly Češky několikrát o pět šest bodů vpředu. Jenže nezastavitelná Verameyenka s 24 body a Levčenko se 17 se i s dopomocí nájezdů křídel odmítaly vzdát. Za vyrovnaného stavu, kdy nikdo neměl sílu, ani odvahu najet do koše, vzala na sebe zodpovědnost Burgrová, která i s faulem proměnila přes Levčenku a celkem nastřílela 10 bodů.
 
Po získaném míči v obraně byla 14 vteřin do konce faulovaná Vítečková, která proměnila oba trestné hody na 68-65. Po timu musely Bělorusky zkusit trojku.
 

 
Česká lavička se postavila, hráčky se držely za ruce a sledovaly rychlý faul Horákové na Troinu. Ta promněnila první šestku, druhou minula, ale u míče zůstaly Bělorusky, když v souboji o míč jako jedna z mnoha Češek ten zápas utržila ránu do obličeje Veselá.

Do konce zbývalo pět vteřin, přesto soupeřky stihly najít pod košem zcela volnou Trafimavu.
Prodloužení.
 
V něm českému týmu dělaly největší potíže obě podkošové opory soupeře a Bělorusky šly i do bodového vedení. To zvrátila šestkami Večeřová. Delší česká křídla se v této sekvenci marně dožadují míče v dolním postavení s menšími soupeřkami na zádech.
 
Až to přijde - 70 vteřin do konce zvedne trojku z ohromné dálky Vítečková a dává týmu čtyřbodové vedení. Levčenko ze šestek snižuje a pak ze 4 šestek aspoń dvě promění Horáková, která jich v zápase minula 5 z 8.

Klíčová je chvíle, kdy si pro jeden z neproměněných pokusů sama doběhne do rohu hřiště a získá další faul. 18 vteřin do konce má Česko opět vedení o čtyři body a Levčenko už stihne jen snížit. Pak už se pro lvice otevírá finálová brána.
 
Po Austrálii si opět skvěle vážily míče, když měly jen 11 ztrát proti 20 soupeřek. O 8 bodů víc daly ze šestek. Ze ztrát soupeře vytěžily 14 bodů, stejný počet přidaly i z druhých šancí. 10 jich zaznamenaly z brejků, ale zpod koše prohrály na hlavu 24-46.
 
"Na konci čtvrté čtvrtiny jsme udělali chybu, ale prodloužení jsme zvládnuli a já musím říct, že pro mě je velkou ctí vést tento skvělý tým," vyznal se kouč Blažek.
 

 
Ten měl tentokrát před sebou takticky snad nejlépe připraveného protivníka, s dost možná nejlépe organizovaným postupným útokem, jaký zatím na MS potkal.

"Bělorusky jsou spolu v této sestavě pět let a jejich výhoda je, že mají vyvážený tým se silnými podkošovými hráčky i perimetrem. My jsme museli v zápase dělat velké množství úprav v útoku i obraně," řekl trenér, který postupem soupeře tak daleko nebyl příliš překvapen.

Podle něj si tentokrát jeho tým nemohl dovolit tolik přebírat dlouhé hráčky, protože Bělorusky to dokázaly trestat. "Museli jsme spíš po clonách zdvojovat do šířky."

Podle Blažka se kvůli schopnostem Levčenky a Verameyenky na pivotky i těžko vypomáhalo, Hůře se organizoval i obranný doskok.

U soupeře pochválil skvělý spacing (rozmístění hráček na útočné polovině v postupném útoku). Ten zhoršoval možnost zdvojováni i ztrojování nebezpečných hráček, jako to Češky předváděly v minulých zápasech.

"My jsme navíc nehráli tak tvrdě jako třeba s Brazílií, soupeř často zakončoval sám, bylo tam mnoho situací 1 na 1."

V poslední minutě čtvrté části prý tým při tříbodovém vedení neměl faulovat. Naopak měl vlákat Bělorusky ke dvojce. Rychlý faul Horákové tak nebyl v plánu.

Kouč přiznal, že tlak zápasu byl ohromný. "Věděli jsme, že taková šance, jako hrát finále, tu nebude třeba několik dalších desítek let."

Možnost přinést domácímu ženskému basketbalu po 35 letech opět medaili z MS na hráčky před bitvou dolehla plnou silou. V jindy hučící šatně bylo při přípravě ticho jako v kostele.

"Přišel jsem tam a narazil na hrobové ticho. Nic se tam nedělo," popsal atmosféru, kterou musel ihned začít rozhánět.

A při pozápasovém hodnocení nezapomněl pochválit ani vedle sedící hvězdu týmu, kapitánku Horákovou. "Každý tým někoho takového, kdo ho v rozhodujících chvílích podrží, má. Já si vážím toho, že jsme spolu za celé dlouhé tři měsíce přípravy na turnaj neměli žádný problém," vyzdvihl.  
    
Teď už si půjde hlavně užít velké finále s USA. "Taktika se na ně bude těžko hledat, ale něco vymyslíme."
 
 
Petr Hamták
Foto: carlosnovotny.com