01.05.2014 - Redakce
počet přečtení: 2042
vytvořeno 01.05.2014, upraveno 01.05.2014
UDÁLOST Je to přelomové, historické rozhodnutí! A historický bude podle všeho i soudní proces, který toto rozhodnutí vyprovokuje. Protože takovou kauzu v nejlepší lize ještě neměli. 80letý nebo možná 81letý majitel LA Clippers Donald Sterling, jehož přesné datum narození je prý mysteriem, v soukromé konverzaci vyčetl milence, že na zápasy chodí s lidmi tmavé barvy pleti a fotky s nimi, včetně Magica Johnsona, umísťuje na sociální sítě. Aniž je jasné, proč byla tato konverzace milenkou nahrávaná, dostal se záznam do rukou reportérů serveru TMZ, který jej zveřejnil. Načež se v NBA strhl obrovský poprask, který vyvrcholil rozhodnutím nového komisionáře Adama Silvera o udělení maximální možné pokuty ve výši 2,5 milionu dolarů a zejména o doživotním vyobcování Donalda Sterlinga z NBA. To především znamená, že spolu s majiteli ostatních klubů bude chtít vlastníka Clippers dotlačit k prodeji týmu. A právě tady vyvstane velký problém - Sterling už potvrdil, že klubu se nehodlá vzdát. A navíc - z právnické analýzy vyplývá, že podle směrnic NBA nebude ani trochu snadné jej na něco chytit, protože na vyloučení z NBA za soukromou konverzaci tvůrci ligových zákonů rozhodně nepamatovali.
Je to přelomové, historické rozhodnutí! A historický bude podle všeho i soudní proces, který toto rozhodnutí vyprovokuje. Protože takovou kauzu v nejlepší lize ještě neměli. 80letý nebo možná 81letý majitel LA Clippers Donald Sterling, jehož přesné datum narození je prý mysteriem, v soukromé konverzaci vyčetl milence, že na zápasy chodí s lidmi tmavé barvy pleti a fotky s nimi, včetně Magica Johnsona, umísťuje na sociální sítě. Aniž je jasné, proč byla tato konverzace milenkou nahrávaná, dostal se záznam do rukou reportérů serveru TMZ, který jej zveřejnil. Načež se v NBA strhl obrovský poprask, který vyvrcholil rozhodnutím nového komisionáře Adama Silvera o udělení maximální možné pokuty ve výši 2,5 milionu dolarů a zejména o doživotním vyobcování Donalda Sterlinga z NBA. To především znamená, že spolu s majiteli ostatních klubů bude chtít vlastníka Clippers dotlačit k prodeji týmu. A právě tady vyvstane velký problém - Sterling už potvrdil, že klubu se nehodlá vzdát. A navíc - z právnické analýzy vyplývá, že podle směrnic NBA nebude ani trochu snadné jej na něco chytit, protože na vyloučení z NBA za soukromou konverzaci tvůrci ligových zákonů rozhodně nepamatovali.
Donald Sterling na základě Silverem vyneseného trestu nesmí do konce života navštívit žádný ligový zápas, ani trénink týmu nebo přijít do kanceláří či jiných budov patřících Clippers, tedy jemu samému. Stejně tak se nesmí podílet na žádném obchodním rozhodnutí klubu, jenž mu stále patří. Silver své rozhodnutí zaštítil zdůvodněním, že majitel Clippers porušil pravidla ligy vyjádřeními, jež urážejí a zraňují, a měla dopad na celou ligu.
Majitelé bez výjimky jeden z nejtvrdších trestů v dějinách amerického profi sportu podpořili. A pokud tři čtvrtiny z 29 zbývajících vlastníků budou souhlasit se Silverovým doporučením (to znamená 22 majitelů, Silver nepochybuje, že podporu získá, podle AP většina majitelů s nutností přitlačit Sterlinga k prodeji souhlasí a nikdo by nehlasoval pro udržení vlastnictví), bude Sterling nucen prodat Clippers, jež vlastní od roku 1981, což je nejdelší doba v aktuálním pelotonu NBA. Už teď je však zřejmé, že se jen tak k prodeji donutit nenechá.
Stranou přirozeně nezůstala ani Hráčská unie, která původně pohrozila, že pokud by trest neobsahoval požadavek na prodej týmu, zvažovala by bojkot zápasů play-off, včetně úterního duelu Clippers - Golden State, který domácí i přes tuto celoligovou bouři zvládli dotáhnout k vítězství a vedení v sérii 3-2.
Shodou okolností prezidentem Unie je hvězdný rozehrávač Clippers Chris Paul, který za hráče Adama Silvera za jeho rozhodnutí o trestu pochválil. A svou nezávislost na majiteli ukázal i management klubu, který namísto webové homepage dal jen černou stránku s nápisem "Jsme jeden" a rovněž podpořil rozhodnutí komisionáře ligy. Otázkou nyní je, jak bude řídit každodenní činnost bez přímého kontaktu s majitelem.
Už před vynesením ortelu nad Sterlingem podnikli vlastní tichou akci hráči Miami Heat, kteří si před zápasem play-off s Charlotte oblékli naruby trika, která nosí na rozcvičku. A lídr týmu i celé ligy LeBron James pak už velmi hlasitě prohlásil: "Pro Donalda Sterlinga v téhle lize není místo!"
Kouč Golden State Mark Jackson dokonce před úterním utkáním s Clippers vybízel fanoušky obou celků, aby zápas bojkotovali. Své si řekl i prezident Spojených států Barack Obama, který ve svém druhém období klade na rasové problémy mnohem větší důraz. "Jde o neuvěřitelně odporná rasistická vyjádření, která vycházejí z přetrvávajícího dědictví otroctví a segregace, s nímž Američané musí bojovat," podotkl bývalý basketbalista a první afroamerický prezident USA.
Přidal se samozřejmě i svět umělců: brutálně sprosté "fuckovací" video natočil rapper Snoop Dogg a třeba zpěvák Village People Victor Willis napsal na Twitter, že Clippers už při svých zápasech nesmí hrát slavný song YMCA.
Už od prvních momentů, kdy aféra ligu zasáhla, začaly hovořit i peníze, jinými slovy sponzoři Clippers, potažmo celé ligy. Kupříkladu společnost Virgin America se rozhodla ukončit svou podporu klubu a totéž učinilo i víc než deset dalších firem včetně State Farm, CarMax nebo Red Bull. Otázkou je, kolik z nich po vynesení rozsudku nad Sterlingem své rozhodnutí dodrží a kolik se jich později vrátí.
Paradoxem je, že tato vážná aféra přichází na konci nejúspěšnější dvouletky v dějinách klubu, který byl po většinu svého fungování lize pro smích. Za letošní úspěch je zodpovědný kouč Doc Rivers, kterého Sterling přivedl z Bostonu, a kterému platí 7 milionu dolarů za rok. Rivers je kouč tmavé barvy pleti, stejně jako řada jeho svěřenců. Trenér Clippers pohrozil, že pokud by Sterling zůstal majitelem, po této sezoně by skončil. Poté, co zrušil pondělní trénink týmu, odmítl setkání s majitelem a později i on podpořil rozhodnutí Adama Silvera.
Aby vše dostalo ještě zajímavější nádech - Sterling na inkriminovaném záznamu říká, že "černochy má rád". Jen nechtěl, aby se s nimi jeho milenka, jež je sama "mexicko-černošského" původu, nechávala vidět na zápasech a na sociálních sítích, protože mu to je vyčítáno.
Sterling, jehož čisté jmění se odhaduje na 2 miliardy dolarů, vynesený trest nekomentoval, ani se za své výroky neomluvil. Podle Silvera však potvrdil pravost nahrávky, o níž údajně Sterling musel vědět, že ji jeho milenka uskutečňuje.
Silver, který je ve funkci sotva tři měsíce, tak nezahájil své působení ve funkci právě radostnou událostí. Ta se řadí do ranku již téměř zapomenutých negativ, jakými před časem byla bitka hráčů Indiany s fanoušky Detroitu či sázkařský skandál sudího Tima Donaghyho, který skončil ve vězení. Sám Sterling má za sebou průšvihů už víc a mimo jiné čelil federálním obviněním z porušování občanských práv a rasové diskriminace při svém obchodování s nemovitostmi. A už se vyskytly i názory, že ač vynesený trest za soukromou konverzaci je příliš tvrdý, Sterlingově osobnosti přísluší.
Ač Adam Silver podotkl, že při jeho rozhodnutí nehrálo roli Sterlingovo dřívější chování, je prakticky nemožné tomu uvěřit (majitel Clippers prý například po zápasech vodil různé ženy do šatny, když se hráči sprchovali, komentoval jejich postavy a pokračoval v tom i přes protesty hráčů Clippers). Po 33 letech vlády nad klubem se kvůli mnoha svým činům stal Sterling krajně neoblíbeným mezi mnoha dalšími majiteli. Těm podle některých názorů nevadil, dokud se jeho tým potácel u dna ligy. Jenže nyní, kdy málem útočí na titul, se situace radikálně změnila. A od ostatních majitelů se tak dá čekat tuhý a klidně i několikaletý boj se Sterlingem, v případě, že se bude chtít soudit.
Trest se nicméně nevztahuje na další členy Sterlingovy rodiny, což je poměrně zajímavé v případě manželky Rochelle, s níž majitel Clippers už roky nežije, ale není s ní rozvedený. Její role v řízení klubu v minulosti nebyla příliš jasná, nicméně je možné, že by jí NBA povolila zastávat pozici hlavní představitelky klubu při aktuální absenci manžela, jejíž délka navíc není dobře odhadnutelná.
Oba manželé dobře vědí, proč se nerozvedli. Spoluvlastní obrovský majetek, jehož případné dělení by znamenalo nemalé potíže a v případě Sterlinga i velké finanční ztráty.
Podstatnou roli v celé kauze sehrála i 31letá Sterlingova milenka, bývalá servírka V. Stiviano, jíž prý majitel Clippers poznal v roce 2010 na Super Bowlu. Její právní zástupci sice tvrdí, že nahrávku kritické konverzace nepředala serveru TMZ ona a že situací je zcela zdrcena, ale těžko si jde představit, jak jinak by se záznam mohl ven dostat.
Není bez zajímavosti, že Rochelle Sterling v březnu slečnu Stiviano zažalovala, aby z ní vymohla zpět luxusní dárky od Donalda Sterlinga, včetně aut a dvojpodlažního bytu v ceně 1,8 milionu dolarů. Žaloba viní Stiviano, že bohaté muže loví cíleně a snaží se z nich vyždímat, co je možné.
Ještě v rané fázi kauzy prohlásil prezident Clippers Andy Roeser, dlouholetý oddaný zaměstnanec Sterlinga, že zveřejněná nahrávka byla odvetou za žalobu majitelovy manželky Rochelle. O pár dní později se však vedení Clippers včetně Roesera podřídilo výnosu komisionáře Silvera a podpořilo jeho přísný trest.
Jaké jsou vůbec možnosti ostatních 29 majitelů klubů donutit Sterlinga k prodeji klubu?
Zdá se, že ne právě velké. Jejich naděje se budou upínat především ke Článku 13 stanov NBA, kde se však hovoří pouze o úmyslném porušení ligových stanov, nesplácení dluhů, obvinění z ovlivňování zápasů nebo rozpuštění týmu během sezony. Stejný článek hovoří i o obecném požadavku na etické chování majitele, kde by se podle jedné právnické analýzy teoreticky dalo o porušení uvažovat, vzhledem ke škodě, již liga utrpěla, i vzhledem k poškození pracovních vztahů mezi ligou a hráči.
Porušil však Sterling stanovy svévolně větami vyřčenými v soukromé konverzaci?
Je téměř jisté, že do tohoto kouta se zahnat nenechá. Sám má s drsnými jednáními u soudů víc než bohaté zkušenosti, když právě tam končily pracovní poměry s řadou i těch nejvýznamnějších zaměstnanců jako Billem Fitchem, Mikem Dunleavym nebo Elginem Baylorem. A nutno dodat - pro Sterlinga to málokdy dopadlo jasnou porážkou. Navíc v řadě případů, včetně žalob týkajících se jeho byznysu, byl plně zbaven viny.
Ostatních 29 majitelů má v ruce ještě Článek 14 stanov NBA (jež stejně jako řada podstanov není veřejná), který může řešit proceduru ukončení vlastnictví. Tady musí vše začít obviněním ze strany jednoho z majitelů nebo ze strany komisionáře Silvera. Sterling by pak měl několik dní na svou obranu. Na zvláštní schůzi majitelů by pak případ byl definitivně vyřešen. V takovém případě by podle některých stanovisek nebylo jasné, za jaký druh důkazu by mohla být brána nahrávka soukromé konverzace.
Pokud by nadpoloviční většina majitelů dospěla k názoru o vině, vlastnictví klubu by bylo převedeno skrze pomoc nějaké investiční banky na NBA, k čemuž před časem došlo například při prodeji klubu z New Orleans. Ani tady ale není jasné, jak a čím jsou dané pravomoci při takto zásadním rozhodnutí.
Snahou NBA by bylo klub prodat za co nejvyšší částku, aby se vyhnula Sterlingově žalobě, že byl donucen k prodeji pod nátlakem a za menší než tržní hodnotu.
To je však jen teoretická možnost. Už teď se odhaduje případná prodejní cena na nejméně miliardu dolarů. A nápadníků by u týmu z destinace, jakou je LA, byla jistě celá řada. Už proto, že při nedávném prodeji Milwaukee Bucks, kteří nepůsobí na právě atraktivním trhu, bylo k mání hned 9 zájemců a prodejní cena vyšplhala na 550 milionů dolarů.
O Clippers už se také přihlásili první zájemci. Do hry se po prvotním odmítnutí opět vrátil Magic Johnson a svůj velký zájem už projevil například boxerský šampion a jeden z nejvíc vydělávajících sportovců světa Floyd Mayweather Junior, který by ovšem musel dát dohromady investorskou skupinu. Mimochodem - Mayweather, který bydlí v sousedství Staples Center a dochází (pěšky) na zápasy Lakers i Clippers, si jen tuto sobotu vydělá jedním mačem kolem 40 milionů dolarů, a to v šestizápasové sérii, kde je celkově ve hře 250 milionů!
37letý Mayweather, který je tmavé barvy pleti, se už také nechal slyšet, že o Sterlingovi nemůže říct křivé slovo, neboť majitel jej často přizval ke společnému sledování utkání a vždy s ním jednal slušně (Mayweather doslova citoval Sterlinga: "Floyde, chci, abys vždycky seděl vedle mě."). Boxer by však mohl mít problém s tím, že v roce 2012 si musel odsedět trest za domácí násilí a mimo to velmi rád sází na zápasy NBA, přičemž často jde i o šestimístné sumy.
Další zajímavou postavou se zájmem o koupi má být moderátorská legenda Oprah Winfrey spolu s (hudebním mogulem a miliardářem) Davidem Geffenem a (šéfem Oraclu, který se v posledních letech neúspěšně pokoušel koupit několik sportovních klubů) Larrym Ellisonem. O menší podíl se přihlásil dokonce i herec Matt Damon.
Signály se zájmem o koupi už vyslal také magnát v obchodu s nemovitostmi Rick Caruso. A hovoří se i o Patricku Soon-Shiongovi, miliardáři v biotechnologiích. Ten je označován za největšího boháče v LA a už v roce 2010 koupil od Magica Johnsona jeho podíl v Lakers. Proto by jej mohli zajímat i Clippers. Stejně tak už se do mixu kupců přihlásil boháč ze světa hudby Sean Combs.
Je tutovkou, že Sterling by dostal při prodeji mnohonásobně víc, než když v roce 1981 Clippers kupoval za směšných 12,5 milionu dolarů (udávaná cena). Jen podle odhadu Forbesu se totiž aktuální hodnota klubu pohybuje kolem 575 milionů dolarů.
Existuje ve světě amerického profi sportu precedent pro současnou kauzu Donalda Sterlinga?
V dějinách NBA nikoli, ale je tu jeden případ z baseballové MLB, kde v roce 1990 opakovaně suspendovali z ligy majitelku Cincinnati Reds Marge Schott kvůli rasistickým a dalším nepřístojným komentářům. Schott nakonec klub prodala.
Jak podotýká Gabe Feldman, vedoucí katedry sportovního práva na Tulane University, někteří majitelé z NBA by mohli mít obavy z tohoto typu precedentu, kdy by jakýkoli majitel mohl být vyloučen jen proto, že se něco ostatním nelíbí, ať už to bylo vyřčeno v soukromí nebo na veřejnosti. I oni musí vědět, že doživotní vyhazov z NBA a vynucený prodej klubu je extrémní trest při uvážení provinění, jímž byl soukromý rozhovor. Co když příště něco hloupého nebo "nepřijatelného" řekne - třeba v opilosti - někdo jiný a kdosi to zrovna nahraje?
Adam Silver i majitelé klubů navíc dobře vědí, že Donald Sterling se bránit bude. Vědí, že u civilního soudu má slušné šance, neboť soudci nerozhodují na základě názorů veřejnosti. Otázkou však také je, jak by na případ reagovali přítomní porotci.
Obhájci majitele Clippers by samozřejmě argumentovali, že šlo o soukromou konverzaci, navíc Sterling za 33 let v klubu najal podle některých zámořských zdrojů i do vysokých funkcí mnohem víc Afroameričanů než leckteří jiní vlastníci, kteří se jej budou chtít zbavit.
Snaha odstranit Sterlinga z ligy přesto nabývá na síle. Adam Silver, zřejmě si vědom nedostatečnosti aktuálních stanov ligy, už podle některých zdrojů dokonce vyzval 29 majitelů, aby se zasadili o novou klauzuli, umožňující vynucení prodeje klubu.
A i díky tomuhle celá kauza směřuje k obrovské právní bitvě, jakou sportovní historie nepamatuje. Na straně NBA by podle analýzy právníka Michaela McCanna byl argument, že (i kdyby podle kalifornských zákonů byla nahrávka pořízena nezákonně) Sterlingovy věty způsobily lize vážnou škodu. Silver navíc při řešení kauzy a vynesení trestu postupoval ve shodě s platnými stanovami NBA.
Proti NBA a jejím majitelům hovoří skutečnost, že Sterling až dosud soudní případy operující s rasovými otázkami buď vyhrál, nebo urovnal mimosoudně. Druhým plusem pro něj by při soudu bylo, že svůj klub i byznys - navzdory citacím z kritického rozhovoru a některým dalším hláškám - nevedl "rasistickými metodami".
Problém při vyobcování Sterlinga by byl i již zmíněný Článek 13, kde chybí explicitní zmínka o morálním pochybení jako důvodu takto vysokého trestu. Podle právníka McCanna se navíc vzhledem k existenci všemožných jiných klauzulí jeví jako možné, že ta "morální" nebyla do stanov vložena záměrně.
Podle McCanna by se navíc nyní mohli někteří majitelé začít obávat, že příště by se podobná situace mohla aplikovat na někoho z nich. Tyto obavy vyjádřil například majitel Mark Cuban (Dallas), asi nejčastější plátce pokut z řad všech 30 vlastníků.
Ba co víc, majitelé mohou mít nahnáno i z toho, že Sterling, který je původem advokát, na ně podá žalobu. Je totiž znám jako nejvíc se soudící majitel zámořského sportovního světa. Mohl by se tak třeba přít o soudní příkaz zakazující NBA jeho vyobcování z ligy. Mohl by také podat žalobu pro porušení smlouvy (ze strany NBA, byť mezi majiteli panuje dohoda o vzájemném nesouzení se) i antimonopolních zákonů (a pravděpodobnost této žaloby je podle některých advokátů velká).
Soud kvůli vynucenému prodeji klubu pro NBA i ostatní majitele musí už teď být doslova noční můrou, neboť jen máloco by přitáhlo negativní pozornost k lize, jako právě tohle. Ba co hůř, takový proces by se velmi pravděpodobně táhl roky a zcela by eliminoval původní záměr trestu.
Takto sledovaný případ by zároveň mohl vynést na světlo světa informace o řadě jiných majitelů či vysokých představitelů NBA, a to včetně důkazů o jejich nevhodných rasových poznámkách (získaných například z emailových komunikací). Za 33 let v NBA může mít Sterling takových indicií celou nůši a jistě by si je nenechal pro sebe. A pokud jsou mezi ostatními majiteli i ti, kteří sdílejí jakékoli rasistické názory, Sterling o nich musí dobře vědět. A především - představa Sterlinga vítězícího u soudu musí být pro ostatní majitele naprosto šílená.
Sterling má ovšem i další důvody bojovat o svůj majetek. Byť se zdá, že možná až miliarda dolarů za případný prodej je parádní cena, on by jako prodejce zároveň přišel o obrovskou sumu na daních. Vzhledem k tomu, že Clippers koupil jen za 12,5 milionu dolarů a nyní by je prodával za 600 milionů až 1 miliardu, musel by uhradit zhruba 33procentní daň z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. A při prodeji za miliardu dolarů by tato daň dělala 329 milionů!
Oproti tomu, kdyby jako majitel Clippers zemřel a klub zdědila rodina, zaplatila by daň jen z rozdílu mezi cenami v čase zdědění a v čase prodeje. A to by byl setsakramentsky velký rozdíl. Navíc dokonce existuje možnost, kdy by potomky nestál prodej na daních prakticky nic.
A pokud ještě nemáte dost, další komplikaci by do případu vnesla případná žádost manželky Rochelle o rozvod (podaná před vyřešením Sterlingova vyobcování z NBA). Podle kalifornského práva by zřejmě měla právo na půlku manželova majetku. A případné rozvodové stání by rovněž mohlo být použito jako významné zpožďovadlo naplnění Sterlingova trestu.
Nekonečné soudní tahanice by však také znamenaly naprostou devastaci samotného klubu, z něhož by pak jistě odešel kouč Rivers i jeho hlavní hvězdy. Tento scénář je v případě velké soudní pře poměrně pravděpodobný. A může se tak stát, že kvůli americké - a mnohdy velmi výběrové - hyperkorektnosti, několika v soukromí vyřčeným větám a jedné zřejmě zhrzené milence bude zničen nejen klub v hodnotě 20 miliard korun, ale také dobré jméno celé ligy.
Nový komisionář NBA (a mimochodem další právník) Adam Silver, jehož nyní mnozí oslavují za tvrdý a nekompromisní postoj, proto nemůže mít tyto dny ani trochu klidné spaní...
A na závěr ještě jeden námět k zamyšlení. V reakci na Sterlingovu kauzu populární moderátor a bývalý slavný hráč Charles Barkley pronesl slova: "My jsme černá liga!" I v americkém internetovém prostoru už to mnozí označili za mnohem rasističtější prohlášení, než byly věty majitele Clippers. Bylo vyřčeno na celostátním televizním kanále, v ohromně sledované show.
Bylo vyřčeno černochem.
Pohoršil se kvůli tomu někdo?
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz