15.03.2011 - Redakce
počet přečtení: 1911
vytvořeno 15.03.2011, upraveno 15.03.2011
EXKLUZIVNĚ Z PODGORICI Michael Lenzly dlouho vůbec netušil, že je britským občanem. Vždyť celý život strávil v Americe, odkud pocházejí i oba rodiče. Teď se mu však díky tomu naskýtá báječná šance dostat se na olympiádu. Už příští rok. A ještě před tím, jako bonus, letos zažít šílenství v Litvě při mistrovství Evropy. Stačilo docela málo - jedna zámořská pracovní štace jeho matky.
EXKLUZIVNĚ Z PODGORICI Michael Lenzly dlouho vůbec netušil, že je britským občanem. Vždyť celý život strávil v Americe, odkud pocházejí i oba rodiče. Teď se mu však díky tomu naskýtá báječná šance dostat se na olympiádu. Už příští rok. A ještě před tím, jako bonus, letos zažít šílenství v Litvě při mistrovství Evropy. Stačilo málo - jedna zámořská pracovní štace jeho matky.
"Byla by to nádhera, být součástí národního týmu a jet na olympiádu. Tam se hraje ten nejlepší možný basket. A i když bych vlastně nereprezentoval svou oficiální zemi, bylo by to skvělé. Vrchol mé kariéry," je si jistý rozehrávač ČEZ Nymburk.
Jak se k olympijským hrám v Londýně a možnosti reprezentovat Velkou Británii přiblížil?
"Máma pracovala jako zdravotní sestra v armádě. A v době mého narození sloužila na základně v Anglii. Už po necelém roce se ale vrátila do Států a po dalších třech nebo čtyřech letech odešla z armády úplně a stala se učitelkou."
"Základní kámen" však byl položen. Kuriózní je, že Mike dlouho o možnosti stát se Britem, což by mu značně pomohlo na evropském pracovním trhu, nevěděl. "Až když jsem skončil vysokou, mi to řekl můj agent."
Levoruký playmaker neskrývá, že k ostrovní zemi žádné zvláštní pouto nemá. "Není tam nikdo z rodiny a v Londýně jsem před tím, než jsem začal reprezentovat, byl jen s univerzitním týmem odehrát pár zápasů," říká Mike, podle nějž na současné britské soupisce je několik dalších hráčů se stejným občanským osudem.
Druhý základní kámen k možnému kariérnímu zářezu málomluvného muže položila v neděli světová federace FIBA, která s několika podmínkami (další mohutný rozvoj hry v zemi, zkvalitnění mužské ligy...) udělila britským reprezentacím mužů i žen "vstupenku" na domácí olympiádu, kterou až dosud neměly jistou. Britský basketbal tak bude na této vrcholné akci zastoupen poprvé od roku 1948, kdy OH hostil - ano, Londýn.
"Jsem za tohle rozhodnutí hrozně rád. Hodně jsme na tom, abychom tuhle šanci dostali, makali. Když jsem reprezentovat začal, společný britský tým se v roce 2007 teprve hrabal z divize B. Ale zvládl to. Pak jsme se museli kvalifikovat na ME, to jsme také dokázali. Vysloužili jsme si respekt a o tu olympijskou šanci jsme si řekli," soudí Mike.
Sám věřil, že Británie místo v turnaji dostane. "Opravdu jsme si to zasloužili, zvlášť když se hrálo i bez opor z NBA (Luol Deng - narozen v Súdánu, vyrůstal v Anglii a získal britské občanství, Ben Gordon - narozen v Anglii, vyrůstal v USA). A s nimi je to už vážně kvalitní tým," podotýká Mike, který se například s Luolem Dengem zatím nemohl příliš seznámit.
"Když jsem hrál já, on byl zraněný, a když hrál loni on, zase jsem měl zraněný kotník já a musel jsem odpočívat."
Rozehrávač, který po dvou odreprezentovaných létech odhaduje počet svých startů za Británii na nějaké tři desítky, vidí poměrně pozitivně své šance dostat se do týmu pro OH, ale také už letos pro ME v Litvě.
"Mám velmi dobré vztahy s koučem. On ví, čeho jsem schopen, takže by mě asi nezval na letošní letní přípravu, kdyby nemyslel, že týmu pomůžu. Generální manažer je se mnou v kontaktu celou tuhle sezonu a asi o mě mají zájem... Když jsem byl v týmu naposledy, nastupovali na rozehrávce kromě mě mladší kluci, jeden z nich hrál extraligu na Slovensku."
Pokud budou v létě na ME k dispozici všechny hlavní hvězdy, vidí Mike šanci na dobrý výsledek. "Na Evropě 2009 jsme i bez hráčů z NBA hráli vyrovnaně s těmi nejlepšími celky, které pak v turnaji došly hodně daleko."
Britský národní tým existuje teprve pár let. Britská basketbalová federace, zastřešující pro reprezentační účely anglický, skotský a velšský svaz, má od FIBA jako uměle vzniklé těleso posvěcení k existenci jen do roku 2012. Pak musí padnout rozhodnutí, zda jednotlivé svazy chtějí fungovat separátně, nebo spolu pod hlavičkou Británie.
"Tenhle model vznikl, aby se navýšila kvalita reprezentace a sdružilo se to nejlepší z celé Británie. Jaká bude budoucnost, se teprve uvidí. Dost kluků hraje v Americe NCAA za prvodivizní školy, takže talent tu je. Domácí ligová soutěž ale momentálně není nic moc, ta se musí zvednout," přemítá Mike.
"Teď je velká snaha s basketbalem pohnout, proto také chtěli, aby maximum těch nejlepších hráčů pomohlo národnímu týmu."
Petr Hamták
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz