LBJ jako Pippen v Barceloně a Batum se kál po ráně pěstí do La Bombova břicha. Za rok jsme ale mistři!

09.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 2772
vytvořeno 09.08.2012, upraveno 09.08.2012

ECHO MUŽSKÝCH ČTVRTFINÁLE OH   První triple-double amerických olympijských skvader v podání stále lepšího LeBrona Jamese, potyčky a dusno v závěru španělsko-francouzské bitvy u Londýna, Rusové poprvé od dob Sovětského svazu v semifinále Her a ultra zkušení Argentinci pokořující své jihoamerické rivaly z Brazílie. To je jen výběr z toho, co nabídla čtyři mnohdy velmi zajímavá čtvrtfinále turnaje chlapáků na Temži. Pojďme si je nyní probrat podrobněji i s ohlasem přímých aktérů.

První triple-double amerických olympijských skvader v podání stále lepšího LeBrona Jamese, potyčky a dusno v závěru španělsko-francouzské bitvy u Londýna, Rusové poprvé od dob Sovětského svazu v semifinále Her a ultra zkušení Argentinci pokořující své jihoamerické rivaly z Brazílie. To je jen výběr z toho, co nabídla čtyři mnohdy velmi zajímavá čtvrtfinále turnaje chlapáků na Temži. Pojďme si je nyní probrat podrobněji i s ohlasem přímých aktérů.

Američané s Australany (119-86) vedli už v první čtvrtině o 10, když protinožci třeli bídu s nouzí ze šestek (12/5). Sami navíc příliš faulovali, netrefovali se dobře z pole, naopak Durant jim sázel trojky (USA o půli 21/7) a do poločasu soupeři povolili i 11 útočných doskoků. A i když se vůbec neozval Kobe, vedl favorit po 18 minutách už 54-38.

Známkami naděje však bylo, že pokud ho Australané nepokazili, zvládali zaskočit soupeře z rychlého přechodu do útoku stejně jako spoustou nájezdů až do koše. Vrcholem jejich snahy bylo trojkobití a šňůra 11-0 na startu třetí čtvrtky, jež znamenala snížení na 56-53.

Jen se však do hry vložil 8 body Kobe, Američané soupeři nadobro ujeli. Po 26 minutách vedli 73-58 a poslední čtvrtina byla jejich exhibicí. Obzvláště 4 Kobeho trojky za jedinou minutu stály za zaznamenání. Díky nim se stal s 20 body top střelcem týmu. Jeho králem byl však s famózním triple-doublem a světovými přihrávkami uvnitř šestky LeBron James (11 bodů, 11 asistencí, 14 doskoků).

USA doskočily v útoku 20 míčů a trojky měly 46/19. Za soupeře nejlépe pálili Mills (26) a Ingles (19).



"Pamatuju si, že v Barceloně byl ve většině zápasů blízko triple-doublům Scottie Pippen. LeBron má prostě čich na míč a vytváří pro tým skvělé akce," pochválil kolegu Kobe Bryant, autor 6 trojek z 10 pokusů.


Kouč Mike Krzyzewski až na pomalý návrat do obrany ocenil tým za první půlku. "A pak jsme přestáli špatný start do třetí čtvrtky. Velkým faktorem byly útočné doskoky, kterých jen Love získal osm."

Australský kapitán Matt Nielsen litoval promarněných příležitostí. "Měli jsme dobrý plán, chtěli jsme co nejvíc omezit ztráty, z kterých Američani dávají šíleně moc bodů. Jenže jsme nedávali šestky a taky nájezdy. Okolnosti nám dnes nebyly nakloněné."

Zřejmě nejočekávanějším čtvrtfinále bylo to mezi Francií a Španělskem. Nejen proto, že šlo o odvetu finále ME, ale hlavně proto, že se čekalo, jestli se mistrům Evropy vyplatí, že se pro Francii rozhodli vypuštěným závěrem s Brazílií. Měřeno výsledkem - vyplatilo. Vyhráli po boji, když byli většinou o krok zpět, 66-59 a v semifinále si zopakují duel s Rusy.

Francie vedla v druhé čtvrtině až 27-19, jen do poločasu trefila 5 trojek. Zápas super těsných obran se pomalu začal otáčet až ve čtvrté části, za Španělsko odřízené Rodriguezem a Llullem. Kritický byl minutý dvojtakt Parkera na potenciálních 57-52. Byla to předtucha zmaru všech zmarů. Batum pak sice ještě zvýšil na 57-54, ale od té doby až téměř do samého konce Francie i proti zóně soupeře nedokázala sedm minut skórovat. Od soupeře schytala i několik bloků.

A byla popravena.

Španělé zaútočili zpod koše, přidali šestky a 45 vteřin před koncem vedli 62-57. Frustrovaný Turiaf pak sestřelil Fernandeze, který zápas nedohrál, a Batum ostře pěstí praštil Navarra.

Zápas se tak došestkovával po nesportovních faulech a pro Francouze, kteří si na eurošampiony věřili, skončil nejhorším možným způsobem.

Lídry vítězů byli Marc Gasol (14) a Navarro (12), u soupeře Parker (15) a Diaw (15 bodů, 8 doskoků, 5 asistencí). Francouzi měli výhodu z trojek 22/7 ku 20/4, zato velkou nevýhodu ve faulech 29-12 a tím i v házených šestkách (12/8 ku 29/20).

"Dát dnes koš nebyla žádná legrace. V druhé půlce jsme ale dokázali pozvednout naši obranu," chválil úsilí španělského týmu počínaje druhou čtvrtkou kouč Sergio Scariolo.

Kapitán Francie Boris Diaw ocenil, že jeho celek udržel Španěly na 66 bodech. "A i když jsme v poslední části měli problém dát koš, šance žila až do konce."



Galský kohout ohromně prahl po pomstě za finále ME. "Tam nás hrozně vyučili," připomněl Nicholas Batum. "Po semifinále jsme se příliš radovali a nic jsme nezahráli. Dnes nás ale neporazili oni. Jsme na sebe hrozně naštvaní, protože na konci jsme nebyli schopní dát koš. A taky už jsme byli šíleně unavení z intenzity obrany, do které jsme dali moc."

Batum měl pravdu. Pau Gasol, který loni Francouze vyučoval, stihl jen 10 bodů.

"Tenhle tým spolu hraje už deset let, moc dobře se znají a na konci dělali dobrá rozhodnutí. Dali šestky i důležité střely. Měli jsme rozhodnout už do poločasu," dodala ještě opora Francie.

Jenže španělská obrana byla velmi pevná. Francouzská nicméně nebyla o nic horší. "Bránili velmi konzistentně. Měli tři i čtyři lidi uvnitř šestky a těžko se nám tam dostávalo," řekl Marc Gasol. "Byli jsme ale trpěliví a agresivně hraný pick and roll nám získával fauly." 

Asi nejvíc se však mluvilo o incidentech ze závěru utkání. Autor úderu do Navarrova břicha Batum k důvodům své frustrace oznámil:
"Vítězství jsme si zasloužili víc než oni."

Hned po zápase se však na Twitteru omluvil: "Opravdu velmi mě mrzí, že jsem o nás zanechal takový dojem. Frustrace mě totálně ovládla a není pro to žádná omluva. Zapomeňte prosím na mé stupidní chování a vzpomínejte na naše týmové úsilí na celém turnaji."

Pro Španělsko by tento zápas mohl být zdrojem obratu na turnaji, kde zatím nepřesvědčovalo. "To, že jsme se 32 minut trápili, bylo dané výborným výkonem Francie. Nenechali nás hrát, co umíme a dobře bránili oba Gasoly," ocenil Sergio Llull.

Francouzi ovšem už teď spřádají plány na novou odvetu. "Když Španělé prohráli s Brazílií, říkali jsme si, že teď je konečně dostaneme, místo toho ale jedeme domů. Teď se musíme dobře připravit na příští rok, protože se staneme evropskými šampiony," hodil do ringu rukavici Nicholas Batum.

V jihoamerickém derby si chytřeji hrající Argentina poradila s Brazílií 82-77, když kanárci nic extra nevytěžili od svého podkošového tria Splitter, Nene, Varejao. Ginobili a spol. se tak už potřetí v řadě dostali do olympijského semifinále.

V poločase, kde Brazilci ztratili jediný míč a 17 body je držel Huertas (Barbosa, Nene a Splitter dohromady 11), vedla Argentina 46-40.

Ta využila střeleckého zoufalství soupeře (včetně šestek) ve třetí čtvrtce k úniku na 61-46. Mohla se opřít i o svou super oporu Scolu, který sázel koše zdálky.

V poslední čtvrtce se však probudil Barbosa a zavelel ke snížení na 70-68 a 74-71. Zkušenost Nocioniho a Ginobiliho, který svým hereckým uměním získal v utkání nemálo faulů a ze šestek necelou minutu před koncem zvýšil na 76-71, však v klíčových chvílích vítěze uchránily od pohromy.



Poslední šanci na dramatizaci výsledku propásl Huertas. Jeho tým tak padl 77-82 a Argentinu čekají potřetí během pár týdnů Američané.

Scola k výhře přispěl 17 body, Ginobili a Delfino 16. Za soupeře, který se objevil na OH poprvé od orku 1996, si Huertas a Barbosa připsali po 22 bodech.

"I při našich zkušenostech z takových zápasů pro nás nebylo snadné ve druhé půlce skórovat. Stala se z toho fyzická bitva, ale my jsme si udrželi doskok a dobrou obranu, což nám hodně pomohlo," pravil nezničitelný Manu Ginobili.

Rusové, kteří měli převahu pod košem, se podle očekávání vypořádali s Litvou (83-74), jež tak poprvé od nabytí nezávislosti v roce 1990 bude chybět v semifinále Her.

Litevci museli celý zápas dohánět. Ve třetí čtvrtce nasadili zónu, ale ztrátami v útoku také nabíjeli body soupeři. Ten vedl už o 14, ale Kalnietis s Kaukenasem se velkými střelami postarali o návrat na 54-53, a to i při bídném výkonu Kleizy s Jasikevičiusem. Litvě pomáhal i nevyrovnaný výkon Šveda na rozehře a ruské šestky (36/22).

Jenže Rusové měli pohyblivého centra Mozgova, šikovného Chryjapu a z lavičky trojkami situaci zachraňujícího Moniu. Litevci se ještě 90 vteřin před koncem dostali na 77-72, ale nesmyslná chyba Kalnietise jim vzala poslední naději.

Rusy podržel 19 body a 13 doskoky Kirilenko. 17 bodů přidal Mozgov, tři další muži byli dvojciferní. Za Litvu Kaukenas nasázel 19 a Songaila 15.

Kouč Rusů David Blatt velmi chválil snajpera Moniu.

"Jako kapitán je tváří ruské reprezentace. Za sedm let, co jsem u týmu, hrál každý zápas. Přišel v pravý čas a proměnil dvě největší střely v zápase a možná za celou dobu našeho společného fungování."

Zápas znamenal velký emotivní moment pro 34letou litevskou oporu Dariuse Songailu, který se s reprezentací rozloučil. Byl už u bronzu ze Sydney, tehdy ještě jako student univerzity Wake Forest.

"Na tomhle turnaji nám chyběla vyrovnanost a Rusové hráli moc dobře. Když měli menší sestavu, spoustu clon přebírali a s tím se pak hraje těžko," řekl.

"V klíčových okamžicích, kdy jsme se jim už skoro bodově vyrovnávali, jsme spáchali ztráty a oni zase vedení natáhli. Tyhle ztráty a nevyužití faulů, které jsme měli, nás stály zápas."


Petr Hamták