Kouzelník Urtasun ví, proč Sevilla doma prohrává

24.01.2011 - Redakce
počet přečtení: 1726
vytvořeno 24.01.2011, upraveno 24.01.2011

Originální důvod, proč Cajasol Sevilla v základní skupině Eurocupu neuspěl dvakrát na domácí palubovce, našel křídelník Txemi Urtasun v herním schématu soutěže. "Nebyli jsme zvyklí hrát v úterý," uvedl. Tým, který postoupil mezi Last 16 ze druhého místa v základní skupině za Nymburkem, na úvod osmifinálové fáze uspěl.

 
Originální důvod, proč Cajasol Sevilla v základní skupině Eurocupu neuspěl dvakrát na domácí palubovce, našel křídelník Txemi Urtasun v herním schématu soutěže. "Nebyli jsme zvyklí hrát v úterý," uvedl. Tým, který postoupil mezi Last 16 ze druhého místa v základní skupině za Nymburkem, na úvod osmifinálové fáze uspěl.
 
"Když se vydáváme na zahraniční cestu, sejdeme se hned v pondělí a dokážeme se jako tým stmelit," rozvinul dál na internetovém blogu myšlenku rodilý Bask. Možná by stálo za to udělat i před domácími zápasy nějaké soustředění, i když všichni v týmu by s ním asi nesouhlasili.
 
Vrátil se ještě zpět k úvodní výhře v Pardubicích nad Nymburkem a rozhovořil se o tom, jaké to bylo, když se jeho spoluhráč Tomáš Satoranský vrátil do vlasti. "Bylo vidět, že má zvláštní motivaci, lidé ho zdravili a podporovali. Doma to proti stejnému soupeři bylo najednou jiné."
 
Jestli to bylo tím, že hracím dnem bylo opět úterý, těžko říct. Faktem je, že doma porazil Cajasol v základní skupině jen Rigu.
 
Někdo by si mohl Urtusanova slova vyložit jako výtku, ale kdo jej zná blíž, ví zkrátka, že tohle je jeho styl vyjadřování. Všechno napřímo. A tak i chodí do soubojů. Část sezony odehrál s obličejovou maskou, chránící rozbitý nos.

 
Urtasun, měřící 193 centimetrů, je ambiciozní basketbalista, o němž se nikdy nehovořilo jako o talentu. To, že ho má možná trochu méně než známější kolegové, dohání tréninkovou pílí a basketbalovým fanatismem.
 
A zároveň je v Seville stále populárnější. Opakované záběry jeho trojkového koše asi z osmi metrů, jímž v rozhodujícím zápase základní skupiny pomohl španělskému celku zvítězit v Jeruzalémě, má v paměti každý tamní fanoušek.
 
Střelecká pozice to byla veskrze krkolomná. "Věděl jsem, že jsme měl poslat míč o něco vyšším obloukem, ale pak jsem sledoval, jak propadá skrz obroučku. Když proměníte takový koš, hned se vám zvedne sebevědomí. Celý tým odehrál zbytek utkání ve velké pohodě."
 
Podobně na úvod fáze Last 16 Cajasol zaskočil domácí Panellinios a zdolal ho o pět bodů. "Když zůstaneme věrní svému stylu, tedy dobré obraně a neustálému tlaku na soupeře, můžeme uspět i proti tak velkým jménům jako je Panellinios."
 
Teď čeká Cajasol první domácí vystoupení v Eurocupu proti Benettonu Treviso. "Musí nám pomoci fanoušci. Když si vzpomenu na nabité hlediště v Jeruzalémě, je mi jasné, že s podporou lidí bychom i my dokázali hodně."
 
Tady Urtusan možná kápl na silnější důvod toho, proč se sevillskému týmu povedlo postoupit přes dvě výhry na hřištích soupeře, než je volba úterý jako hracího dne. Návštěvy na domácích eurocupových zápasech se pohybovaly od 1700 do 2100 diváků.
 
Na utkání španělské ACB chodí totiž do haly Palacio Municipal Deportes San Pablo v průměru trojnásobný počet lidí a na nedávný duel s Realem Madrid se dokonce sešla návštěva 6800 diváků.


Václav Peřina