15.10.2014 - Redakce
počet přečtení: 1423
vytvořeno 15.10.2014, upraveno 15.10.2014
STORY Z KOOPERATIVA NBL Tým z pražské Folimanky už zase míří do technologické špičky mužské ligy. Čerstvý důkaz o tom poskytl horký nedělní duel na ústecké palubovce, kde si USK pomocí hi-tech komunikačních prostředků poradil i v situaci, kdy po druhé technické chybě přišel o vyloučeného trenéra Aliloviče. Ten zápas dokoučovával z technologického centra týmu, v nějž se dočasně přeměnila hostující šatna. A úspěšně - Pražané si na severu došli pro další výhru. Vtip? Ani v nejmenším!
STORY Z KOOPERATIVA NBL Tým z pražské Folimanky už zase míří do technologické špičky mužské ligy. Čerstvý důkaz o tom poskytl horký nedělní duel na ústecké palubovce, kde si USK pomocí hi-tech komunikačních prostředků poradil i v situaci, kdy po druhé technické chybě přišel o vyloučeného trenéra Aliloviče. Ten zápas dokoučovával z technologického centra týmu, v nějž se dočasně přeměnila hostující šatna. A úspěšně - Pražané si na severu došli pro další výhru. Vtip? Ani v nejmenším!
Všechno to začalo situací ze třetí čtvrtiny, ještě dlouho před koncem utkání. "Na Lukáše Feštra tam byl zákrok, který se podle nás měl pískat, a trenér s tím byl nespokojen. Když pak na druhé straně naopak faul písknutý byl, došlo ke sporu s rozhodčími a trenér za své výhrady dostal nejdřív jednu technickou chybu a za následnou reakci druhou, načež musel podle pravidel opustit halu," vrací se ke spouštěcímu momentu dalšího dění manažer USK Michal Šob.
Mirsad Alilovič následující minuty sledoval alespoň skrze sklo, ale ani to se po chvíli nezdálo sudím jako dostatečné opuštění haly. "Hlavní pořadatel byl proto vyzván, aby kouče doprovodil až do naší šatny. My jsme sice vznesli námitku, že už i za sklem se nacházel mimo halu, ale nebylo nám vyhověno," dodává Šob.
Už s koučem nalepeným na sklo ovšem došlo na nasazení prvních prostředků moderní techniky. "V té době to bylo ještě dobré. Kontakt s lavičkou jsme udržovali pomocí mobilů a jediný problém byl, že trenér neviděl na skore a čas, což mu jeden z členů realizačního týmu běhal sem a tam pravidelně hlásit."
Po odvedení Aliloviče do šatny přišel na řadu hlavní "upgrade". "Aby trenér mohl sledovat zápas a pomoct týmu, zanesli jsme mu do šatny tablet a zápas pustili na portálu tvcom.cz. Mezi ním a asistenty na lavičce jsme dál udržovali spojení přes mobily. Takže pokyny mohl předávat téměř v reálném čase," vypráví Michal Šob.
Slovo "reálném" je v tomto případě zásadní. Stream na portálu TVCOM.cz zobrazuje dění se zhruba 15vteřinovým zpožděním. A to kouči působilo při udávání pokynů menší problémy. "Jeho zadání tak někdy přišlo včas a někdy už kvůli zpožděnému videotoku trochu pozdě. Nejefektivnější tak bylo předávat mu zprávy o dění přímo do mobilu. A trenér tak některé věci věděl dřív, než se mu objevily na tabletu," usmál se Šob.
Ten zároveň podotkl, že některé věci trenér ani nemusel vidět osobně. "Třeba v závěru mohl určité situace korigovat, ale například střídání nebo to, jestli v koncovce faulovat, už vychází i ze zkušenosti. Navíc oba asistenti Tomáš Grepl a Pavel Miloš odvedli na lavičce výbornou práci a postupovali ve shodě s hlavním trenérem. Takže když někdy pokyn ze šatny přišel vzhledem k dané situaci pozdě, asistenti to vyřešili stejně, jak to plánoval trenér."
Zajímavá byla i exekuce timeoutů. "Zavolali jsme si těsně před jeho vybráním a kouč vypíchl tři čtyři hlavní věci, zbytek už pak měli na starosti asistenti."
Šob si vzpomíná, že před časem už jednou v podobné situaci dokoučovával zápas dokonce sám, když byl vyloučen hlavní trenér USK, a asistenti zrovna utkání s Děčínem nebyli přítomni. Tehdy ale zbývaly do konce čtyři minuty a dávno bylo rozhodnuto. To nedělní duel rozhodně nebyl takovým případem.
Přestože vše nakonec vypadalo a fungovalo jako na drátkách, manažer týmu přiznává, že šlo o čirou improvizaci, neboť nikdo s ničím podobným dosud zkušenosti neměl. Mužům z Folimanky nicméně hodně pomohlo, že letos se vydali novou technologickou cestou.
"Díky tomu, že jsme začali komplexně pracovat s novými médii, jezdíme na zápasy vybaveni tabletem i kamerou a zpětně se nám to už takhle brzy vrátilo."
Překvapen operativností kolegů byl i sám trenér Alilovič. "Asi ho docela zaskočilo, když jsme za ním přiběhli do šatny s tím, že tady má tablet a ať podle něj udílí pokyny. Nicméně se zorientoval rychle a fungovalo to bez zádrhelů," usměje se Šob.
"Za sebe musím říct, že ještě tak před pěti lety bych si něco takového neuměl představit. Živé přenášení zápasů nebylo na takové úrovni, totéž se týká komunikačních prostředků, jakými jsou třeba tablety."
Aby to ale nevypadalo, že technika vyhrála zápas sama, uvádí manažer USK vše na pravou míru. "Vyloučení trenéra celý tým neuvěřitelně semklo a vyburcovalo. Všichni soucítili s trenérem a brali to jako křivdu. Takovou energii, co tým najednou získal, jsem za dobu, co jsem u basketu, ještě nezažil. A i když to zní jako klišé, už po minutě od vyloučení jsem tušil, že ten večer neprohrajeme. I timeouty pak byly víc než o strategiích o emocích a hecování," vypráví Šob.
"Tým to vyhrál pro trenéra a oslava v šatně pak byla tak emotivní, až z toho běhal mráz po zádech. Nečekal bych, že po x letech u basketu ještě takovouhle novou situaci zažiju."
Po zápase byl Šob rád, že nakonec i přes váhání tým vzal s sebou do Ústí také kameru. Teď mají Sovy zdokumentovaný nejspíš "Zážitek sezony", včetně unikátních záběrů přímo z lavičky při zápase nebo z radostí napěchované kabiny. Tyhle "highlighty" klub nyní sdílí s fanoušky na všech možných sociálních sítích a snaží se tak své fungování přiblížit veřejnosti opravdu maximální měrou.
"Letos jsme se chtěli tak trochu vrátit do popředí technologického vývoje u nás. Před několika lety jsme byli možná první, kdo začal s různými novými prvky po zápasech. Pak na to nebyl nějakou dobu prostor, ale letos bychom už zase rádi udávali v téhle oblasti tempo a zároveň by bylo dobré, kdybychom tím popíchli k větší aktivitě i další kluby," přeje si Šob.
A kouč Mirsad Alilovič?
Ten si z Ústí odvezl vedle výhry i jednu novou a důležitou zkušenost. Díky ní bude už lépe připraven na to, co jej v lize může potkat, a co si může dovolit.
"Tušili jsme, že při angažování dalšího zahraničního kouče tohle nebude jednoduché, protože něčím podobným si na začátku prošel i Ken Scalabroni. Kouč Alilovič si musí zvykat na úplně jiný trend pískání a hlavně na úplně jinou komunikaci sudích ve vztahu k němu (než na jakou byl zvyklý). Zahraniční trenéři to mají daleko těžší v tom, že pokud chtějí něco třeba jen objasnit, tak v angličtině to vyzní trochu jinak, a ač to nemyslím nijak zle a nemířím na nikoho konkrétně, rozhodčí se té angličtině ze strany trenéra jakoby brání. Neví, co mají čekat, a reagují trochu jinak než na kouče, co na ně mluví česky. A právě v téhle jazykové bariéře spočívá dílčí nevýhoda zahraničního trenéra. My jsme se na to kouče snažili připravit, ale tímhle si každý musí projít sám..."
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz