04.12.2011 - Redakce
počet přečtení: 1069
vytvořeno 04.12.2011, upraveno 04.12.2011
OPRAVENO Jak vidí soupeře ve skupině F v kvalifikaci pro ME 2013? Jaký tým bude chtít složit? Jak náročný bude rychlý sled osmi zápasů a jak dlouhý bude přípravná blok? Na to a mnohé další odpovídá v následujícím rozhovoru kouč reprezentace mužů Pavel Budínský.
Jak vidí soupeře ve skupině F v kvalifikaci pro ME 2013? Jaký tým bude chtít složit? Jak náročný bude rychlý sled osmi zápasů a jak dlouhý bude přípravná blok? Na to a mnohé další odpovídá v následujícím rozhovoru kouč reprezentace mužů Pavel Budínský.
Jak byste charakterizoval skupinu F a soupeře českého týmu?
Je to velmi těžká skupina. Nemyslím si, že by v ní byl slabý tým. Bude také záležet na tom, jaký tým poskládáme my. Turci jako vicemistři světa jsou pro mě jedním z favoritů kvalifikace. Tady se k tomu nedá víc dodat. Když se podíváte na hráče jako Tunceri, Türkoglu nebo Ilyasova a další. Poslední dobou má turecká reprezentace obrovskou sílu.
Itálie je basketbalově tradičně silná země. I na klubové scéně má dobré výsledky v Eurolize. Ve svém středu se jmény jako Bargnani, Gallinari a Belinelli a dalšími kvalitními hráči. Itálie je dalším z těch super favoritů. Portugalsko je týmem, který se dokázal z dodatečné kvalifikace přes Maďarsko probojovat na ME 2011. Určitě budou mít opět svoji kvalitu. Bělorusko je z té skupiny v pátém koši papírově nejsilnější. Mohou být hodně silní, když se sejdou kvalitní hráči jako Veremejenko či Parakhouski. Těžko se to ale předvídá.
Kvalifikace bude příležitostí, jak opět vrátit český mužský basketbal na vrcholnou evropskou akci. Jaký by byl ideální tým, který byste mohl složit?
Zda se nám povede složit ideální tým, bude záležet na spoustě faktorů. Naší silnou stránkou může být, pokud bude reprezentovat generace osmdesátek Welsch, Bartoň, Benda a generace devadesátek Veselý, Jelínek a Satoranský, doplněná o hráče jako Pumprla a další. Pro celkové klima je důležité, aby všichni hráči se zahraničními zkušenostmi přijeli a chtěli hrát společně a dostat český basketbal na Eurobasket.
Výběr v našich podmínkách není široký. Jména hráčů se objevují často a každý je zná. Nutný je také pocit, že chceme pro postup udělat maximum. To, že poskládáme ideální tým, však ještě neznamená, že máme šanci. Kolem nás jsou ve skupině špičkové týmy, které se dlouho pohybují na vrcholných akcích. U nás je to většinou epizodní záležitost, když se sejdou potřebné věci. Myslím ale, že utkat se před domácím publikem s vicemistry světa, s Italy a dalšími týmy v národním dresu je už samo o sobě obrovskou motivací reprezentovat.
Pro ME 2013 zvolila FIBA Europe nový model kvalifikace. Během měsíce tak odehrajete 8 ostrých zápasů. Jak se dá tato porce zvládnout?
Bude to náročné ze všech hledisek, ale bude to také pro všechny stejné. Budeme tuto zátěž chtít zohlednit v délce přípravy a mít kádr složený například ze 16 hráčů, kteří by nám byli k dispozici. To ale nechci předjímat. Většina hráčů s tím má zkušenosti. Bude záležet, kdo se s tím nejlépe popasuje fyzicky, ale také mentálně. Pro všechny platí stejná startovní čára.
Plánujete dlouhý přípravný blok?
Zatím máme pouze představu v hrubých obrysech. Ten přípravný blok bychom chtěli takový, aby nebyl krátký, ale ani extra dlouhý. Někteří hráči budou mít velmi dlouhou sezonu. Například hráči Nymburka, pokud bude hrát finále NBL, tak budou hrát až do začátku června. Navíc k tomu musíme připočítat i VTB ligu. Takoví hráči budou potřebovat volno. Nemůžeme ale do kvalifikace jít rovnou "z voleje". Pokud se nám podaří poskládat ideální tým, budeme potřebovat čas, abychom našli společnou řeč. Naše hra musí mít úroveň, zvláště proti takovým soupeřům. Příprava tedy musí být dostatečně dlouhá. Moje hrubá představa je, že bychom začali kolem 9. července. To znamená, že na přípravu bychom měli 5,5 týdne včetně přípravných utkání. Pak už přijdou ostré zápasy kvalifikace.
Už i letos na rozšířeném ME dokázaly překvapit týmy z basketbalově podceňovaných zemí. Může to být o důvod víc, proč se probojovat na závěrečný turnaj?
Může i nemusí. Je něco jiného se dostat na ME a pak tam hrát. To síto je náročnější. Hraje se tam spousta zápasů a při troše štěstí se dá posunout dál, jako se to povedlo například Finsku. Finové hráli dodatečnou kvalifikaci a pak skončili na 9. až 10. místě. Lidově řečeno chytili slinu v tom, že se jim dařilo a díky rozdílům ve skore v minitabulce se z dodatečné kvalifikace dostali až na hezké místo na ME. Musíme však vidět i to, že český basketbal se nyní nachází v přelomovém období. Je nutné, aby nominovaní hráči vnímali, že hrát proti vicemistrům světa je obrovsky cenná zkušenost. Navíc pokud přivezou týmy hráče, kteří za ně tradičně hrají, bude to velká show i pro fanoušky, pro basketbalové gurmány. Když už nic jiného, bude pro nás léto znamenat to, že se poměříme se špičkovými týmy. Budeme moci ukázat, co nabízí současný český basketbal. Pokud bychom nebyli v plné sestavě, bude to pro nás těžké. Turci a Italové jsou silným soupeřem i bez svých největších hvězd. My musíme poskládat konkurenceschopný tým.
Martin Peterka, ČBF
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz