Knicks pokropení živou vodou aneb vede D´Antoni tým do play-off?

08.01.2010 - redakce
počet přečtení: 2773
vytvořeno 08.01.2010, upraveno 08.01.2010

Basketbalisté New York Knicks a jejich fanoušci čekají na postup do play-off už téměř 6 let. Jeden z nejslavnějších klubů NBA postoupil do nadstavbové části naposledy na jaře 2004 a od té doby se jen topil v moři problémů. Tento ročník zahájil devíti porážkami z prvních 10 zápasů a nikdo od něj nic moc nečekal. Knicks ale jako by na začátku prosince někdo pokropil živou vodou a play-off najednou vůbec nevypadá jako utopie...


Basketbalisté New York Knicks a jejich fanoušci čekají na postup do play-off už téměř 6 let. Jeden z nejslavnějších klubů NBA postoupil do nadstavbové části naposledy na jaře 2004 a od té doby se jen topil v moři problémů. Tento ročník zahájil devíti porážkami z prvních 10 zápasů a nikdo od něj nic moc nečekal. Knicks ale jako by na začátku prosince někdo pokropil živou vodou a play-off najednou vůbec nevypadá jako utopie.

Od oné neslavné úvodní bilance 1/9 (nejhorší v historii klubu) Knicks vyhráli 14 z dalších 25 utkání a najednou už ve slabším středu tabulky ztrácejí pouhého půl zápasu na sedmé Bobcats a osmé Bucks. Na konci listopadu měli ještě bilanci pouhých 3/14, ale v prosinci vyhráli 9 z 15 zápasů a do nového roku vstoupili dalšími třemi výhrami v řadě. A vzhledem k tomu, že ve zbytku ledna a v únoru mají docela příznivý los, při současné formě můžou reálně pomýšlet na další posun nahoru.

Příčina takového zásadního obratu?
V podstatě velmi jednoduchá. Knicks začali mnohem lépe bránit. To se pochopitelně daleko snadněji řekne, než provede, ale Knicks se to podařilo - a hlavní zásluhu nutno přiznat kouči Mikeovi D´Antonimu. Ten sice osobně preferuje agresivní útočný styl, který vtiskl Phoenixu, ale v New Yorku dokázal přesně odhadnout, že tým nemá hráče na to, aby uspěl jen útočením. A dokázal najít klíčovou defenzivní roli pro Jareda Jeffriese, který by při své efektivitě v útoku zůstal asi ve všech jiných týmech ligy na nejvzdálenějším místě lavičky.

Knicks od 4. prosince z celkem 15 zápasů jen dvakrát (!) inkasovali 100 bodů - během nepovedeného zápasu v New Jersey den před silvestrem a také na Nový rok v Atlantě, kde ale senzačně vyhráli 112:108 v prodloužení. Indianě povolili jen 89 bodů, Detroitu 87, Portlandu 83 a Chicagu dokonce jen 81 bodů.

"Hlavním pozitivem je, že naše obrana zůstává konzistentní," pochvaluje si David Lee, z kterého se pomalu ale jistě "klube" kandidát pro blížící se All-Stare Game v Dallasu. "V poslední době nebyl zápas, ve kterém bychom se v obraně úplně rozpadli, takže většinou máme šanci na výhru."

Budoucnost najednou vypadá docela růžově - nečekaná šance na postup do play-off a navíc odhadem 25 milionů pod platovým stropem pro příští léto, protože Donniemu Walshovi a D´Antonimu už se podařilo zbavit téměř všech bídných kontraktů, které do týmu přinesl "blahé paměti" Isiah Thomas.

V současném newyorském ráji ale přece jen není všechno ideální a docela zajímavé je, že místo pochvalných článků D´Antoni sklízí poměrně ostrou kritiku některých médií. Ta mu vyčítají špatnou komunikaci s hráči a poukazují na nedávná "škatulata, hejbejte se," které prožili Nate Robinson a Larry Hughes.

D´Antoni je známý tím, že používá v podstatě jen sedmi až osmičlennou rotaci hráčů, a samozřejmě že v ní není dost minut pro každého. Talentovaný, ale nepříliš disciplinovaný Nate Robinson nedávno proseděl 14 zápasů jen na lavičce, a když konečně dostal šanci, nasázel do koše Atlanty fantastickým způsobem 41 bodů. Není divu, že ho D´Antoni do rotace vrátil zpět, ale samozřejmě někdo musel ven - a tím postiženým byl zkušený Larry Hughes.

"To není zrovna dobrý způsob, jak odehrát sezonu, takové výkyvy nahoru a dolů," stěžoval si novinářům hráč, který není jinak příliš známý tím, že by řešil věci přes média. "Nikdo mi nic neřekl. Přitom komunikovat je snadné. Sezona je dlouhá a vy prostě chcete vést dialog, o věcech mluvit..." Podobné názory vyjádřil i pivot Eddy Curry, který se po zranění nakrátko objevil v sestavě, ale zase z ní rychle vypadl.

D´Antoni to vidí trochu jinak a novináře mírně zaskočil tím, když po zmiňovaném Robinsonově ostrostřeleckém výkonu šetřil chválou. "Nijak mě neohromil, jsem prostě rád, že to dokázal," prohlásil. "Platíme hráčům spoustu peněz za to, aby byli stále připraveni, i když sedí jen na lavičce. Není to přece tak, že bychom měli být překvapeni, když opravdu připravení jsou..."

Někteří newyorští novináři ale dávají zapravdu Hughesovi a dokonce se objevily hlasy, že od D´Antoniho není příliš prozíravé, když proti sobě popudil právě Larryho Hughese. Ten je totiž velmi dobrým přítelem LeBrona Jamese a ve Velkém jablku mají zjevně strach, že by mohl na LeBrona negativně zapůsobit, až se "Král" bude rozhodovat, zda v létě přece jen neopustí Cleveland. Zkrátka, není zrovna jednoduché být koučem New York Knicks...

Petr Janouch