Kdo ze semifinalistů první ligy chce do NBL?

28.03.2013 - Redakce
počet přečtení: 2224
vytvořeno 28.03.2013, upraveno 28.03.2013

TÉMA    Do semifinále první ligy mužů se probily čtyři nejlepší celky po základní části - tedy BA Sparta, Hradec Králové, Plzeň a Brno. Kdo z nich však touží jít i dál, kdo chce rozhodně vyhrát půlfinále a rozdat si to v baráži s dvěma nejslabšími z NBL o postup mezi elitu? Basketmag se zeptal.

Do semifinále první ligy mužů se probily čtyři nejlepší celky po základní části - tedy BA Sparta, Hradec Králové, Plzeň a Brno. Kdo z nich však touží jít i dál, kdo chce rozhodně vyhrát půlfinále a rozdat si to v baráži s dvěma nejslabšími z NBL o postup mezi elitu? Basketmag se zeptal.  

BA SPARTA (1. po základní části)

Aktuální stanovisko se od zástupců klubu Basketmagu nepodařilo získat, ovšem už v rozhovoru z konce loňského roku asistent kouče Geršla Jan Dušek uvedl: "Vše je závislé pouze na financích. I v NBL jsou kluby, které peněz moc nemají, protože tato doba sportu moc nepřeje a tady v Praze obzvlášť. My to určitě nemáme postavené na postupu, nebo nepostupu. Prioritou je zapojování mladých."

SOKOL HRADEC KRÁLOVÉ II (2.)

Už podle jmen a hlavních střelců je zřejmé, že letošní úspěch týmu Lubomíra Peterky je do velké míry vystavěn na příspěvcích mladíků z pardubické Beksy. A tím je z hlediska ambic na NBL klubu z třiadevadesátitisícového sídla řečeno mnohé.

"Naše vlastní členská základna je v posledních letech velmi skromná a svých hráčů máme málo, proto jsme před několika lety přistoupili ke spolupráci s pardubickým klubem, který nám půjčuje mladé hráče, aby se tu rozehráli pro NBL," podotýká vedoucí hradeckého týmu Pavel Rozsypal.



Hradec využívá i svitavského rozehrávače Macelu, který ale z věkových důvodů už v příští sezoně zřejmě od Turů pendlovat nebude. A další ze svitavských mužů, v průměru téměř 8bodový Jan Špaček, zase ukončil studia, začal pracovat v Praze a hraje už jen za béčko Svitav. A prý se teprve uvidí, jak to s ním bude v příštím soutěžním ročníku.

"Našich kmenových hráčů máme nyní asi sedm a s tím se NBL hrát nedá," dodává Rozsypal.

Trochu si postěžuje, že největším "nepřítelem" menších sportů, jakým je basketbal, je nyní v jeho městě třeba florbal, který - i díky finanční nenáročnosti a nevelkém nároku na jeho zvládnutí - měl za poslední roky obrovský nárůst členské základny. 

"Nemyslím si, že by pro basketbal v Hradci byl hlavní problém fotbal (Hradec má Gambrinus ligu). A totéž bych řekl o hokeji (Hradec má druhou nejvyšší soutěž), neboť tento sport je finančně velmi náročný, děti musí trénovat ráno a hodně záleží na rodičích, jestli z těch kluků budou chtít mít hokejisty. V tomhle je basket nezávislejší."

Dalším argumentem pro setrvání v první lize jsou samozřejmě i finance, které by se nyní v Hradci na účast v top soutěži nesehnaly. A jaký je výhled do budoucna?

"Nikdy neříkejme nikdy. Jednou může nastat situace, kdy by se podařilo sdružit dostatečné prostředky na NBL, ale jít tam jen si ji zahrát by byl hodně velký finanční přepych."   

"A fakt je ten, že v Hradci má obrovskou základnu ženský basketbal, díky tomu, že se tu spousta let hraje nejvyšší soutěž. A letos se Lvicím navíc velmi daří. I my jsme hráli letos dobře, ale je to o soutěž níž a už jen divácký zájem o první ligu není takový jako o ŽBL."

Čím to, že se ženám v Hradci tak daří a muži žijí ve stínu? Zřejmě to nebude jen tím, že žen ve městě žije o tři tisíce víc (48 ku 45).

"Asi to je lepší organizací náboru, základna Sokola I (klub ženských složek Hradecké lvice, který hraje i ŽBL) je dlouhodobě výrazně vyšší, než vždy byla na Sokole II (klub mužských složek, který působí i v první lize mužů). Ten sice dvakrát v první polovině 90. letech nejvyšší soutěž hrál, ale skončilo to pokaždé roční účastí," zaběhne Rozsypal krátce do minulosti svého oddílu. 



"Naopak ženy jsou mezi elitou už dlouho, lidi jsou na ně naučení chodit. My máme problém je do haly vůbec dostat. Nějak si nezvykli na halu v Třebši - prý je z ruky, i když - z jednoho konce města na druhý je to (jen) 6 a půl kilometru. Nicméně hala žen na Eliščině nábřeží má výhodnou polohu ve středu města a tím je i relativně dostupnější."    

U tématu diváckého zájmu je důležitá informace týkající se nezvyklých časů domácích semifinálových duelů první ligy s Plzní: 7. dubna v 15 hodin a 11. dubna ve 20 hodin.


"I Plzeň bude mít pendly (z Chomutova) a my jsme jim vyšli vstříc, aby to stihli. Když už jde o vrchol soutěže, tak aby se hrálo v nejsilnějším složení," říká k tomu vedoucí hradeckého týmu.

A co by se v Hradci dělo v případě postupu ze semifinále, který zaručuje účast v baráži?

"Protože situace se vyvíjela nejrůznějšími směry, například ohledně další účasti Svitav v NBL, a máme před sebou teprve semifinále, témata jako případnou účast v baráži jsme ještě neprobírali," uvedl Pavel Rozsypal.

LOKOMOTIVA PLZEŇ (3.)

Předseda, manažer i trenér plzeňských mužů v jedné osobě Pavel Froněk zmiňuje návrat do NBL jako cíl. Cíl, který však má své podmínky. Po dvouleté zkušenosti s elitní soutěží už by do ní Plzeň nešla se skromným zázemím a s výhledem na umístění u dna tabulky, jaké měla v sezonách 2010-12.

"Vedeme určitá jednání, ale s týmem jsme o tom ještě nemluvili a spíš by se musel stát zázrak, aby přišel někdo s takovými prostředky, abychom do toho šli. Momentálně tedy ani neřeknu, zda bychom měli zájem o baráž," řekl Basketmagu Froněk.

JBC MMCITÉ BRNO (4.)

Jihomoravský klub svůj zájem proniknout po této sezoně do NBL deklaroval jasně už loni. A nic se na tom nezměnilo. Zástupce JBC Jakub Koudelka pro Basketmag uvedl, že tým vedený Tomášem Pětivlasem se chce na sto procent dostat do baráže, byť v semifinále s BA Sparta rozhodně není favoritem.  

Pokud by se přes Spartu přejít nepodařilo, Brňané by byli připraveni využít místo po celku, který by se (případně) práva hrát baráž vzdal. A v případě neúspěchu v baráži by vedení JBC doufalo v divokou kartu od ČBF.



-trh-