Kdo jsou největší "vataři" nejen pod koši?

12.12.2009 - Redakce
počet přečtení: 2540
vytvořeno 12.12.2009, upraveno 12.12.2009

Čas konce roku je čas bilancování všeho možného. A tak došlo i na luxusně vysoké cifry odměn za luxusně náročnou práci špičkových profesionálních sportovců a koučů. Jak si v tomto směru vedou elitní borci nejen ze světa dlouhánů?

Čas konce roku je čas bilancování všeho možného. A tak došlo i na luxusně vysoké cifry odměn za luxusně náročnou práci špičkových profesionálních sportovců a koučů. Jak si v tomto směru vedou elitní borci nejen ze světa dlouhánů?

Podle odhadů agentury SID je pátým rokem v řadě v čele příjmů globálních profi sportovců čarodějnický golfista Tiger Woods. Ten už však zřejmě dokouzlil. Na základě aktuální nevěrnické aféry mu totiž manželka Elin dala ultimátum: "Buď golf, nebo já!" A největší golfista také včera oznámil konec kariéry. Na jak dlouho, se teprve ukáže.

Woodsovy letošní příjmy se podle odhadů pohybují kolem 1,7 miliardy korun. Podle časopisu Forbes už dokonce jako první sportovec vydělal přes miliardu dolarů. Na záda mu dýchá s letošní 1,1 miliardou David Beckham a třetí je další golfista Mickelson s 900 miliony.

Za čtvrtým motorkářem Rossim (823) je první basketbalista a sice LeBron James se 720 miliony. Následují Federer (694), baseballista Rodriguez (669), jezdci F1 Hamilton (635) a Räikkönen (617). První desítku uzavírá Shaq O'Neal (604), což znamená, že Cleveland Cavaliers mají v desítce hned dva zástupce.

Mezi nejlépe honorovanými trenéry už basketbal, přesněji NBA, vede. Průměrný plat v lize je podle Forbes kolem 4 milionů dolarů (70 milionů korun, po zdanění zhruba polovina), v druhé nejlukrativnější lize USA, NFL, je to o milion méně. Další sporty jsou o parník vzadu. V baseballu kupříkladu nejlépe placený Joe Torre z LA Dodgers bere "almužnu" 4,3 milionu dolarů.

Jaké je tedy pořadí nejlépe odměňovaných trenérů amerického profi sportu, kde v první pětici je pět kormidelníků z NBA?

1. Phil Jackson (Lakers) 10,3 milionu dolarů, tedy 179 milionů korun
2. Larry Brown (Bobcats) 7 milionů dolarů
3. Mike D´Antoni (Knicks) 6 milionů
4. Don Nelson (Warriors) 6 milionů
5.-7. Doc Rivers (Boston Celtics) 5,5 milionu
5.-7. Lovie Smith (Chicago Bears, NFL) 5,5 milionu
5.-7. Jeff Fisher (Tennessee Titans, NFL) 5,5 milionu
8. Tom Coughlin (New York Giants, NFL) 5,25 milionu
9.-10. Bill Belichick (New England Patriots, NFL) 5 milionů
9.-10. Jim Mora (Seattle Seahawks, NFL) 5 milionů

Vedoucí postavení NBA a NFL je dané popularitou obou sportů už na univerzitách, kde je velká poptávka po těch nejlepších. "Platy nahoru vyhnali hlavně basketbaloví trenéři John Calipari a Rick Pitino," říká konzultant Bernie Mullin.

Oba muži excelovali v NCAA v 90. letech a byli rekrutováni i do NBA. Tam sice díru do světa neudělali, ale jejich platy na univerzitě jsou stále špičkové. Calipari nedávno podepsal s Kentucky smlouvu na 4 miliony dolarů za sezonu, Pitino bere víc než dva v Louisville. Mezi nimi jsou s více než třemi miliony Billy Donovan z univerzity Florida a Bill Self z Kansasu.

Vzhůru šplhá i univerzitní americký fotbal. Hlavní "vatař", kouč na Southern California Pete Carroll, si přijde na 4,4 milionu dolarů za rok. Jeho zásluhy jsou totiž nemalé. Získal od roku 2000 dva tituly, na zápasy Trojans chodí za jeho působení v průměru neskutečných 90 000 fanoušků, přitom před jeho příchodem to bylo směšných 57 000. A hlavně, fotbal teď škole vydělá ročně 28 milionů dolarů, tedy bezmála půl miliardy korun. Zřejmě slušnej oddíl.

Petr Hamták