Katzurin nasadil Ginzburgovi laťku vysoko!

17.09.2010 - redakce
počet přečtení: 1422
vytvořeno 17.09.2010, upraveno 17.09.2010

Čtyři roky byli nymburští basketbalisté zvyklí na mnohdy až despotické metody izraelského trenéra Muliho Katzurina, který po jedné chybě občas nechal hráče sedět až do konce utkání na lavičce, nebo po nepovedeném zápase mužstvo vytáhl v pět hodin ráno na trénink. Před novou sezonou si zvykají na "demokratické" principy někdejšího Kacurinova asistenta a krajana Ronena Ginzburga.

Čtyři roky byli nymburští basketbalisté zvyklí na mnohdy až despotické metody izraelského trenéra Muliho Katzurina, který po jedné chybě občas nechal hráče sedět až do konce utkání na lavičce, nebo po nepovedeném zápase mužstvo vytáhl v pět hodin ráno na trénink. Před novou sezonou si zvykají na "demokratické" principy někdejšího Kacurinova asistenta a krajana Ronena Ginzburga.

Právě on má Středočechy dovést za osmým českým titulem v řadě, úspěchům při premiérové účasti v Jadranské lize a také při prvním pokusu o proniknutí do Evropské ligy. "Jsou to všechno velké úkoly před velmi náročným rokem, který pro nás všechny bude plný dobrodružství. Ale kdybych před sebou neměl výzvy, nemohl bych trénovat. O to jde v naší práci především," řekl v dnešním rozhovoru s ČTK Ginzburg v rámci předsezonní tiskové konference. "Strach není na místě. V minulosti jsem už jako hlavní trenér docela dlouho pracoval, takže vím, do čeho jdu," uvedl.

Šestačtyřicetiletý Ginzburg nymburské prostředí dokonale zná, v klubu začíná už pátou sezonu. Ale až nyní bude mít tu největší odpovědnost za výsledky ambiciózního klubu poté, co povýšil z role Kacurinova asistenta.

V minulé sezoně Středočeši dosáhli na historický úspěch, když ve druhé nejlepší evropské soutěži Eurocupu došli až mezi nejlepších osm týmů a jen těsně jim unikl postup do Final Four. "Muli tady odvedl spoustu skvělé práce, mám na co navazovat. Ale základy jsou tady položené výborně," prohlásil Ginzburg.

Přestože stejně jako Kacurin pochází z izraelské trenérské školy a oba pojí velmi přátelské pouto, jsou úplně odlišní. Katzurin sázel na odměřený a přísný přístup, Ginzburg zase neváhá hráčům naslouchat a často s nimi komunikuje.

"Rozdíly jsou patrné. Trenér Ginzburg je přístupnější, často s námi mluví, trenér Kacurin byl autoritativní. Neříkám, že to bylo špatně, prostě to byla jeho filozofie a taková kategorie trenérů prostě existuje," uvedl kapitán týmu Ladislav Sokolovský.

Už v přípravě nymburští hráči poznali, že je čeká zásadní změna. "I trenér Ginzburg dokáže zvýšit hlas, o tom jsme se v některých zápasech dobře přesvědčili. Ale celkově máme na hřišti víc volnosti. Rozehrávači si třeba sami můžou zvolit, jakou akci sehrajeme," připomněl s úsměvem Sokolovský, že dříve se nacvičené signály hrály především podle toho, jak je z lavičky nakázal nesmlouvavý Kacurin.

Ten s hráči neměl slitování. Když se někdo na palubovce "provinil" zbytečnou chybou, hned jej kouč změřil přísným pohledem a často se stávalo, že dotyčný rychle putoval na lavičku mezi náhradníky. "Trenér Katzurin už při první chybě dost razantně věci vytýkal, teď je to tak, že se všechno řeší třeba i po druhé chybě ještě klidnou domluvou mezi čtyřma očima," popisoval Sokolovský.

Někteří hráči Nymburka v minulosti netajili, že jim Kacurinův přístup nesedí. Třeba rozehrávač Arthur Lee, který v létě v klubu skončil, se v minulé sezoně občas přímo u střídačky s trenérem pustil do slovní přestřelky. Univerzál Pavel Slezák zase při minulém play off v české lize v tisku uvedl, že ho těší Kacurinův odchod po sezoně, protože nemá stejný metr na všechny hráče. Kacurin pak za trest Slezáka v celém semifinále proti Pardubicím nenasadil do hry.

I tak v Nymburku na Katzurina, který odešel do Izraele a věnuje se tam mládežnickým reprezentacím, vzpomínají v dobrém. Tým pod ním čtyřikrát jasně vyhrál českou ligu, prorazil i na evropské pohárové scéně. "Je fakt, že pro některé hráče asi nastal problém, když k nám Muli nastoupil, protože na něco takového nebyli zvyklí a připravení. Ale on tady nechal velkou stopu, i v české lize změnil myšlení trenérů," uvedl prezident Nymburka Miroslav Jansta.

Ale i v odlišném Ginzburgovi, který bude především sázet na hru s rychlým přechodem na útočnou polovinu, vidí velký potenciál. "Když využije potenciál, který tady po Mulim je, a navíc přidá tu svoji 'lidskost', tak může tým ještě pozvednout a motivovat k lepším výkonům," míní Jansta. Ginzburg netají, že má ke Katzurinovi hodně blízko, nespojuje je pouze basketbalové pouto a čtyřletá spolupráce v Nymburku. "Jsme opravdoví přátelé. Nejméně dvakrát týdně si voláme. Muli se pořád zajímá, co je v Nymburku nového, jak pokračuje příprava," řekl dnes Ginzburg.

Dočkal se od něj prý i hodně povzbudivých slov, Katzurin do svého o devět let mladšího "žáka" pumpuje optimismus, který bude Ginzburg v nadcházející sezoně potřebovat. "Máme toho před sebou hodně. Poprvé kvalifikace o Euroligu, Jadranská liga, pak česká liga... Je to krok dopředu proti minulým rokům. Těžký rok nás může posunout ještě dál, když nás potkají nějaké neúspěchy, musíme se všichni semknout. Ne jen hráči, ale celý realizační tým a všichni lidé v klubu. Jen společně to můžeme zvládnout," nastínil Ginzburg svoji filozofii.