Převratné změny od nové sezony čekají na první ligu mužů. Vlastně ta stěžejní je hlavně jedna. A jak se zdá podle posledních ohlasů, vyvolává čím dál bouřlivější reakce. Ve schématu soutěže, dosud navyklé na dvojzápasy během jednoho víkendu jednou za 14 dní, totiž došlo k novince. Tou je, že hrát se bude pravidelně každý týden, ale jen jednou - v neděli. O negativních ohlasech na tuto změnu i reakcích na ně mluvil s basketmag.cz místopředseda ČBF Jiří Zídek.
Převratné změny od nové sezony čekají na první ligu mužů. Vlastně ta stěžejní je hlavně jedna. A jak se zdá podle posledních ohlasů, vyvolává čím dál bouřlivější reakce. Ve schématu soutěže, dosud navyklé na dvojzápasy během jednoho víkendu jednou za 14 dní, totiž došlo k novince. Tou je, že hrát se bude pravidelně každý týden, ale jen jednou - v neděli. O negativních ohlasech na tuto změnu i reakcích na ně mluvil s basketmag.cz místopředseda ČBF Jiří Zídek.
Jiří, ozývají se hlasy, že s kluby změny nebyly konzultovány. Jiní zase hovoří o jakémsi dotazníku, který obíhal v první lize. Konzultovali jste tedy, nebo ne?
Prvotní impulzy jsou už asi třičtvrtě roku staré. Dostali jsme je od klubů, konkrétně z Jindřichova Hradce a Chomutova, které si stěžovaly na to, že nemohou pracovat se svými zápasy jako s pravidelným produktem. Tedy že nemohou pracovat se svými fanoušky. Při předchozím systému se doma hrálo jen jednou měsíčně, v sobotu odpoledne, nebo večer a za zhruba půl dne podruhé v neděli ráno, kdy se divák už na ten druhý zápas ani nedostavil.
Z toho popudu jsme byli já a Zdeněk Bříza Výborem ČBF ustaveni, abychom oslovili kluby a spojili se s nimi. To Zdeněk Bříza udělal a na základě poznatků a připomínek klubů jsme sestavili tři modely. Jeden návrh, který jsem předložil já, počítal se dvěma regionálně členěnými konferencemi a pak prolínací část mezi konferencemi, druhý návrh byl základní část a nadstavba a třetí ponechání hracího systému. Ve všech návrzích nicméně figuroval jeden zápas týdně, to byl totiž signál, který jsme obdrželi od klubů. Návrhy pak byly poslány klubům, což za ČBF udělal Zdeněk Ringsmuth. A rozesílal se i dotazník. Na Výboru ČBF se potom na jaře odsouhlasil nový formát.
Pro mě je dnes s velkým podivem to, že se to odhlasovalo někdy před třemi a půl měsíci, bylo to dané do zápisu a ty velmi negativní reakce se ozývají až teď. To je pro mě nejnepříjemnější překvapení. Pokud by se tyhle připomínky objevily před třemi měsíci, šlo se o tom bavit. Teď už je rozlosováno a nic měnit nelze.
Kdo všechno vlastně změny chtěl a kdo byl proti?
Do posledního týdne jsem žil v tom, že většina klubů změnu podporuje. Prvotní vůle po změně jsme také registrovali právě ze strany klubů... Velkou nevoli pak ale vyvolalo i stanovení hracího dne, kde jsme nejdřív šli cestou velké flexibility, tedy že by byl možným hracím dnem pro každý klub pátek, sobota i neděle, ale při nedohodě klubů (příklad: jeden klub by chtěl hrát v pátek, ale určitý soupeř na tento termín odmítl přistoupit) byla stanovena neděle. Později jsem zaznamenal hlasy z klubů samých, že k jejich společné dohodě nikdy nedojde. Tudíž bylo rozhodnuto o neděli, což je z pohledu klubů komplikované. Berou to tak, že (hráči) ztratí jakékoliv volno. Tohle je základní problém českého basketu - že se nikdo s nikým nedovede dohodnout.
Můžete shrnout, v čem je pro první ligu lepší hrát o víkendu jednou místo dvakrát?
Ten základní impulz pro změnu, který přišel od prvoligových klubů, byl, že chtěli pracovat s divákem a nabídnout mu pravidelný produkt, což není hrát doma jednou za měsíc. Navíc dvakrát během nějakých 14 hodin - to je absolutně nešťastný formát.
Jednou z námitek proti neděli bylo to, že se změny dělají kvůli nemnoha mladým hráčům z NBL, kteří by tím získali možnost hrát pravidelně i první ligu. Do jaké míry byl toto faktor hovořící pro neděli?
Změny byly hlavně pro to, aby se zvedla úroveň první ligy. Je to ideální soutěž na to, aby se tam obehrávali čeští hráči a většina lidí mi dá za pravdu, že kvalita soutěže šla v poslední době nahoru. Z toho pohledu je významná pro vývoj dalších českých hráčů. Ale nechci míchat jablka s hruškami. Na první ligu se dívám jako na samostatnou soutěž.
V této souvislosti padla i otázka, proč neproběhly také změny v rámci mládežnických lig a extralig?
Ty se budou měnit, ale až od příštího roku, kdy se posouvají věkové kategorie, což bylo odhlasované na valné hromadě. Letos ještě pokračuje dělení do 16 a 18 let, od příštího roku to bude 17 a 19, ale ještě se to bude dopracovávat.
Proč se neujal návrh na regionální členění, třeba na Západ a Východ?
Většina nebyla pro, proto jsme to nepřijali. Osobně jsem si myslel, že by to bylo atraktivnější i ekonomičtější, ale kluby si to nemyslely, což jsme vzali v potaz.
Vedle změny frekvence zápasů byla přijata i povinnost tří hráčů do 21 let na soupisce týmu. Budou muset na určitý počet minut nastoupit i do utkání?
Výbor se jednomyslně přiklonil k tomu, že nebudeme přistupovat k povinnosti mít na hřišti hráče podle věku, národnosti a podobně. Podmínka nastoupení hráče na palubovku tam tedy není.
Petr Hamták
Foto: ČEZ Nymburk