Jelínek o 90 kilech, sobě jako 2 v NBA, budoucnosti, "Případu Fernandez" a dresu s botami od šampionů

01.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 2283
vytvořeno 01.08.2012, upraveno 01.08.2012



O LETNÍ LIZE A NBA S DAVIDEM JELÍNKEM
   Ne, David Jelínek letos nebyl draftován. Nepodstoupil ani interview s některým z klubů NBA. Minimálně už má ale teď lepší představu o tom, co musí zlepšit a změnit, aby se jednou mohl stát mužem na pozici 2 v nejlepší lize světa. A k tomu má doma boty i dres klubu loňských šampionů z Dallasu. Jejich barvy hájil v pěti utkáních Letní ligy v Las Vegas, kde si zapsal v průměru 5,2 bodu za téměř 7 minut, což už znamená slušnou efektivitu využívání přiděleného času. Pro Basketmag podrobně vyprávěl nejen o tom, co působení v Letní lize v dresu super klubu z Texasu znamená.

Ne, David Jelínek letos nebyl draftován. Nepodstoupil ani interview s některým z klubů NBA. Minimálně už má ale teď lepší představu o tom, co musí zlepšit a změnit, aby se jednou mohl stát mužem na pozici 2 v nejlepší lize světa. A k tomu má doma  boty i dres klubu loňských šampionů z Dallasu. Jejich barvy hájil v pěti utkáních Letní ligy v Las Vegas, kde si zapsal v průměru 5,2 bodu za téměř 7 minut, což už znamená slušnou efektivitu využívání přiděleného času. Pro Basketmag podrobně vyprávěl nejen o tom, co působení v Letní lize v dresu super klubu z Texasu znamená.

"Ten pobyt ve Státech byl velice pozitivní do budoucna, protože jsem prošel spoustou tréninků a pak i zápasů proti hráčům, kteří už v NBA mají něco odehráno. Dál tam byli hráči z prvních míst letošního draftu a to pro mě znamenalo dobrou zkušenost. Mohl jsem se porovnat s nimi i s kluky ze svého ročníku," pravil křídelník letošní repre sestavy.  

A co řekl dál?

O tom, proč se objevil v týmu Dallasu
"To vyloženě nevím, jaký a jestli tam byl nějaký konkrétní zájem. Já jel do Ameriky s tím, že tam budu trénovat, a když se zadaří, že bych se mohl dostat na Letní ligu. Po dvou a půl týdnech mi bylo řečeno, že budu mít možnost si zahrát s Dallasem. Jestli to mělo nějaký větší účel, to já nevím. Je ale možné, že Dallas mě už nějakou dobu znal."

O trenérech u týmu
"Bylo jich tam z klubu hodně, nejde říct, že by vše řídil jen jeden. Vedl nás celý trenérský tým, který čítá šest sedm lidí. Zápasy pak řídil jeden z asistentů hlavního kouče Mavericks Carlisleho, ale při timeoutech se nejdřív radili všichni mezi sebou a pak teprve šli za námi. Ricka Carlisleho jsem přímo nikde kolem nezahlédl a s námi nebyl při zápasech vůbec."



O tom, zda někdo ze spoluhráčů nebo soupeřů výrazněji vynikal
"Náš tým hodně používal hráče z letošního draftu, byl tam i jeden, co hrál za Dallas už tři roky, a tihle dostávali nejvíc prostoru. Tak asi oni. Jinak byli ale zajímaví všichni hráči, z nichž každý byl vynikající atlet. Dalo se poznat, že se tam někteří znali z NBA nebo z D-League už déle, ale celkově jsem do týmu dobře zapadl a dalo se komunikovat se všemi. Z ostatních týmů mi nikdo nepřišel, že by dával pokaždé 25 bodů, ale všímal jsem si Jeremyho Lamba z Houstonu, který hrával dobře a jediný mě zaujal výrazněji."

O tom, zda trpěl přezíravostí amerických hráčů a odpíráním míče
"To ne, ale na druhé straně ti hráči patřící Dalalsu měli větší volnost a akce v útoku byly dělané hodně pro ně. Ale zase to nebylo tak, že my ostatní bychom balon neviděli."

O používané obraně v Letní lize
"Při clonách záleželo na domluvě v týmu, takže se to řešilo i přebíráním. V tom nebyl problém. Hlavní ale v osobní obraně je, že si každý musí hlídat svého hráče (bez dopomoci)."

O domlouvání útočných akcí
"Je tam hodně volnosti. Nějaké útoky jsme připravené měli, ale často se stalo, že to někdo porušil a zakončil sám. Anebo akce vycházely z pick and rollu a hry 1 na 1. Většina útoků se obecně hrála a zakončovala 1 na 1."

O tom, zda za 7 minut hry zvedal vše, když měl průměr přes 5 bodů
"Ne zase všechno, ale když člověk ví, že nepobude na hřišti 20 minut a bude mít jednu šanci, tak když se naskytne, nepřejde ji a vystřelí nebo s balonem něco udělá. Protože poslat během pěti minut každý balon dál, moc by toho na hřišti neudělal. Proto jsem se toho nebál, ať to byla střela, najetí, nebo využití clony. V tom nebyl problém. Třeba i po timeoutu jsme měli akce, kde jsem si mohl vyběhnout za clonu a vystřelit. Ty volné střely se tam daly najít."

O svém stíhání obrany
"Je to jiné, hraje se tam samozřejmě silověji než v Evropě a v té silové oblasti to bylo možná trochu horší, ale jinak při obraně na perimetru mi to nepřišlo nějak problémové."



O hodnocení zápasů
"Měli jsme takovou místnost, ne tedy přímo šatnu, kde jsme se převlékali a po utkání se shrnulo, co nám pomohlo zápas vyhrát, jak jsme útočili a podobně. Zlehka se to prostě probralo, ale nic výrazného to nebylo."

O tom, zda trenéři museli někoho z hráčů i seřvat
"To ne. Jasně že vždycky, když se něco stane špatně, může trenér na toho hráče zařvat. Že by na to ale vyloženě někdo kašlal, to se nestalo. Všichni se chtějí dostat na hřiště, ukázat se, aby do budoucna měli nějakou šanci v NBA. Každý se proto snaží odvést maximum, i když se třeba někdy nedaří."
 
O pozitivních ohlasech, které na jeho hru získal agent Parun
"Sám o nějakých ohlasech nevím. To, že můj agent Phillip Parun dostal pozitivní odezvu, je určitě dobré. Hodně lidí se na to teď ptá, jestli nějaká možnost zůstat ve Státech je. Neříkám, že mi to letos přímo otevřelo cestu do NBA, ale můžu tam hrát zase příští léto. Musím jít krok za krokem."

O pravidlech Letní ligy, kde se hraje na 40 minut a vyfauluje se až po 10 chybách
"Pravidla jsou víceméně stejná jako v NBA, vyjma toho počtu faulů hráče. Je to dělané proto, aby hráč i s více fauly mohl hrát dál a všichni ti lidi včetně trenérů a skautů měli možnost ho sledovat. Aby se třeba nestalo, že by měl za pět minut čtyři fauly a musel střídat. Jistě občas se nějaký faul navíc udělá, ale nemyslím, že se to zneužívá. Každý chce hrát normální basket."

O trénincích v rámci Letní ligy
"V Dallasu jsme byli asi čtyři dny před odjezdem do Vegas, kde jsme nějak chystali útok a obranu. Přímo ve Vegas jsme za těch sedm dní měli tři čtyři další tréninky."

O zázemí u Dallas Mavericks
"V Dallasu byl od klubu zajištěný hotel, z něhož nás vždycky sváželi na halu. Kdo potřeboval masáž, fyzioterapeuta nebo zatejpovat, to všechno taky bylo po ruce. Víceméně totéž jsme měli i ve Vegas. Dostali jsme zápasové dresy i oblečení na trénování. Navíc chtěli, abychom měli jednotné týmové barvy, tak nám dali na zápasy i boty. Po lize jsme si mohli boty i dresy se svými jmenovkami nechat, což je určitě pěkná památka na tým loňských šampionů. I kdyby ale šlo o poslední celek NBA, tak by bylo hezké už vůbec tam být."



O své přípravě před Letní ligou
"Plán byl jet do LA a trénovat v americkém stylu se spoustou střelby, hrou 1 na 1 a posilovnou. To trvalo dva a půl týdne a pak jsem se přesunul do Dallasu."

O sobě jako dvojce v NBA
"Nějak by to myslím šlo, ale musel bych víc zapracovat na nabrání svalové hmoty, protože v NBA je to hodně silové, obzvlášť na téhle pozici. Teď mám asi 86 nebo 87 kilo. Těžko říct, kolik by byla ta ideální váha pro NBA, ale možná by stačilo něco kolem 90 kil, abych se zvládl vyrovnat s tou silovou hrou."  

Nejen o Fernandezově neprosazení se v NBA
"Jistě takoví hráči jako on v Evropě dominují, ale hra v NBA je trochu jiná a spousta Evropanů, co to tam šli zkusit, nedokázali udělat ten průlomový krok, aby se dostali do té řekněme základní pětky, aby hráli a byli důležitými prvky hry týmu. A pak se vracejí do Evropy, kde vědí, že svou pozici mít budou. Ve Státech je prostě spousta jiných hvězd a i "průměrní" hráči díky tomu stylu mohou mít lepší pozici. Nějaká ta šance ale přijde, i Rudy Fernandez ji měl. Asi mu to tam ale nevyhovovalo a chtěl být nějakou tou "star", a proto se vrátil do Evropy, kde jí nejspíš zase bude. Je to na každém, jak se tam udrží nebo prosadí. Rudy není první ani poslední případ, který se vrací.

Určitě je těžké pro hráče, který je zvyklý hrát s balonem, najednou být v pozici, kdy na něj většinou jen čeká někde v rohu. Teď na Eurocampu v Trevisu jsme měli jako hosty Itala Gallinariho s Francouzem Batumem. A třeba Gallinari (bude Jelínkovým soupeřem v eurokvalifikaci - pozn.) nám říkal, že když přišel do New York Knicks, tak nejdřív několik zápasů vůbec neviděl balon. Tak šel za trenérem D´Antonim a ten mu poradil, že kdykoliv dostane míč, musí s ním něco udělat, jinak to nebude jednoduché. Já bych to přirovnal k té Summer League, kde když nehrajete moc, musíte se s míčem vždycky snažit něco udělat. A když vám to vyjde, budete pak třeba dostávat víc šancí. To pak znamená být víc na balonu a dostat se do té evropské pozice, kde míče budou přicházet častěji a bude se dát hra víc tvořit."

O nové sezoně
"Momentálně nic přesnějšího nevím. Čekám na nabídky z Evropy, případně i z Ameriky. Pak se uvidí, co bude nejlepší. Nereálný není ani návrat do Badalony, ale ještě se nic konkrétnějšího neví."

O finančních potížích Badalony
"Není to jen tam, je to ve více týmech. Výhodou Badalony ale je, že na rozdíl od jiných celků jde o historický klub s tradicí delší než 80 let. A i přes ty potíže budou chtít v soutěži bojovat a mít v ACB svůj tým. Lehce by to tam nikdy nevzdali."


Petr Hamták
Foto: archiv