13.01.2013 - Redakce
počet přečtení: 2631
vytvořeno 13.01.2013, upraveno 13.01.2013
ECHO SENZACE I vy jste se možná podivovali, jak mohl jen 178 vysoký guard jménem Jack Taylor na konci listopadu nasázet v zápase třetí divize NCAA neskutečných 138 bodů, v utkání trvajícím 40 minut. Utvořil tak nový rekord celé NCAA. Mimochodem - spoluhráč Griffin Lentsch před rokem nashromáždil 89 bodů, což tehdy byl rekord třetí divize. A to už nemůže být náhoda.
I vy jste se možná podivovali, jak mohl jen 178 vysoký guard jménem Jack Taylor na konci listopadu nasázet v zápase třetí divize NCAA neskutečných 138 bodů, v utkání trvajícím 40 minut. Utvořil tak nový rekord celé NCAA. Mimochodem - spoluhráč Griffin Lentsch před rokem nashromáždil 89 bodů, což tehdy byl rekord třetí divize. A to už nemůže být náhoda.
Skutečně není - kouč Grinnellu David Arseneault totiž před 22 lety ustavil na nevýznamné škole, kde chodilo na zápasy jen pár rodičů, takový herní systém, který týmu zajistil nejvyšší příčku na poli útočné produkce v rámci celé univerzitní Ameriky.
Jak zničujícím způsobem pro soupeře tento systém funguje, podrobně rozebral expert Yahoo Sports Jay Hart a stojí to vážně vzato. Pokud byste potřebovali zvýšit pozornost svému mužstvu (ženstvu) a jste odhodláni střídat jako v hokeji, pak tady je pro vás vskutku originální inspirace.
Arseneaultův "Grinnell system" je založený na maximální kadenci trojek a brutálním celozápasovém presinku. Nejlepší střelecký pokus je ten, který je vypálen co nejdřív v rámci limitu na útok, ať už je odkudkoliv, ale lepší je samozřejmě trojková distance. V obraně je výhodnější (rychlejší z hlediska opětovného získání míče, pokud už soupeř presink překoná) nechat soupeři neztížený dvojtakt, než ho nutit využít větší část limitu na útok. Dále platí, že při presinku je hráč s míčem permanentně zdvojován.
Tohle všechno ústí ve zcela šílené tempo hry a totální útok. Tento styl je však také enormně fyzicky náročný, a proto dochází ke střídání i celých pětic už po minutových intervalech podobně jako v ledním hokeji.
Kouč uvažuje takto: čím ostřejší presink, tím víc ztrát soupeře a tím více držeb míče a samozřejmě i zakončení. Dalším prvkem strategie je, že vzhledem k tomu, že trojky jsou víc než dvojky, se vyplatí jich vypustit co nejvíc. I když totiž minete víc trojek, než protivník promění dvojek, rozdíl se vyrovná větším počtem vašich vypálených střel.
V daném zápase proti týmu Faith Baptist Bible celek Grinnellu proměnil 30 trojek z 80 (90 bodů, k tomu dvojky 56/38) a soupeř trefil 50 dvojek (ze 76 pokusů, 100 bodů, k tomu trojky 6/0).
Arseneault se stal koučem Grinnellu ve státě Iowa v roce 1989, když celek neměl sezonu s úspěšností výher nad 50 procent po dlouhých 25 let. Ani první dva roky pod novým kormidelníkem se to o moc nezlepšilo - to ještě Arseneault využíval tradiční osmičlennou rotaci.
"Pak mi pár kluků odešlo, což se stávalo poměrně běžně, takže jsme ani neměli dost lidí na tréninku. Tehdy jsem si říkal, že ti kluci nemají ze hry radost, stejně jako já. A jedinými třemi diváky v hledišti byly moje žena a děti," vzpomíná.
Rozhodl se tak pro změnu, a to velkou. Mustr si vzal od kouče Paula Westheada z univerzity Loyola Marymount, ovšem posunul ho na druhou. Co následovalo?
Grinnell od té doby vyhrál pětkrát svou konferenci, 11krát pronikl do play-off a měl nejproduktivnější útok v celé Americe - na všech univerzitních úrovních - v 17 z posledních 19 sezon. A v hledišti školy, kam chodí 1700 studentů, už v uplynulé sezoně v průměru fandilo 765 diváků, jasně nejvíc v konferenci Midwest.
"Jak jsme se jednou začali odlišovat, kluci náš styl vzali za svůj. A jakmile jsme se začali lišit, byli jsme i konkurenceschopní," dodává kouč.
Pro připomenutí - Jack Taylor svých 138 bodů nasypal při střelbě 108/52, z toho trojky byly 71/27. Zanedbatelné šestky měl 10/7. Skóroval 3,8 bodu za minutu a střelecký pokus vyslal každých 20 vteřin.
Co vyniklo, je to, že Taylor při ohromné fluktuaci hráčů na hřišti natočil 36 minut. Nikdo další neměl víc než 15 (kouč prostřídal 20 hráčů, soupeř jen 10), výjimečně se totiž na hřišti nestřídaly celé pětice, ale jen čtveřice.
Ač to kouč vyloženě nepřiznal, s vytvořením rekordu se potenciálně počítalo, a fanatický komentátor videopřenosu (spodní video) to dokonce výslovně zmínil, už vzhledem ke slabosti protivníka. "Tu možnost rekordu jsme nechávali otevřenou. A jakmile jsme dobře začali, každý hnal Jacka dál," řekl Arseneault.
Taylor už do poločasu měl 58, ačkoli sám myslel, že stihl tak 30. To hovoří jasně o neskutečném tempu, v jakém se zápas hrál.
Další basketbalový nadšenec rozklíčoval zápas ještě víc. Faith Baptist měl mít 123 držení míče, Grinnell 124. Grinnell i v předchozích dvou zápasech sezony měl průměr 105, což je obří číslo proti průměru divize I s 67.
Klíčovými statistikami pro Grinnell byly útočné doskoky (37) a ztráty soupeře (49, dva hráči nasbírali celkem 31). A mimochodem - na 68 tref z pole měl tým jen 22 asistencí.
Ačkoliv tento útočný systém je poměrně "demokratický" a snaží se poslat míč ke komukoli, kdo je právě volný, tentokrát se Grinnell snažil hrát maximálně přes jediného hráče. Přes Taylora a jeho zakončení šlo 82 procent útoků v době, kdy byl na hřišti. Vedle pomoci spoluhráčů si však velkou část střel vytvořil sám a před jeho střeleckým uměním lze rozhodně smeknout. Například dvojky sázel s úspěšností 67,6 procenta.
Celkově vystřelil o 26 více pokusů než všichni hráči soupeře dohromady.
Není od věci, že Taylorových 178 čísel bylo nejmenší mírou v týmu soupeře, proto je - jak upozorňují kritici - s podivem, že na nejlepšího střelce nenasadili schopnější obránce nebo jej nezdvojovali.
Z hnízda kritiků zaznělo i popíchnutí, že Taylor v předchozích dvou zápasech měl nástřel 18/5 a 23/6. A teď najednou 108/52. Což vede k dalšímu popíchnutí a to na adresu zoufalé obrany týmu Faith Baptist, který kondičně neměl šanci.
Stran mocné snahy dosáhnout rekordu byla kritizovaná hra Grinnellu v momentech, kdy Taylor minul střelu, spoluhráč doskočil a mohl zakončit zpod koše, ale místo toho míč poslal zpátky na trojku Taylorovi.
Nikoliv bez zajímavosti není ani výsledek zápasu 179-104. Z bodů soupeře plných 70 patřilo top střelci poražených Davidu Larsonovi. Jeho střelba 44/34 dokumentuje, z čeho padla valná většina bodů jeho týmu - z nebráněných dvojtaktů po překonání presinku nebo z toho, že Grinnell úmyslně nechal soupeři zakončení, aby se co nejdřív dostal zpět k míči.
A na závěr to možná nejzajímavější: zápas se údajně počítal jako soutěžní Grinnellu a jako přípravný pro Faith Baptist, což prý zmínil i komentátor utkání.
Inu, i takové může být pozadí jednoho neuvěřitelného rekordu.
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz