I šéf ULEB kritizuje změnu nastolenou v lůně FIBA a volá po sloučení Eurocupu s Eurochallenge Cupem

14.05.2013 - Redakce
počet přečtení: 1914
vytvořeno 14.05.2013, upraveno 14.05.2013

Eduardo Portela, který už 15 z 22 let jejího fungování vede Unii 16 evropských basketbalových lig ULEB, se nechal slyšet, že jeho organizace je nyní potřebnější a silnější, než kdy v minulosti byla, a jednotlivé národní top soutěže mužů musí být ve správě vlastního managementu - nikoliv pod supervizí federací.

Eduardo Portela, který už 15 z 22 let jejího fungování vede Unii 16 evropských basketbalových lig ULEB, se nechal slyšet, že jeho organizace je nyní potřebnější a silnější, než kdy v minulosti byla, a jednotlivé národní top soutěže mužů musí být ve správě vlastního managementu - nikoliv pod supervizí federací.

"Ty by se měly starat především o propagaci našeho sportu a o všechny reprezentační celky od dospělých po mládež. V některých zemích ale vidíme posun směrem k tomu, že federace chtějí opět získat kontrolu nad profesionálními soutěžemi mužů," řekl Portela. 

Po těchto slovech je logické, že za nejdůležitější počin 15 let jeho vedení ULEBu považuje ustavení Euroligy v její nejnovější podobě v roce 2000. "Na poli evropského profesionálního sportu to bylo vůbec poprvé, co řízení hlavní klubové soutěže převzali zástupci národních lig. Dva roky na to znamenal vznik ULEB Cupu (dnešní Eurocup) korunování tohoto projektu."   

Podle názoru Portely se právě druhý top kontinentální pohár - Eurocup - nyní musí sloučit s Eurochallenge Cupem FIBA a sjednocenou soutěž by měly hrát celky z co největšího počtu zemí. V tomto smyslu také ULEB podal loni návrh vedení Euroligy.

Kdo ví, kolik sezon má tedy ještě před sebou samostatný Eurochallenge, jejž letos ve finále urvali hráči Samary na čele s MVP Final-4, ex-nymburským Chesterem Simmonsem, který ve třetí čtvrtině finále s tureckým Pinar Karsiyaka zahájil velký obrat ze stavu minus 17 až k nejtěsnějšímu vítězství 77-76.



Další vývoj v Evropě bude podle Portely záviset na dění v národních ligách, přičemž cokoliv co by zmenšilo jejich důležitost, by vyslalo negativní signál. "Považuju za nutné udržet soboty a neděle jako hrací dny národních lig. Neměli bychom následovat postupu některých jiných sportů, které o víkendu hrají reprezentační zápasy a nutí ligy hrát zápasy uprostřed týdne," varuje šéf ULEB, podle nějž bude třeba upravit i některá pravidla a rozvíjet je ve stylu NBA, ovšem s uchováním evropského ducha hry.    

Portela se rovněž velmi ostře vyjádřil k novému kalendáři a formátu velkých světových a kontinentálních akcí (počínaje rokem 2017), především k tomu, že by se kvalifikace měly hrát průběžně, a to hned v několika termínech během sezony.  

"Konání kvalifikačních zápasů během sezony už tu dříve bylo, ale nepřilákalo zájem médií," uvedl Portela.

"V minulých letech bylo vše dané dohodou mezi FIBA a ULEB z roku 2004, která umožňovala hrát kvalifikace a kontinentální i světová mistrovství mezi třetím víkendem v červnu a třetím víkendem v září. FIBA se však nyní rozhodla vrátit se k formátu s kvalifikačními zápasy během sezony, aniž vzala v potaz klubové soutěže, které teď zabírají větší počet týdnů než v minulosti. Většina lig sdružených pod ULEB vyjádřila své nesouhlasné stanovisko s touto změnou a zaslala jej na ústředí FIBA, s níž stále máme prostor pro dialog."

Podle Portely by nový formát mohl dostat zelenou pouze za podmínky souhlasu všech stran, včetně NBA.

"Jenže k tomu nedošlo. Euroliga již svůj nesouhlas dala najevo, stejně jako ULEB. A je jasné, že NBA nepřeruší soutěž v listopadu a únoru, aby se zahraniční hráči mohli zapojit do kvalifikačních zápasů. Jaký ale budou mít smysl národní týmy Francie, Itálie nebo Španělska bez svých nejlepších hráčů? Tohle by byl problém a my jsme připraveni na další jednání s FIBA a hledání schůdného řešení."


-trh-