Hrozby Dalymu kvůli Bad Boys šetřila FBI!

23.02.2010 - Redakce
počet přečtení: 2138
vytvořeno 23.02.2010, upraveno 23.02.2010

Chuck Daly už od loňského května nežije. Stále však plní novinové stránky údernými titulky. Čerstvě vyšlo najevo, že legendárnímu kouči Dream Teamu a Detroit Pistons v době, kdy s Písty dobýval tituly v NBA, někdo v anonymních dopisech opakovaně a dosti drsně vyhrožoval. Až tak, že případ dostala na starosti FBI.


Chuck Daly už od loňského května nežije. Stále však plní novinové stránky údernými titulky. Čerstvě vyšlo najevo, že legendárnímu kouči Dream Teamu a Detroit Pistons v době, kdy s Písty dobýval tituly v NBA, někdo v anonymních dopisech opakovaně a dosti drsně vyhrožoval. Až tak, že případ dostala na starosti FBI.

Agentura AP o tom získala 67 stránek materiálů v rámci zákona o svobodě informací. Hovoří se v nich například o tom, jak agenti FBI v Detroitu zuřivě zkoumali otisky prstů, rukopisy a využívali i psycho-lingvistické analýzy, aby se dopátrali pachatelů.

Pro později narozené: Dalyho detroitská "mordparta", přezdívaná Zlí kluci, se na konci 80. let 20. století vyznačovala až brutálním stylem hry s nůší tvrdých faulů a zákroků, odstrašujících soupeře ještě před úvodním rozskokem.

To rozčilovalo hráče, kouče i - fanoušky soupeřů. Jeden z dopisů, zkoumaný FBI, byl odeslán z Clevelandu 24. dubna 1989. Dorazil dva měsíce poté, co šikovný střelec Cavs Mark Price utrpěl otřes mozku po hitu loktem od Ricka Mahorna. 

Bylo to zároveň tři měsíce po pěstním souboji na hřišti mezi clevelandským Bradem Daughertym a tvrďákem Billem Laimbeerem.
 
"Díky Bohu jsem si uvědomil, že TY, ne Laimbeer, Mahorn nebo kdokoliv jiný, jsi ovládaný Satanem," začínal jeden z rukou psaných dopisů o délce jedné stránky. 

Pozdější člen Síně slávy jej předal vedení klubu, které ihned vyrozumělo šéfy NBA. Ti doporučili obrátit se na FBI.  
 
Na základě analýz agenti došli k názoru, že autor výhrůžek byl v minulosti pravděpodobně hospitalizován na psychiatrii. Není však tak odvážný, aby se odhodlal k nějakému činu.
 
Jenže přišly i další dopisy. V jednom psaném na stroji a odeslaném z Michiganu v únoru 1990 stálo, že Pistons nemají páru o tom, co znamená sportovní duch, a draze za to zaplatí. Pátrání FBI však ani v tomto případě nevedlo k přesnější lokalizaci podezřelého.
 
Současná mluvčí FBI Sandra Berchtold odmítla tyto dopisy komentovat. Mimochodem, složky FBI se stávají veřejnými v okamžiku smrti šetřeného "subjektu".
 
Největší rivalita pojila Pistons oné doby s Bostonem, Chicagem a Clevelandem. V době, kdy vrcholila, se stalo, že před březnovou bitvou v roce 1989 mezi Cavs a Pistons kdosi zatelefonoval kouči Clevelandu Lennymu Wilkensovi do hotelového pokoje v Detroitu a vyhrožoval mu smrtí.

Wilkens informoval zástupce NBA a na zápas dostal speciální ochranku.

"Je to smutné. Něco takového se mi stalo poprvé v životě," otřásl se Wilkens. "Jsem dost na nervy z toho, že se kolem nás takoví lidi pohybují."

Zdá se, že o všech těchto hrozbách se v šatně Pistons prakticky nevědělo. Současný prezident klubu a tehdejší opora týmu Joe Dumars uvedl, že o ničem takovém nikdy neslyšel.

A co Rick Mahorn, který teď komentuje zápasy Pistons na rádiových vlnách?
"Nemám o tom nejmenší ponětí," prohlásil.

Tehdejší generální manažer Jack McCloskey, nyní v důchodu, si vzpomíná, že i on obdržel několik dopisů a hrozeb. Většinou kvůli trejdům.

"Jednou jsem zastavil v autě na semaforu. Akorát jsem vytrejdoval Adriana Dantleyho," odkrývá jednu z historek. "Vedle zastavili dva chlapi, poznali mě. Gestem ruky naznačili, že po mně střílejí. Tohle se stávalo. Když ale sezona skončila titulem, lidi na hodně věcí zapomněli."
 
Spousta těch, které ozářilo Dalyho charizma, tvrdí, že právě díky němu bylo těžké se na něj vůbec naštvat.
 
"Nikdy jsem nepochopil, jak tak skvělý člověk a milý chlap mohl jako kouč vést Bad Boys," kroutil hlavou i Charles Barkley, Dalyho svěřenec na olympiádě v Barceloně.
 
Petr Hamták