12.12.2010 - redakce
počet přečtení: 2934
vytvořeno 12.12.2010, upraveno 12.12.2010
Bezprecedentní krok vedení NBA možná zabránil bankrotu klubu New Orleans Hornets, ale co když je tento tým jen špičkou ledovce? Hornets v každém případě čeká dlouhá cesta k prosperitě, tvrdí Les Carpenter.
Bezprecedentní krok vedení NBA možná zabránil bankrotu klubu New Orleans Hornets, ale co když je tento tým jen špičkou ledovce? Hornets v každém případě čeká dlouhá cesta k prosperitě, tvrdí Les Carpenter.
"Ve středu jsem se byl na domácím zápase New Orleans Hornets a byl to skutečně tristní pohled," říká dopisovatel Yahoo! Sports Carpenter. "Půl hodiny před začátkem utkání bylo na tribunách snad jen 300 lidí. To rozhodně není dobré znamení, když je to pouhé dva dny, co NBA oznámila, že převezme od majitele George Shinna zadlužený klub. Prodej možná zabrání bankrotu, ale nemůže zakrýt prázdná místa na tribuně."
Fanoušci si místo do haly nenacházejí ani přesto, že Hornets začali sezonu skvěle a vyhráli prvních 7 domácích zápasů v řadě a že guvernér prosil fanoušky o to, aby se v hale ukázali už jen pro to, aby dali najevo, že město New Orleans je skutečně městem, do kterého profesionální basketbalový tým patří. A bez fanoušků se peníze netočí.
Pokud jde o středeční zápas, mediální pracovník klubu nakonec rozdal lidem od médií info s nijak slavnou cifrou 10 283 diváků. Do haly se přitom vejde téměř 19 000 lidí a navíc reálné číslo je zřejmě ještě nižší.
"Kdyby to bylo 11 nebo 12 tisíc, možná bych tomu věřil," říká jeden z novinářů. "Ale když řeknou 10 000, nejspíš to znamená, že počet diváků je ještě nižší. Nikdo nechce být v jednociferných číslech. Nechcete mít číslo 9 999, když 10 001 vypadá mnohem líp."
New Orleans je jako basketbalové město ve velkých problémech. Tým, tonoucí v dluzích přesajujících 100 milionů dolarů, většinou ve svém současném městě příliš dlouho nevydrží. A Hornets nejsou zdaleka jediným týmem, který přichází o peníze.
"Myslím, že pokud jde o převzetí vlastnictví klubů, tohle je jen špička ledovce," tvrdí Michael Cramer, který kdysi vedl profesionální kluby Texas Rangers a Dallas Stars a nyní pracuje na texaské univerzitě. Cramer, který býval i poradcem obchodních skupin hledajících koupi sportovních týmů, odhaduje, že dvě třetiny týmů NBA a hokejové NHL jsou na prodej. Ale nikdo je nechce. Kdo by chtěl tým, který má desítky milionů dluhů?
Majitelé mluví o tom, že ekonomický model ligy je špatný. Počítají dny do skončení současné kolektivní smlouvy a poté očekávají výluku. Fráze, která se nejčastěji spojuje s plány komisaře NBA Davida Sterna, je "zmáčknout" hráče tím, že dotlačí přerušení běhu ligy až do bodu, v němž hráči nakonec ustoupí. Majitelé prý věří, že přílišný počet vynechaných zápasů nakonec srazí hráče na kolena.
Platy jsou jistě hodně vysoko a najít systém, který srazí náklady dolů, dává smysl. Ale to není hlavní problém. Tím je falešná ekonomika, podepřená nafouknutým trhem půjček, v němž všichni přepláceli za všechno - za domy, sportovní haly, sportovní týmy - s předpokladem, že řeka peněz poteče navždy.
Proto Shinn a liga došly k závěru, že stěhování do New Orleans je dobrým nápadem. Toto město postrádalo už před hurikánem Katrina dostatečnou "korporátní" podporu basketbalu. A takto si NBA našla místa jako Memphis nebo Oklahoma City, menší metropole, které přitáhly týmy z mnohem větších míst s příslibem stejných veřejných dotací, které všichni ve všech sportech dostávali.
"Tohle bylo město, které vždy podporovalo jeden tým - a i protože jsme na jihu, je to fotbal," tvrdí jeden z funkcionářů Hornets. Když se ekonomika zhroutila, rozpočty firem šly dolů a diskuzím o nových veřejných subvencí pro sportovní týmy byl konec. Peněz zbylo méně a menší trhy pochopitelně utrpěly nejvíce.
"Po pravdě řečeno je ale rozprášení některých týmů jen těžko reálná možnost," tvrdí Carpenter. "Liga nyní drží myšlenku na snížení jejich počtu jako pistoli u hlav hráčů a snaží se je touto hrozbou zlomit. Tato hrozba se ale jen těžko naplní. Žádný šéf ligy - a obzvlášť Stern - nechce být znám jako někdo, kdo při ochraně ligy selhal natolik, že musel několik týmů "odstřelit". A bez kupce v Kansas City či nové haly v Seattlu se Hornets stěhovat nebudou. Budou se trápit ve svém současném působišti a přemýšlet, jak získat nové fanoušky a více veřejných peněz v místě, kde se zřejmě nic takového nyní najít nedá."
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz