11.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 1753
vytvořeno 11.08.2012, upraveno 11.08.2012
ECHO SEMIFINÁLE OH Je to génius, ale stále i málo zkušený zmatkář. Londýnský turnaj zahájil, jakoby se měl stát jeho MVP. A skončí ho jako ten, který nedotlačil svůj tým k senzačnímu výsledku na úkor druhého největšího favorita. Přitom stál docela blízko. Na to, že v moskevském velkoklubu zastával docela jinou roli a najednou se měl stát hlavním rozehrávačem ruské reprezenatce, by to byl víc než husarský kousek. Zázraky se však nedějí denně a Davidu Blattovi, který je možná nejblíž ze všech veličin z Evropy k headcoachingu v NBA, patří velký kredit za to, že z Alexeje Šveda v nouzi svého klíčového point guarda udělal.
Je to génius, ale stále i málo zkušený zmatkář. Londýnský turnaj zahájil, jakoby se měl stát jeho MVP. A skončí ho jako ten, který nedotlačil svůj tým k senzačnímu výsledku na úkor druhého největšího favorita. Přitom stál docela blízko. Na to, že v moskevském velkoklubu zastával docela jinou roli a najednou se měl stát hlavním rozehrávačem ruské reprezenatce, by to byl víc než husarský kousek. Zázraky se však nedějí denně a Davidu Blattovi, který je možná nejblíž ze všech veličin z Evropy k headcoachingu v NBA, patří velký kredit za to, že z Alexeje Šveda v nouzi svého klíčového point guarda udělal.
23letý expres s "Harlem" ballhandlingem a vlasy dlouhými tak, že ho "konzerva" Blatt pravidelně žádá o jejich zkrácení, vlétl posílen čerstvým dealem s Minnesotou do turnaje jako hurikán - 16 body a 13 aistencemi proti domácím Britům. Hrál naprosto fenomenálně, navzdory čtyřem ztrátám, pro něj tak typickým.
Pokračoval 14 a 17 body a pokaždé 6 asistencemi proti Číně a Brazílii. Ovšem také třemi a šesti ztrátami. A přišel zlomový zápas se Španělskem: 0 bodů, 0 asistencí, 2 ztráty a jen 7 minut. Tam však jeho výpadek nahradil svým top výkonem ha Hrách kolega z rozehrávky Ponkrašov 14 body a 11 asistencemi.
Při porážce s Austrálií Alexej ještě stihl 13 bodů, ale jen 2 asistence a 3 ztráty. Ve čtvrtfinále už spadl do nicoty čtyřmi body a přes záblesky 6 asistencí měl další 4 ztráty.
A přišla na řadu velká odveta se Španělskem. Slovy dva body. Ještě do poločasu, kdy jeho tým válel v obraně a byl šikovnější i v útoku, vystřihl 4 asistence. Svou pátou a šestou přidal ve třetí čtvrtce, dokud jeho tým ještě vedl. Poslední sedmá přišla, když už bylo rozhodnuto.
Mimochodem, druhý top asistent týmu Chryjapa (průměr 4,6, s Austrálií i Litvou po 8 asistencích, až třetí v týmu je Ponkrašov se 4,3, který v semifinále asistoval jen dvakrát za 29 minut) svou čtvrtou a poslední finální přihrávku vyslal rovněž ve třetí části za vedení svého celku.
Šved asistence umí rozdat a po pick and rollu mnohdy i parádní. Jeho průměr 5,7 je třetí nejlepší na turnaji. Problém je, že ho doprovází i velký počet ztrát a špatných rozhodnutí. Na 40 asistencí spáchal hned 24 ztrát, což dává průměr 3,7 a poměr asistencí a ztrát 1,66. Ten je tu blíž, tu hodně daleko za spoustou dalších hráčů, včetně těch nejlepších. I již zmínění Chryjapa (2,7) a Ponkrašov (5) mají poměr výrazně lepší.
Švedovým problémem - a tím i ruským - bylo, že není jasné, čím aktuálně vlastně je. Zda rozehrávač, nebo skvěle střílející guard, který jako bonus umí rozdat i pěkných pár přihrávek. Na jednu stranu je frajer, že po sezoně v CSKA, kde rozehrávku obstarávali Teodosič a Gordon, se nejtěžšího úkolu v basketbalu dokázal vůbec nejak zhostit. Právě v utkání, jakým je semifinále, ale v klíčové sekvenci Rusku chybělo pevnější a jistější vedení.
Jak upozornil jeden ze zámořských koučů ještě před utkáním, největším problém Šveda je ztrátovost (především v postupném útoku). Podle Synergy Sports ztrácí míč při 16 procentech (každý šestý útok) držení míče, v případě pick and rollu je to dokonce 20 procent.
Na vině jsou špatná rozhodování. Často nedokáže oslovit příhrou správného spoluhráče, není si jistý, kdy zakončit sám. Další neřídkou potíží je, že i když správnému kolegovi přihraje, je to pozdě. A k tomu se mu po prvních bodově výtečných zápasech v dalším průběhu zhoršila i jeho střelecká úspěšnost.
Málem však tohle všechno nevadilo. Blatt, který už do základu nasadil Šveda i s Ponkrašovem, ušil mistrovskou taktiku, kdy pomocí sítě výpomocí a zdvojení totálně ucpal "šestku" a přitom Španělé neměli ani nijak skvělé pozice z trojek (první čtvrtina z pole 15/3 a první poločas z trojek 11/2).
A v útoku několikrát soupeře dostal z pick and rollu, zakončovaným Chaunem. Mistři Evropy přešli dokonce na zónu, ale tu ztrestal trojkami Monia (Rusové do půle 14/5) a za stavu 14-27 v 16. minutě se Španělé zdáli na kolenou.
Rusové měnili obrany, lépe přecházeli do útoku, za poločas ztratili jen tři míče. Španělé se stereotypně snažili hrát míče dolů na Gasoly, Navarro byl nulový. K tomu si Fernandez udělal ještě před poločasem třetí faul (z šesti týmových). S podivem však bylo, že při nemálo ruských zakončeních zpod koše nepřišel žádný španělský faul a soupeř tak za poločas neházel jedinou šestku! (Španělé 9/6, z pole 29/6)
Po poločase 20-31, kdy jediným lepším střelcem Španělů byl Pau Gasol se 7 body, Scariolův tým zjednodušil hru, šel s míčem dovnitř a vyhazoval ven na uvolněné střelce. A ti trefovali. Dvakrát Fernandez i Calderon (v prvním zápase tichý) a jednou Pau proměnili v třetí čtvrtce trojku a to vedle zvýšené nájezdnické aktivity Navarra znamenalo po 30 minutách plichtu 46-46. Velmi efektivní výkon předvedl všudybyl Llull, ve spojení s Calderonem.
Rusy přibrzdil třetí faul a střídání Kirilenka a úspěch jim nepřinesla ani zóna. Stejně jako v závěru finále Euroligy i v předchozím střetu se Španělskem se projevilo, že pokud je Kirilenko přísně bráněný a netěží ze hry spoluhráčů, vlastními nájezdy a hrou na sílu toho tolik nezmůže. Navíc po vybojovaných faulech trestuhodně míjel šestky (10/5 a z pole 12/2 za 33 minut). Omluvou však pro něj tentokrát může být zraněná noha.
Rusové začali produkovat i ztráty (za druhou půli 10, soupeř 6), z nichž ty pro kouče Blatta nejinfarktovější přišly při dvou příhrách přes půl.
Po čtvrtém faulu Kirilenka na útočném doskoku v 33. minutě už Rusům začal zvonit umíráček. Další trojka Calderona nabila španělský celek, který se posouval vpřed i s Navarrem, Fernandezem a jedním z Gasolů na lavičce.
Když čtvrtý a poslední trojprojektil zcela volného Calderona (9/4) posunul skore už na 58-50 a rozpadající se Rusové mezi 33. a 38. minutou spáchali 7 ztrát (včetně dvou Šveda, které nastartovaly únik Španělů), bylo o finalistovi rozhodnuto. A radost Španělů, kteří druhý poločas vyhráli 47-28 (a celkově 67-59), před zraky královské rodiny byla nezměrná.
Rusové po první půli totálně vyschnuli. Jejich top střelcem byl se 14 body nečekaně Chaun, po 10 stihli Kirilenko a Ponkrašov, 9 díky svým trojkám Monia. Trio Šved, Chryjapa (v prvním utkání trojky 5/4), Mozgov se zmohlo na společných 8 bodů.
Špnělé dostali 16 bodů a 12 doskoků od Paua Gasola, 14 od Calderona (12 v druhé půlce), 11 od Marca Gasola i Fernandeze.
"První poločas byl jedním z těch nejlepších, co jsem u týmu. Povolili jsme jim střelbu za dva body jen 22 procent a v celém zápase 36, což je fantastické číslo," ocenil David Blatt.
Pau Gasol přiznal, že jeho tým hrál první půli s velkou úzkostí. "Jako by se obroučka pořád víc zmenšovala s každou další minutou střelou."
Kouč vítězů Sergio Scariolo o přestávce tým především uklidňoval. A donutil ho hrát, co měl a co do té doby nehrál.
"Mám neskutečnou radost, že jsme finále dosáhli i v této složité situaci. To ale ještě neznamená, že naše mise je u konce," řekl italský kormidelník.
Druhé semifinále mezi Argentinci a USA bylo závislé na tom, jak dlouho úzká sestava Jihoameričanů dokáže trojkami, minimalizací ztrát a solidní obranou včetně doskoků, spolu s doufáním v minuté trojky favorita nějak držet krok.
Po 11bodové smršti Kobeho Bryanta a trháku 18-6 za úvodní 4 minuty se zdálo, že to moc dlouho nebude. Scola a spol. však poté přece jen něco ubránili, za poločas nasypali 6 trojek ze 14 pokusů (Američané 17/5, v druhé čtvrtině ani jeden úspěch) a přidali i pár chytrých akcí po americkém zdvojování hráče s míčem při pick and rollu.
Pomohli si změnami obran, byli nalepení na snajperovi Durantovi a trojčící Delfino (do půle trojky 6/3 a 13 bodů) je přitáhl až na 27-30. Američané tradičně spoléhali na dalekopalbu a útočný doskok, jenže právě ten Argentinci omezili do půlky na 6 kusů. Navíc měli jen 5 ztrát, soupeři prakticky nepovolili body z brejků a nedali mu ani šestky (3/2 po 9 faulech Argentinců).
Poločasové skore 40-47 bylo víc než dobré.
Neustávající americký tlak a postupně docházející argentinský kyslík však už v polovině třetí čtvrtky znamenaly konec zápasu. Čtyři trojky Duranta (nikdo další je v této části nedal) pomohly USA odpoutat a uklidit zápas (109-83) do bezpečí. A to i přes pouhé dvě argentinské ztráty v tomto dějství.
Vítěze táhli Durant (19, trojky 10/5), Anthony (18, trojky 8/4) a James (18, 7 asistencí). Tým sázel trojky s bilancí 42/18 (druhá půle 25/13), měl 15 útočných doskoků a šestky jen 7/5. Argentince drželi Ginobili (18), Scola a Delfino (oba 15). Celek ztratil pouhých 11 balonů a trojky měl 26/11.
"Když hrajete proti Američanům, musíte být dokonalí, a to jsme my dnes nebyli," pravil Manu Ginobili.
Kobe Bryant vyzdvihl tři extrémně disponované střelce, kteří si v zápase rozdělili trojkové sekvence. Po jeho úvodních třech ranách a Durantově čtyřech ve třetí čtvrtce se ve čtvrté přidal 4 trefami Anthony, který tří z nich dosáhl za pouhých 42 vteřin.
"Nikdy jsem nic takového neviděl," podivil se.
"Já, KD i Melo jsme dali tři trojky strašně rychle za sebou a to jste najednou z deseti bodů rozdílu na dvaceti."
Petr Hamták
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz