23.4. Byla to středa, která revolučním způsobem změnila formát celé mužské ligy. Zasedání klubové asociace Mattoni NBL a následné jednání vedení ČBF daly zelenou zcela novému modelu, který spatřil světlo světa na základě přijetí českého mistra z Nymburka do Adriatické ligy. Kdo pro co hlasoval, komu co vadilo, kolik se bude dělit na nových bonusech a kde se na ně vezme, co bude znamenat kauce pro držitele divoké karty do NBL? Na to všechno a mnoho dalšího odpověděl serveru basketmag.cz guvernér ALK Mattoni NBL Zdeněk Bříza.
Pane guvernére, je nový model tím nejméně nepřijatelným, či nejvíce přijatelným z těch, co byly ve hře?
Asi tak bych to nazval. Je třeba říct, že si to odhlasovaly kluby a postavily se k tomu velmi seriózně. Věděly, že nic lepšího v situaci, kdy Nymburk vstoupí do Adriatické ligy, není. Buď by ligu vůbec nehrál, nebo se musel najít vhodný model. Kluby se shodly velkou většinou, a to i v dílčích hlasováních o jednotlivých částech modelu. Z 12 bylo třeba 9 pro, 10 pro, jeden se zdržel, dva byly proti. Model dohodnutý kluby pak ještě podléhal konečnému schválení Výboru ČBF, ale skoro nikdy se nestalo, že by nerespektoval usnesení ALK. ČBF jej tedy hned ve středu na následném zasedání potvrdila.
Veřejnost se v anketách zatím hodně vyjadřovala proti, jaké ohlasy zatím máte vy?
Odpověď je těžká, já ty ohlasy sleduju. Když se měnila nadstavba na čtyřkolový systém, i tehdy zazněla spousta negativních ohlasů. Obvykle se ozývají spíš ti, co s něčím nesouhlasí. My před každou sezonou systém diskutujeme a je třeba říct, že silnější kluby dlouhodobě usilují o návrat k systému s nadstavbou. Mám pocit, že i hráči v jedné vaší anketě to preferovali. Samozřejmě hráči mají hrát a vlastníci klubů mají rozhodovat o systému. Faktorů je tam spousta. My hledali nejpřijatelnější variantu a s negativními ohlasy jsme počítali.
Většina prvků modelu vzešla z Nymburka, co se přidávalo odjinud?
Diskutovalo se toho víc, nicméně v písemném návrhu Brna bylo předkolo v rámci play-off, což se nakonec realizovalo. Předkolo bude na dvě výhry, se systémem zápasů 1-1-1. Hodně se také diskutovalo o baráži, aby se liga víc uzavřela a kluby měly větší jistotu. K tomu uvedu příklad: přijde nový klub, začne vyjednávat s partnery i městem o zabezpečení chodu klubu a jedná se mu o moc líp, když ví, že navzdory případnému poslednímu místu má díky baráži šanci se v soutěži zachránit. Převážil však názor pro setrvání sestupu posledního týmu. Ono by to jinak naráželo na to, co už se řešilo na úrovni ULEB (Unie evropských basketbalových lig), kdy uzavření soutěží je v rozporu s fungováním konkurenčního prostředí.
Za vznikem institutu "divoké karty" pro 12. celek pro základní část ligy stojí hlavně to, aby nebyl nepořádek v tabulce, jako to bylo při 11 týmech v minulé sezoně?
Tady byly zase dvě varianty: buď 11 plus Nymburk, nebo 12 plus Nymburk. Kluby odhlasovaly druhou variantu. Velká diskuse nebyla, už kvůli zkušenosti právě s minulým ročníkem, který byl za 11 týmů nejvíc kritizován, hlavně kvůli nepřehlednosti tabulky.
Z jakého okruhu se držitel karty bude rekrutovat? Lze předpokládat, že nejblíž jí bude někdo ze semifinalistů první ligy?
Osobně si to myslím a i o tom jsem dlouze diskutovali. Tohle ale ještě není dotažené. Až zítra na zasedání Výboru ČBF po valné hromadě federace se to dotáhne. Základní představa je, že by tento klub složil kauci a předložil by garance, že sezonu stoprocentně dokončí. Řeší se i výše té kauce. Institut kauce je běžná věc. Třeba teď držitel divoké karty pro letošní MS mužů za ni musel uhradit statisíce eur... Myšlenka je asi taková, že standardní převod soutěže stojí 100 tisíc korun a aby se zamezilo spekulacím, že někdo to bude prodávat a tak dále, měla by ta kauce být vyšší než sto tisíc korun.
Když jsme u garancí, uvažovali jste, podobně jako je to třeba v Německu, i o stanovení minimálního rozpočtu ligového týmu, aby byla zajištěna jeho konkurenceschopnost, určitá kvalita kádru a aby neprohrával o desítky bodů?
I o tom jsme diskutovali, ale nedošli jsme k žádnému závěru. Nebyli jsme schopni se na nějakém výsledku shodnout.
Byla představitelná i varianta s Nymburkem až v play-off?
Ano, byla. Existovala varianta: čtyřkolový systém a Nymburk až do play-off, což z mého pohledu bylo negativní, protože by v sezoně hrál jen se třemi soupeři. Do play-off by tam šel jakoby z prvního místa, ale neměl by výhodu domácího prostředí. A druhá možnost byla, že by šel do nadstavby. Kluby se nejdřív rozhodly pro nadstavbu, pak se řešila její forma. Tam byl nejdřív i návrh procentuálního započítávání výsledků ze základní části pro skupinu A1, ale převážil názor, že by šlo o nepřehledný systém.
Takže jste nakonec zvolili vynulování dosavadních bodů pěti nejlepším týmům po základní části, které půjdou do skupiny A1 spolu s Nymburkem?
Ano. Samozřejmě, že vynulování bodů všichni vnímají jako zásadní vadu, protože pro těch prvních pět celků po základní části jsou získané body na první pohled k ničemu. Tak to ale není. Za prvé mají jistotu play-off a za druhé těch prvních pět bude i nějak finančně honorováno. Rozdělovat by se měla částka jeden až dva miliony. (Navíc by tyto celky měly mít i jisté místo ve Final-8 Českého poháru)
Tuším ale, že když Nový Jičín nebo Prostějov ztratí x bodů náskoku ze základní části, asi bude hodně nespokojený, když o svou pozici bude znovu muset bojovat.
Ani bych neřekl. Prostějov nadstavbu prosazoval dlouhodobě a klub prohlásil, že v plném rozsahu podporuje návrh Nymburka, včetně skupiny A1 od nuly. Statutár Nového Jičína se k variantě A1 od nuly také přihlásil. Pak maličko zaváhali při řešení těch možných procentuálních přepočtů výsledků ze základní části, ale zase ví, že mohou dostat velice slušné peníze za umístění po základní části.
Menší počet zápasů - komu vadil nejvíc?
Asi Děčínu a Ostravě.
Něco jako nadstavba je v Evropě čím dál častější. Je to tak, že dvojkolový systém dává příliš málo zápasů?
Důvodem čtyřkolového systému bylo nejen větší množství zápasů, ale i větší medializace. A pokud kluby dávaly prostor mladým hráčům, ti pak odehráli i hodně utkání. Navíc před tím končily celky od 9. místa dál v půlce března a fanoušci dejme tomu v Poděbradech byli půl roku bez NBL. Je otázkou, jestli liga má končit v červnu, nebo dřív. Já myslím, že až v červnu. Třeba hokejová extraliga skončila včera a prostor v televizi teď bude mít basket.
Z hlediska získání financí na již zmíněné bonusy předpokládám, že by to byla otázka i pro generálního partnera ligy. Bylo by to na společnosti Mattoni, nebo je ve hře někdo další?
Jde o kombinaci obojího. Třeba Nymburk by při stávajícím interním bonusovém systému kvůli své absenci v základní části přišel o nějaké peníze a bude o maličko míň zápasů, čímž by i ALK ušetřila za výdaje na rozhodčí. Tohle jsou vnitřní zdroje ALK. Pak jsou vnější zdroje, kde existuje reálná šance získat nového partnera, který by tohle doplnil.
Je ve hře třeba i změna generálního partnera ligy?
S Mattoni máme smlouvu ještě na příští sezonu, takže teď je víc než rok na to řešit její prodloužení, nebo případnou změnu.
Federace se chystá podpořit i evropskou pohárovou účast klubů. V jaké výši by to mělo být?
Je snaha podpořit kluby hrající evropské poháry, ale nic nebylo konkretizováno.
Petr Hamták