03.01.2011 - Michal Gabaš
počet přečtení: 1869
vytvořeno 03.01.2011, upraveno 03.01.2011
Unikátní série nováčka z Los Angeles Clippers, Blakea Griffina, nekončí! Brilantním výkonem v zápase proti Hawks dlouho držel svůj tým ve hře. Nakonec však porážce nezabránil. Atlanta se však na výhru na hřišti outsidera pořádně nadřela.
Na fakt, že forward Los Angeles Clippers, Blake Griffin, od začátku sezóny nad svými protihráči výrazně dominuje, jsme si již zvykli. Je však potřeba si uvědomit, že se jedná o první sezónu 208 cm vysokého a 115 kg vážícího borce v NBA.
Se svými průměry 21,5 bodů, 12,4 doskoků, 3,2 asistencí a celkovou validitou +24,82 na zápas zažívá nejlepší start kariéry od doby Michaela Jordana.
Předváděnou hrou se řadí spíše mezi All-Star hráče než nováčky. Ostatně v hlasování nominace pro letošní All Star Games, které bude hostit Los Angeles, se v současné chvíli pohybuje na šesté pozici mezi forwardy západní konference jen pár hlasů pod pátým, kvalifikačním místem.
Kdo ví, zda kdyby hájil barvy jiného týmu než nepopulárních Clippers, nenacházel by se nyní v průběžné nominaci ještě výše.
Celá NBA v posledních týdnech nemluví o ničem jiném než o Griffinově případné účasti v Slam Dunk Contestu a o jeho možné konfrontaci s LeBronem Jamesem, který tento týden spekulace o své účasti v soutěži sám v médiích oživil.
Aby výčet superlativ na adresu hráče Clippers, oblékajícího dres s číslem 32, jen tak nekončil, můžeme vypíchnout další unikátní sérii.
Svým výkonem proti Atlantě Hawks, kdy zaznamenal 31 bodů a 15 doskoků prodloužil řadu po sobě jdoucích double-double na rovných 21.
Před ním se v této statistice, vedené od roku 1991, nacházejí již jen David Lee s 24 double-double ze sezóny 2008/2009 a Kevin Garnett, který se do dvouciferných hodnot bodů a doskoků dostal v sezóně 2005/2006 hned 37-krát v řadě. Pokud bychom tento ukazatel posuzovali jen mezi nováčky, byl by Griffin suverénně první.
Již do poločasu zápasu proti Atlantě zatížil konto soupeře 19 body a 7 doskoky. V tu chvíli vedli Clippers o 12 bodů.
Po přestávce se však rozehrály do té doby trápící se opory Hawks - Josh Smith (0/8 střelba z pole za první půli, 5/6 včetně 3 trojek v druhém poločase, celkově pak 22 bodů a 10 doskoků) a Jamal Crawford (24 bodů) - a zápas otočily.
Griffin byl vpodstatě jediným konzistentně se prosazujícím hráčem Clippers v druhé půli a sám na všechno bohužel nestačil. I přes velice slušný výkon veterána Barona Davise, srazila tým Los Angeles především střelecká impotence jejich dalšího tahouna, Erica Gordona, který zaznamenal pouhých 10 bodů a značně tak zaostal za svým průměrem 24 bodů na zápas. Prsty v jeho trápení měl především skvěle bránící Jamal Crawford.
Na Griffinovi byla v závěru vidět jasně čitelná frustrace. Jednak z neuvážených rozhodnutí kouče Del Negra, dále pak hlavně z poznání, že sám na vše stačit nemůže.
To vše nemění nic na faktu, že je zábava zápasy Clippers sledovat, což představuje příjemnou změnu u dosud méně populárního týmu z Los Angeles.
Myšlenka, že bude i nadále v následující dekádě sídlit v městě Andělů mistrovský tým, není zas tak nereálná. A nemusí to nutně být Lakers!
Tým Clippers je jeden z nejmladších v celé soutěži a kdo ví, jak může za pár sezón vypadat, až dnes skvělí, leč nezkušení borci dospějí a utvoří pevné jádro okolo Blakea Griffina.
S odcházejícím Philem Jacksonem a stárnoucím Kobem cítí Los Angeles Clippers šanci prodrat se na výslunní před své věčné sousedy a rivaly.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz