Ginzburg o šanci na Euroligu, svých 4 Američanech, českých restrikcích a novém biči na hráče a kouče

29.09.2011 - Redakce
počet přečtení: 1577
vytvořeno 29.09.2011, upraveno 29.09.2011

EXKLUZIVNĚ Z CHARLEROI    Pokus číslo 2 o dobytí euroligových bran má před sebou český mistr z Nymburka. V prvním kole turnaje osmi týmů, kdy jen vítěz pronikne do hlavní soutěže, na něj v pátek od 20:45 čeká Banvit, v minulé sezoně semifinalista a druhý tým základní části ligy od Bosporu. A to podle kouče Ronena Ginzburga hovoří samo za sebe.

Pokus číslo 2 o dobytí euroligových bran má před sebou český mistr z Nymburka. V prvním kole turnaje osmi týmů, kdy jen vítěz pronikne do hlavní soutěže, na něj v pátek od 20:45 čeká Banvit, v minulé sezoně semifinalista a druhý tým základní části ligy od Bosporu. A to podle kouče Ronena Ginzburga hovoří samo za sebe.

"Turecká liga je teď už druhý rok za sebou obrovsky silná, jakoby všechny ty problémy v Evropě na ni neměly žádný vliv," zdvihá obočí.

"I Banvit v létě hodně utrácel a je ještě silnější než loni. Přišel tam bosenský forward Bajramovič a z Lietuvos Rytas turecký pivot Nalga. Mají sílu na každé pozici a já jsem si jistý, že si věří na celkové vítězství a postup do Euroligy."

Motorem a klíčovou osobností týmu, který v minulé sezoně skončil v základní skupině Eurocupu, je podle izraelského trenéra turecký rozehrávač Ermis. Na pozicích guardů jsou Keith Simmons a Hammonds, kteří prý stejně jako hlavní playmaker nejsou vyloženými hvězdami, ale za to jsou ? mimo jiné - skvělí obránci. A značná kvalita je i pod košem, kde obvykle zápas začínají Davis s Bajramovičem a jako alternace je v záloze velká pětka Williams. Bendu a spol. tak čeká víc než náročná šichta.

"Ten zápas ale bude hlavně o nás. My jsme dobrý tým a je jen otázka, zda budeme dostatečně připraveni. Dosud jsme v plné sestavě odehráli jen pár zápasů - dva jsme proti špičkovým týmům Kubaně a Braunschweigu zvládli skvěle, další dva už byly slabší. Pokud bychom zahráli jako s Kubaní a Braunschweigem, jsem si jistý, že můžeme vyhrát," věští kouč.



Pokud Nymburk padne, v pavouku osmi končí. Pokud zvítězí, narazí zřejmě na moskevské Chimki, které má v prvním kole polský Zhořelec."S Chimki by to byl zápas Davida s Goliášem. Ale už Banvit od Goliáše nemá daleko."

Ginzburg kvůli nadupané soupisce považuje za hlavního favorita na vítězství v turnaji Chimki. Z druhé osmičky hrané ve Vilniusu, která vygeneruje dalšího majitele euroligové vstupenky, nejvíc věří Galatasarayi.    

"Když ale přijedete na třídenní turnaj, může se stát cokoliv. Hráči i týmy mají výkonnostní výkyvy a právě pro favority tohle není ideální situace," varuje kouč.

Ten už může počítat se Simmonsem a Nečasem, kteří nezasáhli do startu NBL v Levicích. Naopak s týmem neodcestovali Miklóšik a Kříž.

Ginzburg se vrátil i k situaci s křidelníkem Simmonsem, kterého Nymburk podepsal na další sezonu i přes jeho přetrvávající problémy s kolenem.

"On s tím hrál už loni. A teď v USA podstoupil léčbu, která by mu měla pomoct. Navíc musím říct, že není moc hráčů jako Chester, a teď nemluvím jen o basketbalu. Souhlasím, že tato situace může nést určité riziko, pokud by to však měl být problém, poradíme si s tím. Především ovšem doufám, že Chester bude v pořádku."

Simmons je nyní jedním z pěti Američanů na týmové soupisce. Z hlediska evropských norem ale spíš jedním ze čtyř, protože v Oxfordu narozený Lenzly je díky britskému pasu považován za unijního Evropana.

Čtyři Američané nejsou problém v Eurocupu, ani ve VTB lize. V té je zajímavostí, že každý tým musí mít na zápasové soupisce aspoň šest domácích hráčů, kteří by mohli potenciálně reprezentovat, a dále musí mít dva hráče do 21 let (v případě Nymburka Vyoral a Kříž). Nymburk však dostal výjimku a poslední pravidlo o mladících se na něj bude vztahovat jen v domácích zápasech. Norma je zaměřená na podporu výchovy mladých domácích hráčů, což Středočeši garantují působením Basketbalového centra mládeže.   

Ale zpět ke 4 Američanům, alias 4 hráčům mimo EU. Tento počet znamená, že v NBL, kde jsou povoleni mimi EU jen tři hráči, bude vždy jeden z nich muset sedět.

"Mohli jsme to vyřešit i jinak (mít jen tři hráče s americkým pasem), ale často, když hledáte hráče z členských zemí EU, je to o hodně penězích a dobří hráči z těchto zemí si jich žádají skutečně dost. Ze současné situace v Evropě velmi těží, proto si můžou přijít na velmi dobré smlouvy. My si ale takové částky nemůžeme dovolit vydat, hlavně ne na začátku sezony," říká trenér a dodává:

"Navíc na pozici 5, kterou jsme potřebovali obsadit, moc vhodných hráčů z EU není. Čtyři Američané  nejsou ideální řešení, ale teď to tak prostě je."

Jak těžké bude pro kouče řešit, koho posadit na lavičku, v našlapaných zápasech play-off Mattoni NBL? "Nejdřív musím říct, že tohle bude extrémní sezona s víc než 80 zápasy, budou tam výkyvy z formy, zranění a někdy budou hráči rádi, že si odpočinou. A play-off je ještě daleko. Kdo ví, co se do té doby stane."

Když už je řeč o cizincích, Ginzburga docela zlobí právě český limit, kdy z šesti cizinců na zápasové soupisce smí být jen tři hráči mimo EU.



"Nerozumím tomu, proč to v Česku není jako leckde jinde. Já samozřejmě souhlasím s tím, aby tu hráli Češi, ale když je možné mít 6 cizinců, proč nemohou být odkudkoliv? Ze zkušenosti už vím, že dobří čeští hráči budou hrát vždycky, ale pro týmy jako my, Prostějov nebo Pardubice, které teď působí i v Evropě, by bylo lepší tohle pravidlo upravit. A nejde jen o Američany, ale proč bych třeba nemohl mít i Chorvaty nebo Srby?"

Nejen tohle téma měl Ginzburg možnost probírat i na letní klinice pro trenéry z Euroligy a Eurocupu v Istanbulu, kam se sjela prakticky celá kontinentální elita. Navíc zde byli přítomni i euroligoví sudí.

"Loni byla klinika hodně o nových pravidlech, letos se témata trochu změnila," říká kouč.

Trenérům se dostalo výkladu od rozhodčích a vedení Euroligy, aby věděli, co se bude pískat a posuzovat zase trochu jinak. A kouči na druhé straně poskytnuli své názory jako zpětnou vazbu.

A i zde bylo pár kontroverzí. "Jde třeba o pravidlo, že na lavičce smí stát jenom trenér. Už loni nás varovali, že se za porušení budou udělovat technické, ale nakonec se to mockrát nepískalo. Letos nám to řekli zase, ale kouči přišli s otázkou, co když budou chtít, aby stál asistent a sami budou chtít radši sedět. Nebo co mají dělat, když potřebují, aby asistent vstal a šel něco říct hráčům na lavičce. Pak přece musí vstát, tak o co tu jde, proč je to problém?!" čertí se Izraelec.

Vedení soutěže i sudí si prý námitky vyslechli, ale nikdo nezná výsledek. "Oni pak musí jít za FIBA Europe, FIBA World a diskutovat to i tam. Ale je fakt, že podle návrhů trenérů už se leccos změnilo, třeba převzít půlkruh pod košem z NBA byl podnět od koučů."
 
Dál se řešily otázky nepovolených kontaktů nebo zakázaných typů clon. I to podle Ginzburga už bylo na programu loni, kdy se hrozilo pískáním právě nepovolených clon. "Jenže pak jsme ty clony v zápasech opět viděli a sudí je pískali minimálně."

Zásadním tématem bylo chování a vystupování hráčů a koučů. Ti bodu napříště omezováni v používání nejrůznější gestikulace a rozněcování fanouškovských vášní.

"Na videu třeba ukazovali kouče Partizanu Jovanoviče, jak ve vypjatém zápase po jednom sporném písknutí začal mávat rukama a osm tisíc fanoušků začalo bláznit, do toho se přidali i hráči... A právě tohle Euroliga nechce, aby trenéři dělali."

V téhle souvislosti pobavil osazenstvo kliniky kouč Panathinaikosu Željko Obradovič, jehož herecké výstupy na lavičce jsou show svého druhu.

"Řekl, že teď bude vystupovat klidněji. Jenže on to má těžké. Když je Panathinaikos v televizi, jeho kamery zabírají pořád a trenéra soupeře skoro vůbec. Můj názor nicméně je, že ani tady se nic nezmění."

I Ginzburg se čas od času umí pořádně rozpálit, ale problémů se nebojí. "Vždycky se snažím nejdřív vycítit, jak a co sudí budou v zápase posuzovat, hlavně na evropské scéně. Už předem víte, kdo vás píská, rekapitulujete si, co o něm víte, jestli "vyjíždí" brzo, nebo je v klidu. Zase tolik to ale řešit nebudu, při zápasech neblázním tak moc."

Nový trend už ovšem vystrčil růžky. A Nymburk to poznal na přípravném turnaji v Německu. Tam v jednom utkání sudí udělili za výše uvedené prohřešky hned několik technických chyb. "Na začátku sezony jsou rozhodčí striktní, ale pak... Zásadní je stejně vždycky jedna věc - u všech těchto věcí, týkajících se výkladu pravidel, je nutná konzistence, aby se každý zápas nepískal jinak, aby se sudí od sudího nelišili," uzavírá Ronen Ginzburg.


Petr Hamták