05.01.2012 - Václav
počet přečtení: 1470
vytvořeno 05.01.2012, upraveno 05.01.2012
Když před několika dny obletěla svět zpráva, že si Kevin Garnett koupil akciový podíl ve fotbalovém klubu AS Řím, méně zasvěcení se možná podivili. Ne snad tomu, že se americký basketbalista zajímá o "soccer", ale způsobu, jakým své peníze investoval.
Když před několika dny obletěla svět zpráva, že si Kevin Garnett koupil akciový podíl ve fotbalovém klubu AS Řím, méně zasvěcení se možná podivili. Ne snad tomu, že se americký basketbalista zajímá o "soccer", ale způsobu, jakým své peníze investoval.
Samozřejmě, že transakci zprostředkoval bostonský podnikatel James Pallotta, spoluvlastník bostonských Celtics, kde je Garnett nejlépe placeným hráčem s příjmem 18,8 milionu dolarů na tuto sezonu. To ale není všechno.
Pětatřicetiletý hráč sice nestudoval vysokou školu, protože jej v roce 1995 lidé z klubu Minnesota Timberwolves draftovali ihned po střední, ale o dění na planetě se zajímá víc než většina hráčů z NBA. Což ostatně některá krátká evropská i asijská angažmá v době výluky nepřímo potvrdila, ale to je jiná story.
Před rokem zámořští novináři "objevili" Garnettův blog, psaný pro jeho čínského sponzora, firmu ANTA. Jedině tam se vyjádřil ke svému tehdejšímu zranění kotníku a byl ve svých slovech docela upřímný. Samozřejmě, všechno v čínštině, ale překladatel se rychle našel, a tak se i v USA, kde se hráč médiím vyhýbal, všichni dozvěděli, kdy se chystá zpět do akce. Taky si tam vylil srdce z toho, jaké utrpění mu přináší sezení v hledišti i na lavičce.
Garnett se o své peníze vždycky dokázal postarat, i když někdy tím vyvolal zajímavě kontroverzní situace. Dosud neobjasněný je případ z roku 2008, kdy v jednom z rozhovorů několikrát zopakoval sousloví "anything is possible". Otázkou je, zda to byla ukázka gerilového marketingu pro dodavatele jeho obuvi, firmu Adidas. Přesné znění sloganu její reklamní kampaně totiž zněl "Impossible Is Nothing".
Kdyby šlo jen o změnu slovosledu ("nic není nemožné" na "možné je všechno"), ještě by to nebylo tak pikantní. Ale v Americe pro změnu zase vědí všechno, a tak jistý odborník na trh se sportovním zbožím vyslídil, že slogan "Anything Is Possible" skutečně existuje a používá ho - považte - čínská firma Li-ning, vyrábějící boty... Koho by snad zajímal fonetický přepis hesla z čínštiny, zde je: "I-čchie ťie-jou kche-neng".
Ale už dost Číny. Vraťme se do Říma. Když tam Celtics loni zavítali, nestačili se znalci reálií divit. Jindy odměřený, skoro až přezíravý Garnett dlouze a mile odpovídal na otázku asi čtyřiceti novinářů a dokonce sršel humorem. Vždyť se ocitl v zemi zaslíbené fotbalu, a to ho ještě čekal zájezd do Londýna. O jeho blízkém vztahu s Didierem Drogbou, hráčem tamní Chelsea, se vědělo, a tak vznikly dohady, jestli se americký čahoun prostě těší, až se se svým africkým kamarádem potká, nebo jestli jeho dobrá nálada pramení z toho, že se ocitl "v hlavním městě módy, jak se sám vyjádřil.
Ve Věčném městě se Garnett setkal s jinou ikonou světového fotbalu. Do kempu bostonského klubu zavítal Alessandro del Piero, známý jako fanatický fanoušek NBA. Všechny zaujalo, že kvůli tomu podnikl tisícikilometrovou cestu až z Turína.
Hoši se tenkrát při tréninku trochu rozjeli, začali si s míčem kopat místo házet a jedna rána, vypálená kdoví kým, proletěla těsně kolem Garnettova obličeje. Ostatně, jedno zranění z fotbalu už americký milovník této hry utrpěl - méně šikovný spoluhráč Paul Pierce mu při něm nešetrným pohybem zlomil nos.
Na každý pád tehdy došlo k prvním kontaktům se zástupci římského klubu. Rosell Senci, jehož rodina ovládala AS od roku 1993, už neunesla tíhu dluhů a banka UniCredit ho donutila prodat majoritu. Tu krátce před příletem celtics do města získalo konsorcium amerických podnikatelů, vedené dalším spoluvlastníkem amerického klubu Thomasem DiBenedettem.
Tehdejší nákup 67 procent akcií přišel společníky z NEEP Holding na 70 milionů eur. Jak velký podíl nyní koupil Garnett, jenž se už tehdy o transakci živě zajímal, není známo.
V každém případě je to ne zrovna častý případ, kdy se sportovec v USA veřejně přihlásil k takové investici. To, že basketbalisté, baseballisté, hokejisté či hráči amerického fotbalu investují přes prostředníky ze svého klubového okolí, je známo, ale málokdy vyjdou najevo detaily. A málokdy jde o tak mediálně vděčnou transakci jako tady. Jak vidno z "čínských" extempore, Garnett se medializace své osoby nebojí.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz