14.11.2014 - Redakce
počet přečtení: 1051
vytvořeno 14.11.2014, upraveno 14.11.2014
ECHO DUELU EUROLIGY Spektakulární představení hodné Final-4 vykouzlil v pátém kole Euroligy hvězdný americký guard Fenerbahce Andrew Goudelock. Jeho horká ruka poslala do obruče Bayernu neuvěřitelných 10 trojek ze 13 pokusů, po pěti v každé půlce, a bleskurychlý snajpr tak o jednu trefu překonal dosavadní rekord soutěže! Devět trojek za jediný zápas stihli Saulius Štombergas v roce 2001 a později už jen Thomas Kelati a Mirza Teletovič. Goudelock navíc 34 body vyrovnal klubové maximum Hakkina Erdeneye z roku 2001.
ECHO DUELU EUROLIGY Spektakulární představení hodné Final-4 vykouzlil v pátém kole Euroligy hvězdný americký guard Fenerbahce Andrew Goudelock. Jeho horká ruka poslala do obruče Bayernu neuvěřitelných 10 trojek ze 13 pokusů, po pěti v každé půlce, a bleskurychlý snajpr tak o jednu trefu překonal dosavadní rekord soutěže! Devět trojek za jediný zápas stihli Saulius Štombergas v roce 2001 a později už jen Thomas Kelati a Mirza Teletovič. Goudelock navíc 34 body vyrovnal klubové maximum Hakkina Erdeneye z roku 2001.
Bývalý hráč LA Lakers vedl tureckého mistra i za podpory 11 bodů Jana Veselého ke třetímu vítězství v soutěži (86-93), naopak o prvního rozehrávače Gavela oslabený Bayern ve vyprodaném Audi Dome (6700) zapsal třetí prohru v řadě, navíc zaknihoval už druhou porážku doma, a s bilancí 1-4 se tak prakticky odhlásil ze hry o postup.
Jen krátký úsek úvodu sezony se zdálo, že Andrew Goudelock nebude v Eurolize tak dominantní postavou, jakou byl v minulé sezoně v Eurocupu a VTB lize, kdy obě soutěže ovládl jako MVP. Svou show na Bayernu se přihlásil zpět, a to velmi důrazně. Fenerbahce pomohl po dvou porážkách ve skutečně klíčovém momentu.
Bylo to vůbec fenomenální trojkové představení, z obou stran a od prvních minut. Vždyť už poločas skončil 44-50 (trojky 13/7 ku 13/8). Domácí celkem trefili 11 z 24 pokusů. Hosté i díky bilanci Bogdanoviče (6/4) dokonce 17 ze 30. To je něco krajně výjimečného a domácí trenérský velikán Svetislav Pesič tento "harlemský cirkus" i náležitě ocenil.
"Byli jsme svědky zápasu, jaký bych rád vídal častěji. Šlo o atraktivní představení, přitom ani obrany nebyly vůbec špatné. A já myslím, že jsme hráli proti účastníkovi Final Four."
Jan Veselý nastoupil poprvé až jako střídající, ale možná i proto, že kouč Obradovič s ním tentokrát měl jiný strategický plán. Když český power forward přišel v páté minutě na hřiště, do konce první čtvrtiny ještě nebyl nijak viditelný v útoku, kde v tomto zápase po zkušenosti s Barcelonou nehrál ani jednou zády nebo čelem do koše 1 na 1.
A v obraně na něj nejspíš nikoli náhodou vycházela řada soubojů 1 na 1 s rozehrávači či křídly, jež přebíral, kdykoli bylo třeba, a plnil tak slova kouče Obradoviče, že jeho přítomnost na hřišti dává týmu mnoho možností v obraně i útoku. Domácí guardi z těchto situací sice vytěžili nějakou střelu z odskoku nebo získaný faul, ale později Veselý dokázal tyto obrany i úspěšně ustát. Bylo tomu tak i po přebrání clon na míč, kdy se pak uvnitř šestky roztáhl před rozehrávačem snažícím se přihrát na pivota jako čtyřnohý pavouk, a nebylo kudy poslat přes něj míč.
Veselý se nejdřív bránil se Savanovičem (jen 3 body za 23 minut), v úvodu druhé čtvrtiny pak se Štimacem, když trenér Pesič několik minut hrál na dva hromotluky, tedy s duem Bryant - Štimac, který však měl v obraně potíže s pohyblivostí soupeřů z perimetru. V posledních 4 minutách druhé čtvrtiny už kouč Obradovič opět přistoupil k variantě s Čechem na pivotu a s Bjelicou na pozici 4, čímž získal ultra mobilní pětku, která domácí defenzivě s Bryantem na pivotu činila potíže, a v obraně přitom Veselý proti mohutnému Američanovi nebyl slabinou. Je dost dobře možné, že pětici s ním na pozici 5 bude Fenerbahce používat stále častěji a Obradovič z kdysi small forwarda Veselého udělá nejpohyblivějšího centra Evropy. I když bude s touto variantou až druhý po bývalém reprezentačním kouči Pavlovi Budínském.
Veselý začal svou 9bodovou prvopoločasovou produkci trefou zpod koše přes ruce Bryanta v závěru první čtvrtiny, když se bez potíží zbavil bleskovým uvolněním Štimace. A pak už se utrhla lavina. Nejdřív mu nabil do seběhu Goudelock na smeč s faulem, následoval seběh na dunk číslo 2 a poté i těžký dopich z chumlu pod obručí. Rázem z toho bylo vedení 41-47.
A několikasethlavý kotel tureckých fanoušků Fenerbahce každou akci řádně oslavil. I díky němu měl zápas parádní atmosféru, kdy například do útoku Bayernu jedna část publika skandovala a druhá pískala, což se v tak hlučné kombinaci nevídá často.
Za téměř 16 v kuse odehraných minut byl Veselý třetím nejužitečnějším hráčem týmu v první půli, když k 9 bodům přidal i 4 doskoky a 1 asistenci. Na kontě měl +5 v plus/minus, oproti tomu hlavní domácí centr Bryant 6 bodů a -8.
Hosté otevřeli výtečně i druhou půli, kdy hned tři trojky vysázel Goudelock, který se už někdy musel své fazóně až smát, protože maličký Schaffartzik na něm už nemohl být víc nalepený, ale Američan se proti němu stejně prosadil. Za stavu 53-64 mělo Fenerbahce na kontě už 12 trojek!
Právě Schaffartzik držel nůšemi asistencí (8) a 15 body hodně i útok svého týmu, jejž na rozehře po 27 minut řídil 20letý Srb Mičič, jenž byl dokonce sdíleným top skórerem Bayernu (16 stejně jako Djedovič, plus 4 asistence), a i díky svým 195 centimetrům má před sebou zřejmě hodně slibnou budoucnost.
Željko Obradovič pro druhý poločas zvolil jinou strategii a Veselého poslal v kombinaci s Bjelicou na hřiště až ve 33. minutě. Čech si sice ihned udělal třetí faul, ale pak po jeho boji na útočném doskoku Hickman trefil trojku na 70-80, vzápětí Veselý zastavil nájezd Mičiče a založil brejk. Zbytečný čtvrtý faul jej ale posadil na lavičku a pak už byl do hry vkládaný až v samém závěru, kdy zatloukl i svůj třetí zápasový dunk. Končil s 11 body (+5) za 20 minut se stoprocentní střelbou 5/5, 5 doskoky, 1 asistencí, jako třetí nejužitečnější hráč za Goudelockem (4 asistence, 7F+ za 36 minut) a famózním Bogdanovičem (18 bodů, 7 asistencí). Čtvrtý důležitý výkon přihodil Bjelica s 12 body a 7 doskoky.
I přes manko 63-77 a později 76-88 (po 37 minutách) se Bayern protrojkoval ještě na 84-88, ale dvě šestky Hickmana a dunk Veselého už daly hostům (po třech hluchých držbách míče domácích) definitivní klid.
"Bayern je velmi agresivní v obraně i útoku, na což jsme se museli připravit. Klíčem k zápasu byla změna našeho přístupu v obraně ve druhé a třetí čtvrtině, naše defenziva pak byla mnohem lepší. Skvěle jsme stříleli zpoza oblouku, hlavně Goudelock, jehož bilance 13/10 není ani trochu normální. Při tréninku jsme ale o trojkách mluvili, a i když nevím, jestli to posloužilo jako motivace, byli jsme dnes excelentní," prohlásil Željko Obradovič.
Krajan Pesič reagoval: "Každý ví, že pokud jste nuceni čelit tolika různým zbraním soupeře, musíte být v top formě, abyste mohli vyhrát. A to nebyl náš případ. Netvrdím, že bychom kompletní Fenerbahce porazili, ale proti Milánu a Zhořelci bychom měli větší šanci."
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz