Göttingen v lokodepu nemůže hrát zápas roku!

09.03.2011 - Redakce
počet přečtení: 1781
vytvořeno 09.03.2011, upraveno 09.03.2011

V bundeslize jsou až desátí. Nakonec, co by kdo od týmu z celkem tuctového stotřicetitisícového města čekal? Utopené na jihu Dolního Saska nemá žádnou světoznámou atrakci. Proslavila ho univerzita. A nyní má tu šanci basketbalový klub.

V bundeslize jsou až desátí. Nakonec, co by kdo od týmu z celkem tuctového stotřicetitisícového města čekal? Utopené na jihu Dolního Saska nemá žádnou světoznámou atrakci. Proslavila ho univerzita. A nyní má tu šanci basketbalový klub.

Místní BG Göttingen postoupil do čtvrtfinále Eurocupu a krátce poté, co se fanoušci začali bavit o tom, jak v něm vyzrát na favorizované Treviso, představil klub nového silného sponzora. Zdá se, že na venkově se i v Německu může basketbalu dařit líp než v centrech spolkových zemí.

Mimochodem, BBL ligu vede tým z Bambergu, o přední příčky hrají také celky z Quackenbrücku, Braunschweingu, Oldenburgu a Trevíru!

Pro Göttingen ovšem znamená nečekaný postup, že nebude moci proti italskému velkoklubu nastoupit v domácí Lokhalle. Koncerty německých rockových kapel i show typu Lord of Dance, stejně jako panoramatické filmové projekce a další akce plní kalendář k prasknutí. Na basketbalové čtvrtfinále není termín volný!

Už závěrečný duel osmifinálové skupiny proti ukrajinskému Budivelniku odehráli domácí v azylu Volkswagen Halle v nedalekém Braunschweigu.



Přišlo na ně jen osm stovek lidí, tedy zhruba třetinová návštěva oproti průměru v domovském městě. Asi i to přispělo k prohře o dva body.

Kdo sleduje evropský basketbal podrobně, dost možná, že si při zmínce o Lokhalle vzpomene na loňské finále EuroChallenge Cupu. Ano, právě tady se konalo klání finálové čtyřky, v němž BG 74 dokonale využil znalosti specifického prostředí a získal při své premiérové účasti na mezinárodní scéně první titul.

Lokhalle totiž není jen nicneznamenající název. Je v něm obsaženo to podstatné. Skutečně se jedná o prostory bývalého železničního depa, kde se vytápěly a opravovaly lokomotivy. Göttingenem už deset let po rekonstruované vysokorychlostní trati sviští rychlíky InterCity a opravy se dočkal i opuštěný areál.

Nedlouho po otevření získal v roce 2010 ve své kategorii prestižní cenu EVVC Award za nejlepší obchodně-společenské centrum a byl vyhodnocen také nejnápaditějším centrem tohoto druhu.

Bývalé lokomotivní depo bylo postaveno už před 120 lety, zatímco místní basketbalový klub počítá svou historii od letopočtu, vtěleného do oficiálního názvu. Existuje tedy 37 let.

Je dost dobře možné, že od příštího ročníku bude vystupovat pod jiným jménem. Kontrakt se společností Sartorius zaručuje vyšší rozpočet a rostoucí sílu na přestupovém trhu.

Symbolické je i spojení s rychle se rozvíjejícím lokálním koncernem, specialistou na biotechnologii, mechatroniku a laboratorní přístroje. To jsou perspektivní obory, jakým menší německá města dávají zelenou, aby zabránila vzniku rozvalin v opuštěných budovách bývalých průmyslových center.

V případě basketbalového Göttingenu mělo město štěstí, že ho navštívil bývalý hráč různých německých klubů John Patrick. Slovo dalo slovo, dostal volnou ruku, záhy vytáhl provinční tým až do bundesligy a teď ho z pozice kouče vede k ještě vyšším metám.

Město, ve středověku známé v českých zemích pod názvem Gotinky, má po zdejší univerzitě v basketbalu další šanci, jak se proslavit.


Václav Peřina