Finále OH: hrdinný i raněný Pau, hrubka kouče Sergia, frustrovaný klíč Paul, vyprahlí trojkaři a Kobeho konec

13.08.2012 - Redakce
počet přečtení: 1896
vytvořeno 13.08.2012, upraveno 13.08.2012



VELKÉ ECHO FINÁLE OH: DOPLNĚNY DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI PLUS OHLASY MOŽNÉHO NOVÉHO KOUČE USA DOCA RIVERSE  
 Stál na stupních vítězů a svůj nepřítomný pohled upíral do dálky. Byl si dobře vědom, že tahle dějinná příležitost se jen tak nebude opakovat. Aspoň pro něj ne. Přitom nebylo třeba tolik. Možná o dva tři soupeřovy útočné doskoky míň a naopak o dvě tři minuté americké střely navíc. Možná mohl něco netrefit jeho parťák z Lakers Kobe. A bylo by zaděláno na senzaci, k níž se jeho muži zdáli být letos ještě blíž než v Pekingu. Nakonec dokázali, že si finále proti americké jednotce trojkobijců zasloužili. A za tím účelem vypuštěný duel ve skupině s Brazílií jde - když ne odpustit, tak pochopit určitě. Nikdo další neměl velkou šanci se týmu USA postavit silněji. Ne Argentina, ne Francie. A Rusko tu možnost letos nedostalo. Pau Gasol tohle všechno věděl. A i jeho pohled s dalším stříbrem na krku říkal, jak moc chtěl, aby onen cenný kov měl trochu jiný odstín.

Stál na stupních vítězů a svůj nepřítomný pohled upíral do dálky. Byl si dobře vědom, že tahle dějinná příležitost se jen tak nebude opakovat. Aspoň pro něj ne. Přitom nebylo třeba tolik. Možná o dva tři soupeřovy útočné doskoky míň a naopak o dvě tři minuté americké střely navíc. Možná mohl něco netrefit jeho parťák z Lakers Kobe. A bylo by zaděláno na senzaci, k níž se jeho muži zdáli být letos ještě blíž než v Pekingu. Nakonec dokázali, že si finále proti americké jednotce trojkobijců zasloužili. A za tím účelem vypuštěný duel ve skupině s Brazílií jde - když ne odpustit, tak pochopit určitě. Nikdo další neměl velkou šanci se týmu USA postavit silněji. Ne Argentina, ne Francie. A Rusko tu možnost letos nedostalo. Pau Gasol tohle všechno věděl. A i jeho pohled s dalším stříbrem na krku říkal, jak moc chtěl, aby onen cenný kov měl trochu jiný odstín.

Do třetí čtvrtiny vstoupil jako nejudatnější generál španělského vojska a věren své roli vlajkonoše celé země zařídil prvních 13 bodů týmu. V jeden moment tohoto dějství vedl nad celým týmem USA dokonce 13-11!

Ani on však nebyl neomylný a jeho neúspěšný pokus zpod koše tři minuty před koncem za stavu minus šest musel hodně bolet, což svým hlasitým výkřikem dal jasně najevo.

"Jsem teď zklamaný, protože jsme měli šanci a byli v zápase prakticky po celý jeho průběh. Taky jsem ale hrdý na to, co jsme předvedli, i na to, že máme další olympijskou medaili," pravil Pau.

Kouč Sergio Scariolo hodně sázel na zónovou obranu, jenže soupeř už v první čtvrtce vysázel 7 trojek z 10 pokusů a vedl hlavně díky tuctu od Duranta až 35-25. Ještě že se Španělé mohli opřít o kapitána Navarra, který třemi trojkami v úvodu otevřel své 19bodové prvopoločasové představení (14 v první čtvrtině).



Podle reportéra NBC si pak Kobe Bryant od kouče Krzyzewskiho vyžádal, aby mohl Navarra bránit, a ten mu okamžitě vyhověl. Právě Kobe před OH v rozhovoru s koučem naznačil, že hráči by měli mít šanci při zápasech mluvit, když se ho na tuto oblast Krzyzewski výslovně zeptal.

Na americké straně si už za pět minut zapsal druhý faul Anthony, který se musel v obraně popasovat s mohutným Marcem Gasolem. 

Soupeře už na začátku svými útočnými doskoky potrápil Love (do půle druhý střelec s 9 body, hlavně díky šestkám po faulech získaných při doskoku) a Scariolo už v první části vložil do hry druhého rozehrávače Rodrigueze, který do půle odehrál 9 minut a celkem velmi efektivních 15 se 7 body, 6 asistencemi a 2 zisky.

Pouhých 17 minut natočil zcela neviditelný Calderon (bez bodu, 1 asistence), jehož místo plně zabral rychlík Llull (5 bodů, 3 asistence za 18 minut), který se jako osobní obránce staral i o Bryanta. A na startu druhé čtvrtky byl na hřišti s Rodriguezem u návratu do utkání.

Scariolo učinil zásadní krok v druhé čtvrtině, kde nechal Marca Gasola udělat si už v 15. minutě čtvrtý faul, což zpětně označil za velký risk i chybu. Zajímavé bylo, že nedlouho před svým čtvrtým faulem při útočném doskoku byl Marc při zakončení jasně postrčen Jamesem, ale tady se nepískalo nic.

Byla to další z dlouhé řady minel katastrofických sudích na těchto Hrách, na něž doplatil v koncovce čtvrtfinále i český ženský tým. Jen v první půlce finále si tolik zákroků vymysleli, že v Eurolize už by se v podobné situaci pro hádky dávno nedohrálo.

A za těsného stavu vzrůstala i frustrace Američanů, jejichž projevy vůči sudím byly stále ostřejší.



Po rozmíšce mezi Rodriguezem a Chandlerem, kdy gestikulující Španěl píchl protivníka prstem do tváře, se mistři Evropy dostali i do těsného vedení (to se v utkání změnilo 16krát). Španělé se postupně začali vracet k zóně, kde v druhé půlce například hráli kombinaci se čtyřmi hráči v zóně a osobkou na Duranta. Ten se sice podivil, že takovou taktiku na této úrovni nikdy nezažil (zřejmě ještě nezná Predraga Benáčka), ale i tak vysázel 30 bodů.

Španělé získali i díky snaze hrát pod koš do půle velké množství faulů a vedle trojek 13/7 (Navarro 6/4, USA 18/8, Durant 8/2) si odnesli z trestné linie bilanci 21/19 (USA 18/15). Dovolili jen 8 útočných doskoků (sami také 8), ztratili stejně jako soupeř pouze 5 míčů a Američané se dostali jen ke 4 bodům z brejků.

Na asistence Španělé vedli 11-7 (Pau 5 a celkem 7, Rodriguez 4), druhou čtvrtku vyhráli 31-24 a v půlce ztráceli jen 58-59.

Hrou přes Paua Španělé vzali útokem třetí čtvrtku a získali vedení 67-64.

Rebounder Love si udělal 4. faul a bodové konto už v druhé půlce nerozšířil. Co hůř - už v poločase měl tři fauly Anthony a 4. faul byl odpískán na začátku poslední čtvrtky i Jamesovi, klíčové opoře týmu. Právě James a Bryant se přitom začali starat o skore ve třetí části.

Na jejím konci se však do hry podstatně 7 body vložil Ibaka, zaskakující za Marca Gasola a celkem za 22 minut přispívající 12 body (TH 10/8!) a 9 doskoky.

Do posledního dějství tak šel favorit s náskokem pouhého bodu 83-82, a to Španělé za celou druhou půlku už nedali ani jednu trojku (6/0) a Navarro i Fernandez přidali každý už jen dva bodíky!



Američané však v nouzi našli novou oporu Chrise Paula, který 8 body ze svých 11 zásadně týmu v poslední  čtvrtině pomohl. Odehrál 33 minut proti pouhým 11 Williamse.

A o zbytek se postarali Bryant a James, přestože ten musel kvůli čtyřem faulům i v této části odpočívat a ještě se vypořádával s obranou Paua.

Obhájci zlata brzy soupeři, kterého dirigoval Llull, odskočili a Scariolo už vložil do hry i Marca Gasola, jehož bratr Pau schytal od Jamese ránu do oka a musel být na lavičce ošetřován.

Už šest minut do konce nastřádal svůj 30. bod Durant a pozvolna odcházející Španělé museli po minutých střelách častěji sahat k hasícím faulům proti drtivým brejkům USA. A vítězové tak přežili i 4 ztráty v této části.

Ještě dvě minuty do konce Španělé ztráceli jen 93-99, ale jediná trojka Jamese v utkání a dvojka Paula pak zápas uklidily do bezpečí, až ke konečné výhře 107-100.

Američané druhý poločas vyhráli jen o šest bodů, přidali už jen 5 útočných doskoků, ale dál sázeli trojky (celkem 37/15, Durant 13/5, Bryant 7/3). Právě sedm trojek v druhé půli (z 19 pokusů) proti nule Španělů hrálo důležitou roli. Poražení na druhé straně získali 27 bodů ze šestek (z 32 možných, USA 31/24).  

Američané měli na své poměry pouhých 70 pokusů z pole, i proto, že Španělé je daleko častěji posílali na trestnou linii. Oba týmy se srovnaly na 11 ztrátách. Vedle Duranta USA potáhl 19 body James  (4 asistence), 17 Bryant a 11 Paul. Na straně poražených Pau nasbíral 24 bodů, Navarro 21, Marc 17, Fernandez 14 a Ibaka 12.



Šlo o třetí olympijský finálový střet obou týmů. Po 31 bodech rozdílu v roce 1984 a 11 z Pekingu už se Španělé dostali na 7.
 
"Bylo to hodně podobné jako při finále v Pekingu. My jsme nebyli schopní uniknout do většího trháku, ale zahráli jsme skvěle, když to bylo nejvíc potřeba," shrnul dění Chris Paul.

"Já sám jsem byl ze sebe celý zápas hotový, protože jsem se nedostával ke svým střelám. Kouč mě ale do střelby pořád popoháněl, takže jsem do toho ve čtvrté čtvrtině šel. Bylo to teď nebo nikdy."

Paul obrovsky chválil kouče Krzyzewskiho a tento turnaj označil za zážitek číslo 1 ve svém životě. A dodal: "Mezinárodní basketbal je zase lepší než v roce 2008 a dál se bude zlepšovat. A my víme, že to pokaždé bude velká bitva."
 
Kouč stříbrného celku Sergio Scariolo prohlásil: "Nevím, jestli se máme radovat, nebo smutnit, ale za pár dnů budeme na tenhle výsledek pyšní."

Na adresu soupeřů podotkl: "Ukázali, jak jsou výjimeční, hlavně v posledních vteřinách útoků, kdy i přes naši skvělou obranu přišli s ještě lepšími střelami, kterým se už čelit nedalo."

Kapitán JC Navarro litoval, že se tým musel letos potýkat s tolika zraněními. On sám s bolavou patou i zády. "Museli jsme trochu pozměnit tvář našeho týmu, ale dosáhli jsme velkého výsledku. I když jsme určitě chtěli zlato. Naším cílem bylo, abychom Američany dokázali znervóznit v posledních třech minutách. To nám ale nevyšlo."

Poslední zápas pod pěti kruhy odehrál Kobe Bryant. Ten ihned po skončení finále došel utěšit parťáka z Lakers Paua, sedícího zklamaně na lavičce. Až tam si za ním přišel potřást rukou i kouč Krzyzewski. To ještě Pau nepovstal. Jakmile se však přiblížil Kobe, šel na nohy okamžitě. A zatímco se spolu objímali, přicházeli další Američané a simultánně si s lídrem Španělů potřásali rukama.



"Tohle je konec. V Riu už budu jen fanoušek Kevina s LeBronem," pronesl v pozápasových ohlasech Kobe Bryant.

Z amerického pohledu je důležité, kdo pro Hry v Riu nahradí podle všeho končícího Kouče "K". Snad nejvíc se hovoří o Greggu Popovichovi a Docu Riversovi. Právě kouč Celtics se k tématu po finále vyjádřil v roli analytika televize NBC.

"Ať to dopadne jakkoliv, vím jistě, že komukoliv to bude nabídnuto, tuhle výzvu přijme," zdůraznil Rivers, který k samotnému finále řekl:

"Zápas určitě ovlivnil brzký čtvrtý faul Marca Gasola, stejně jako vynucené střídání Paua na konci kvůli ošetření oka. Byla to velká fyzická bitva a pro oba týmy sehrál zásadní úlohu management faulů. V druhé půlce si zápas vzal na starosti Chris Paul, Kevin Love zase těžil ze hry celého týmu a Carmelo se na Hrách po čase etabloval jako velký hráč. Je jasné, že svět je lepší a lepší a na našich hráčích byla po zápase víc než cokoliv jiného vidět obrovská úleva, že to zvládli."

K letošní proměně LeBrona Jamese, který završil velkou sezonu, v níž se stal MVP i šampionem NBA a nyní také vítězem OH, podotkl: "Lidi ho už opět mají rádi. Je zase v pohodě být jeho fanouškem."

A na přetřes se dostalo i často omílané téma, jak by tento americký celek dopadl v konfrontaci s Dream Teamem z Barcelony. "Letošní sestava by se té z roku 1992 vůbec nemohla rovnat pod košem. A další věc je, že barcelonský tým nikdy nečelil takovým složitým situacím jako ten letošní," měl Doc Rivers jasno.

Pakliže kouč Krzyzewski končí u týmu téměř jistě (s bilancí 62 vítězství a jediné porážky v semifinále MS 2006 s Řeckem a šňůrou 50 výher), situace je méně jasná kolem LeBrona Jamese. Ten si prý není jistý, že v 31 letech v Riu bude. Šéf mužstva Jerry Colangelo však o jeho účasti nepochybuje. Výzvu být prvním Američanem na čtyřech Hrách podle něj nejde odmítnout.


Ač se i americké vedení před OH obávalo o sílu týmu, poddimenzovaného pod košem (chyběli Howard, Griffin, Bosh, navíc na perimetru Wade a Rose), Krzyzewski si nakonec vystačil i s LeBronem a Anthonym na pozici pivota. A jak řekl Sergio Scariolo, Američané olympiádu vyhráli i s pěti hráči na perimetru. Kteří soupeře víc přestříleli, než ubránili, chtělo by se dodat. Prakticky si vystačili s permanentní trojkovou palbou a nůšemi útočných doskoků.

Sázeli v průměru 106 bodů a vítězili o 32. Poměr daných a obdržených bodů po ztrátách byl 198-77 a z rychlých protiútoků 175-55.

Jak ale ukázaly duely s takticky i herně zdatnými protivníky z Litvy a zejména Španělska, útok soupeře zaměřený na dobrý pohyb míče a vysokoprocentní střely, využívání risků (při praktikované americké obraně od míče) a slabin v americkém krytí pick and rollu ve spojení s limitací ztrát mohlo zadělat na senzaci.

V Riu nebo možná už na příštím MS se ukáže, jak si tým USA povede třeba už bez LeBrona, a kdo při stárnutí španělských a argentinských superhvězd bude vlastně tím hlavním vyzyvatelem, který se pokusí Američanům odepřít jejich15. zlatou medaili z OH.


Petr Hamták