FIBA se zaktivizovala: vyšetřuje porážku Austrálie!

09.09.2014 - Redakce
počet přečtení: 1640
vytvořeno 09.09.2014, upraveno 09.09.2014



UDÁLOST SP
   Když slovinský lídr Goran Dragič po prohře Austrálie s Angolou zaútočil na Australany kvůli snaze vyhnout se v další fázi Světového poháru co nejdéle favoritům z USA, a vyzval světovou federaci, aby s tím něco dělala, jistě sám netušil, že se skutečně něco stane. FIBA totiž v pondělí zahájila vyšetřování týmu Austrálie kvůli podezření na úmyslnou porážku.

UDÁLOST SP    Když slovinský lídr Goran Dragič po prohře Austrálie s Angolou zaútočil na Australany kvůli snaze vyhnout se v další fázi Světového poháru co nejdéle favoritům z USA, a vyzval světovou federaci, aby s tím něco dělala, jistě sám netušil, že se skutečně něco stane. FIBA totiž v pondělí zahájila vyšetřování týmu Austrálie kvůli podezření na úmyslnou porážku.  

Stanovisko FIBA k tomuto zápasu, jejž Australané prohráli 83-91, zní takto: "Chování hráčů Austrálie vyvolalo obrovské zklamání fanoušků a basketbalových expertů. Existuje značné podezření, že tým prohrál schválně, aby se až do semifinále vyhnul USA. Australská federace má nyní právo vyjádřit se k případu, než bude rozhodnuto o tom, zda a v jakém rozsahu má být tým potrestán."

Australané ve skupině D podlehli už jen Slovincům, naopak vyhráli nad Litvou, Mexikem a Koreou. Skončili tak třetí a vyhnuli se tím čtvrtfinálovému souboji s USA, který naopak nyní čeká Slovince. Protinožci však v osmifinále ztratili téměř vyhrané utkání s Turky, což si na sociálních sítích nenechal ujít Goran Dragič, který sarkasticky podotkl, že někdo se tu přepočítal.

Australané v duelu s Angolou ve druhé půli poztráceli dvojciferné vedení, když se přestali snažit v útoku i v obraně. Kouč týmu Andrej Lemanis nicméně po utkání všechny pochyby odmítal:

"My jako Australané vždy soutěžíme tím správným způsobem. Lidé si ale dělají své názory a spekulace budou existovat vždy. To já nemohu ovlivnit."



Úmyslné prohrávání je nyní na sportovní scéně poměrně horkým tématem. Na olympiádě v Londýně byli z téhož obviňováni Španělé, kterým hrozilo, že se s USA utkají dříve než ve finále. A ještě více se o tomto nešvaru hovoří v NBA ve vztahu k řadě týmů, které nemají šanci na play-off a podle mnohých se snaží zhoršit svou bilanci (ať už nenasazováním svých nejlepších hráčů nebo malým úsilím v zápasech) k co nejlepší pozici pro draftovou loterii. Problém je, že úmyslné prohrávání se hodně špatně dokazuje. A jednotlivé týmy mohou navíc říct, že v situaci, kdy už nemají šanci na play-off, se snaží dávat příležitost a větší minuty svým mladým a talentovaným hráčům.

Jak ovšem podotkli například na webu magazínu Sports Illustrated, výkon Australanů na SP byl už za hranicí akceptovatelného. Kouč nechal jen na lavičce klíčové hráče Arona Baynese a Joea Inglese, navíc minimálně obehrál další opory Matthewa Dellavedovu a Davida Andersena.

I tak ale Australané vedli ještě 13 minut do konce 60-45. Za zbylý čas tak inkasovali 46 bodů a sami dali jen 23, když jejich nesnaha vyznívala až komicky. Sports Illustrated upozornil například na následující situace.

Tým dovolil soupeři maximum snadných střel, naopak v útoku si bral hlavně distanční pokusy. Přesto se však snažil docílit slušného množství bodů, které by vyloučilo podezření na úmyslnou porážku.

Nicméně koše Angoly po prakticky nebráněných duncích a nájezdech přicházely čím dál častěji. Ve třetí čtvrtině bylo takových situací šest nebo sedm. Naopak Australané si brali pokusy jako dlouhé dvojky nebo trojky, navíc přes obránce, v začátku časového limitu, a k tomu přidávali ztráty nebo minutý dvojtakt.   

Hitem čtvrtiny byla podle SI dalekonosná minutá trojka Motuma, který vzápětí ustoupil z cesty do brejku se ženoucímu soupeři a umožnil tak Angole pohodlnou smeč.



I když Angola, která za druhou čtvrtinu stihla jen 12 bpdů, dále vylepšovala svou šňůru, kouč Lemanis nepovažoval za nutné si vybrat timeout.

Ve čtvrté čtvrtině Angola dál nacházela volnost v soupeřově obraně a skórovala z druhých šancí (nakonec právě po útočných doskocích 22 bodů a také 48 bodů zpod koše). I komentátor FIBA u přenosu zápasu vznášel údiv nad tím, že na útočný doskok jdou dva Angolané a nebrání jim v tom ani jeden Australan. Doslova hvězdu udělali protinožci z podkošového muže a v průměru 13bodového Yanicka Moreiry, autora 38 bodů, z nichž 34 zařídil po nůších dunků v druhé půlce.

Australané sice neházeli míče přímo do autu, ale i tak v utkání spáchali 18 ztrát po řadě bídných přihrávek. A vrcholem byla závěrečná šňůra Angolanů 8-0, která definitivně rozhodla. Australané tam třeba vůbec nešli pro obranný doskok a jen sledovali, jak si soupeř jde pro další body. O dalších nebráněných nájezdech ani nemluvě.

Protinožci v poslední minutě a půl ani nechtěli cíleně faulovat, když ztráceli jen 4 body, a po minuté šestce soupeře nechali dojít osamoceného Angolana pro další útočný doskok.

Do celé taškařice byl zapojen i Dante Exum, jedna z hvězd loňského MS U19 v Praze. Pětka letošního draftu NBA (Utah) po 9 bodech z první půlky "zapomněla" po změně stran na jakoukoli další aktivitu, ač odehrála většinu třetí a čtvrté čtvrtiny.

Bude tedy rozhodně zajímavé sledovat, k čemu FIBA při svém vyšetřování dojde.