29.01.2013 - Redakce
počet přečtení: 2763
vytvořeno 29.01.2013, upraveno 29.01.2013
MS U19 MUŽŮ PLUS ANKETA Naším cílem je O2 Arena. A to znamená čtvrtfinále. Tuto nikoliv skromnou metu si vytknul tým lvů U19 při losu letošního světového šampionátu v Praze. "Doufám, že to dokážeme splnit," říká pět měsíců před startem blyštivého turnaje rozehrávač Lukáš Feštr, jeden z vážných kandidátů na finální dvanáctku vyvolených kouče Petra Jachana. Především na něm bude záležet, zda se v domácím prostředí podaří českým barvám vyválčit třetí úspěch na třetí mega akci FIBA pořádané pod Řípem během tří posledních let.
Naším cílem je O2 Arena. A to znamená čtvrtfinále. Tuto nikoliv skromnou metu si vytknul tým lvů U19 při losu letošního světového šampionátu v Praze. "Doufám, že to dokážeme splnit," říká pět měsíců před startem blyštivého turnaje rozehrávač Lukáš Feštr (na třetím snímku), jeden z vážných kandidátů na finální dvanáctku vyvolených kouče Petra Jachana. Především na něm bude záležet, zda se v domácím prostředí podaří českým barvám vyválčit třetí úspěch na třetí mega akci FIBA pořádané pod Řípem během tří posledních let.
Nebude však odlesk dvou stříber - v podání žen a kadetů - ležet na tomto už téměř mužském celku jako břímě? "Snad to tak nebude. Hrát doma znamená velkou zdopovědnost, ale základní skupinu jsme dostali hratelnou, tak uvidíme," nebojí se přehnaných očekávání Feštr, syn známého ex-ligisty a nyní kouče Dominika.
Čechy v základní skupině B (v Areně Sparta - Podvinný mlýn) čekají Litva, Argentina a Írán. Ve skupině A, s níž se béčko slučuje pro osmifinálovou fázi (skupina hraná rovněž v Areně Sparta), jsou Chorvatsko, Španělsko, Kanada a Korea. Pro postup do čtvrtfinále musí lvi nejdřív proniknout jako jeden ze tři nej celků základní skupiny do druhé fáze a pak pod sebe stlačit dva soupeře v osmifinálové skupině.
Turnaj ohraničují datumy 27. červen, tedy předposlední den školního roku, a 7. červenec, což už je závěr prvního prázdninového týdne, kdy jsou v plném proudu i dovolené a například v Hradci Králové bude od 2. do 5. probíhat hudební festival Rock for People, kam míří každý rok několik desítek tisíc převážně mladých lidí. Proto se nejde Lukáše Feštra nezeptat, zda už tým zahájil lákání širokých rodin a táborů kamarádů.
"Hlavně doufám, že si lidé uvědomí, že to je mistrovství světa v už skoro mužské kategorii, jaké se tu nepořádá každý den, a přijdou nás podpořit, aby se nám povedly co nejlepší výsledky," reaguje point guard.
Nábor fanoušků a vůbec celý šampionát bude mít na povel organizační ředitel Stanislav Křiváček, který si udělal jméno ve stejné funkci už při MS žen 2010.
"Ten konec školního roku není ideální termín. Jde ale o velkou akci pro basketbalovou komunitu a my věříme, že při správně nasměrovaných informacích pro tuto komunitu si všichni ten první týden v červenci zablokují pro sledování nejlepšího mládežnického basketbalu a pro akci, jaká tu ještě nebyla," věří Křiváček.
I když to zřejmě nebude hlavní fanouškovský zdroj, nevylučuje organizační šéf, že určitou část diváků by mohli tvořit i běžní zahraniční turisté, v danou dobu pobývající v Praze na dovolené. "Hlavní město je partnerem akce, a bude-li to dobře podané, tak se přijedou podívat i tito turisté."
Podle Křiváčka bude z výše uvedených důvodů složitější zkopírovat model z MS žen v Brně, Ostravě a Karlových Varech, kde se podstatnou složkou v hledištích stali školáci. "Přesto se i na konci školního roku budeme snažit haly naplnit, i když to nebude na všechny zápasy."
Rozdílem proti MS žen bude i jediné pořadatelské město, což o něco usnadní turnajovou logistiku. Navíc všech 16 týmů bude bydlet v jednom hotelu. Na to se jistě nebudou zlobit ani četní skauti a zástupci mnoha velkých klubů. "Z jejich strany bude zájem o MS opravdu velký," doplňuje ředitel MS.
To v základní a osmifinálové fázi soustředí své dění do Areny Sparta - Podvinný mlýn v Libni (na snímku), dokončené v roce 2008 (oficiální udávaná kapacita k sezení 1087), a do rekonstruované sportovní haly na Letné (postavené v 60. letech), kde je nyní kapacita téměř 2000 diváků.
Zpět k Lukáši Feštrovi. I on byl loni v létě u toho, když repre tým U18 zažíval horké chvíle na ME divize B, odkud však nakonec vydřel postup mezi evropskou elitu. Mysleli hráči i na to, že v případě neúspěchu by letos hráli MS jako příslušníci evropské B-divize?
"Až takhle jsme si to tam neuvědomovali. Chtěli jsme samozřejmě odehrát co nejlepší výsledek a jasným cílem byl postup. Asi by vypadalo divně, kdyby účastník MS hrál evropskou divizi B, naštěstí jsme to ale zvládli a je super, že silný ročník 1995, který v roce 2011 vybojoval kadetské stříbro, bude hrát divizi A," těší Feštra.
I kouč Jachan (na spodním snímku) souhlasí, že především mediálně by případná příslušnost k B-divizi nevypadala hezky. "Ze sportovního hlediska jde však o dvě různé akce. A z pohledu basketbalové úrovně jsem přesvědčen, že naši hráči jsou pro turnaj, jakým MS je, konkurenceschopní."
K dalšímu vybrušování kvality hráčů v této sezoně sáhla ČBF k revolučnímu kroku, kdy reprezentační výběr U19 vložila do první ligy mužů. Z osmi zápasů zatím stržil dvě výhry, stejně jako Vyšehrad (z 15). Jen o čtyři výhry dál jsou Trutnov a Nymburk B (oba z 18 zápasů). Kolik vítězství Jachan vůbec čekal před startem projektu?
"Neměl jsem jasná očekávání, takováto zajímavá zkušenost tu ještě nebyla. Ukazuje se, že dospělí hráči v první lize jsou daleko zkušenější, což je náš hlavní handicap. My ale zase máme jiné výhody. Každý zápas dává hráčům moc. Vidí, že se musejí spoléhat jen sami na sebe a ne na ostatní. A já jsem rád, že ostatní týmy v soutěži k tomu přistupují velmi prestižně a jsou to velmi zajímavé souboje," říká trenér.
"Určitě jsem si nemyslel, že můžeme suverénně vyhrávat. Hodně záleží, v jaké se sejdeme sestavě. Kdybychom hráli vždy kompletní (v rámci hráčů působících v tuzemsku), klidně i polovinu utkání bychom mohli vyhrávat. Často ale kvůli náročnému programu těch hráčů někoho postrádáme a osa v Česku působících kluků není zase tak široká. A taky je to o adaptaci hráčů, protože ne vždycky ta nejsilnější sestava znamená i nejlepší výsledek."
Jen mimochodem, podobnou variantu mají už najaký čas ve Francii, kde tým reprezentující národní basketbalové centrum (známé pod názvem INSEP), jež sdružuje nejlepší dorostenecké talenty v zemi, pravidelně hraje třetí nejvyšší soutěž (aktuální bilance v této sezoně 0-16), a to bez možnosti postupu a sestupu. Respektovaný francouzský systém pro tuto sezonu plánovali okopírovat v Turecku, a kdo ví - možná mládežnický repre celek zůstane součástí první české ligy už napořád.
Ročník 1995 s Kouřilem, Pecháčkem, Peterkou, Šoulou nebo Slaninou je na zdejší poměry považován za hvězdný. Někteří o rok starší kolegové mají také slušně našlápnuto a právě tyto dva ročníky, z nichž se bude rekrutovat sestava pro MS, by měly v budoucnu tvořit i páteř seniorské reprezentace.
"Je to určitě zajímavá kombinace dvou ročníků, ´95 je mimořádně silný, což už potvrdil i výsledky, ´94 takových výsledků nedosahoval, ale ti hráči se každý rok vyvíjejí a myslím, že nakonec z toho bude zdravá kombinace obou. Kadetská kategorie je taky něco jiného než juniorská a U19 už je skoro mužská. Takže hráč na vrcholu v U16 může vypadat úplně jinak než v U19. Tohle už je vstupenka do seniorského basketbalu a je to již objektivní obraz toho, jak jsou ti hráči schopní se v seniorském basketbalu prosadit," říká Jachan.
Podle svých slov osu týmu pro MS má danou, neboť někteří mladíci svou výkonnost v reprezentaci prokazují trvale. Přesto hráči širšího kádru rozhodně mají stále oč bojovat.
"Klíčová bude konfrontace hráčů v Česku s těmi v zahraničí. Krajánci by tu výkonnost měli mít, ale otázka je, v jaké formě se po klubové sezoně vrátí. Myslím, že tým bude složen tak půl na půl z hráčů působících v Česku a v zahraničí (těch je nyní 5). A i když to tak nakonec skutečně může být, nejde garantovat, že všichni ze zahraničí v tom finálním výběru budou."
Pro krajánky bude podle kouče těžší naskočit do "rozjetého vlaku", jehož základ se tvoří během sezony, až po skončení klubových povinností. Právě jejich schopnost to zvládnout však bude naprosto klíčová. A to, že nejde o nic snadného, dokázal i příklad lídra ročníku ´95 Adama Pecháčka, který se loni připojil k týmu U17 jen pár dní před MS, navíc po brutálně vyčerpávajícím programu finálových turnajů ve dvou dorosteneckých kategoriích v Itálii.
A nyní si můžete projít širší okruh kandidátů národního týmu pro turnaj MS:
ROČNÍK 1994:
Heřman (Canarias Academy), Aušprunk, Froněk (oba Plzeň), Švandrlík (Rincon), Cejpek (Pardubice), Feštr, Grunt, Křivánek, Šafarčík, Truhlář (všichni USK Praha), Habily, Král, Lukáč (všichni BCM Ostrava), Honzák (Liberec), Horák, Tomášek (BCM Nymburk), Hrabovský, Müller (oba JBC Brno), Vach (Písek).
ROČNÍK 1995:
Kouřil (Alicante), Pecháček (Boloňa), Slanina (Biella), Peterka, Šoula, Šoukal (všichni Pardubice), Bím (Liberec), Dedek (BCM Ostrava), Heinzl, Stegbauer (oba Nymburk), Nehyba (BA Sparta), Šlechta (Písek), Kozina (Plzeň).
ROČNÍK 1996:
Svoboda (BCM Nymburk).
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz