Famózní sonda Luboše B. do hlubin NBA: o svých Nej, pseudohvězdách a týmech v přestavbě nebo spíš v...

15.11.2010 - Redakce
počet přečtení: 3454
vytvořeno 15.11.2010, upraveno 15.11.2010

Ahoj všem! Jsem tu, abych se s vámi podělil o své dojmy ze startu NBA, kde všichni mluví o Miami Heat. A většina těch hovorů je negativních, přičemž názory se dost liší. Někteří experti tvrdí, že Heat vyhrají přes 70 zápasů, jiní naopak předpokládají pomalejší start.

 
Ahoj všem! Jsem tu, abych se s vámi podělil o své dojmy ze startu NBA, kde všichni mluví o Miami Heat. A většina těch hovorů je negativních, přičemž názory se dost liší. Někteří experti tvrdí, že Heat vyhrají přes 70 zápasů, jiní naopak předpokládají pomalejší start.

Pravda bude ležet určitě někde uprostřed. V NBA není žádný jiný tým, který má tolik mladého talentu a to bude rozhodovat. Nejdůležitější pro Heat bude souhra tří superhvězd se zbytkem týmu. Jakmile to bude tři proti všem, tak se možná dostanou do play-off, ale tam už na tom budou soupeři jako Boston nebo Orlando líp.

Los Lakers

Šampioni NBA mají před sebou nejtěžší sezonu. Je to možná poslední možnost vyhrát titul, navíc by to byl již počtvrté Three peat, tedy třetí v řadě, pro kouče Phila Jacksona. Kobe Bryant je podle mě pořád nejlepším hráčem ligy, ale už je znát, že fyzicky zpomaluje a přece jenom je to už jeho 14. sezona.

Bude záležet na jeho zdravotním stavu a taky na dalších stěžejních hráčích jako Gasol, Bynum, Odom a Artest. Lavička Lakers není špatná, ale možná není tak široká, jak by tým potřeboval. Podle mě jsou přesto Lakers pořád největší favorit na titul.

Celtics

Další aspirant na titul má před sebou asi taky poslední možnost. Tým je dost starý a kromě rozehrávače Ronda jsou všichni již dávno za zenitem své kariéry. Mužstvo se neomladilo, ba naopak. Přišli dva O´Nealové, Shaq a Jermaine, kteří by měli být platní, ale neví se, do jaké míry. Osa zůstává stejná už čtvrtým rokem, Big Three + SuperRondo. To je největší výhoda Celtics a v play-off už v minulé sezoně dokázali, že se s nimi musí počítat.

Heat

Bude záležet na hodně aspektech, ale rozhodně bych je ještě nestavěl do role absolutních favoritů. Potenciálně jsou na tom jasně nejlíp ze všech, ale myslím, že si budou muset na titul minimálně ještě jeden rok počkat. I když budou nejlepším týmem základní části, což se může, ale taky nemusí stát, tak přijde play-off, kde je bude určitě čekat Boston, Orlando, nebo ve finále Lakers.



A další?


Zbytek týmů je jako vždy rozdělen do různých skupin. Jsou tu celky jako Dallas, San Antonio, Utah, Atlanta, Phoenix, které mají kvalitu, hrají dobře celou sezonu, ale pak se projeví třeba i minimální nedostatky, které jim brání v boji o titul. Tento rok nevidím jako výjimku.

Následuje další skupina, která je na vzestupu. Ať už je to zásluha trejdů, draftu, nebo práce s vycházejícími hvězdami, jsou tyto týmy vždy velkou neznámou. V minulé sezoně to byli Oklahoma City Thunder v čele s famózním Kevinem Durantem (můj kandidát na MVP). Letos tomu nebude jinak: Oklahoma a Portland, který se už třetím rokem marně snaží protlačit na špičku Západu.

Další tým, který má šanci hrát první housle na Západě, jsou New Orleans Hornets, kteří mají dostatek kvality na to, aby se vešli do první pětky. Chris Paul musí zůstat zdravý a mít absolutně nejlepší sezonu ze všech rozehrávačů, aby Hornets mohli pomýšlet vysoko.

Ještě bych zmínil jeden tým, který každý rok překvapí: Houston Rockets. Celek, který měl být složen ze superhvězd jako Tracy McGrady a Yao Ming, udělal obrátku o 180 stupňů.

Kouč Rick Adelman, známý svojí filozofií nesvazovat příliš své hráče a držet rotaci pouze mezi 8-9 hráči, udělal za poslední tři roky vždy nadstandard. Každou sezonu se Rockets probojovali do play-off a letos by se situace mohla opakovat.

Bude záležet, jak na tom bude čínský obr Yao, který vynechal celou minulou sezonu. Luis Scola by mohl mít "All Star" rok a nedivil bych se, kdyby se Rockets probojovali do druhého kola play-off.



V PŘESTAVBĚ, NEBO V...?


Nejpočetnější je skupina týmů, které jsou v tak zvané přestavbě. Sám bych to nazval jinak, obzvlášť v některých případech, ale raději se budu držet té "přestavby".

Víc než 15 týmů v NBA bojuje o to, jak být tím nejhorším v lize - když to řeknu trochu s nadsázkou. Jakmile celek z této skupiny začne prohrávat hned od začátku sezony, od Vánoc se už mluví o příští sezoně. Hovoří se o draftu, i když není známo ani pořadí, o výměně trenérů. Neznám statistiky, ale zajímalo by mě, jak dlouho průměrně vydrží jeden kouč u týmu.

Pseudohvězdy těchto týmů mají jenom jeden cíl: získat co nejlepší statistiky, zvlášť když se jedná o jejich posledním roce smlouvy. Po "All-Star breaku" následuje "trade dead line", odkdy už kluby nemůžou měnit hráče, a vesměs pak produkují antibasket.

Dám příklad. Dejme tomu, že je 20. března a díváte se na zápas Golden State Warriors - Los Angeles Clippers. Nedíváte se při tom na zápas 2 týmů, nýbrž na utkání nějakých 20 mužstev! Každý hráč si hraje za své vlastní. Dává pozor na to, aby náhodou neměl brzo fauly a jeho minuty tak nebyly v ohrožení, aby měl dost střel a aby na konci zápasu jeho bilance odpovídala jeho "statusu".

Jakmile má pseudohvězda takového týmu na konci třetí čtvrtiny pouze 10 bodů, tak si buďte jistí, že ať se děje co se děje, v poslední čtvrtině bude střílet do té doby, než dosáhne své "normy". Výhra týmu je v této fázi vedlejší. Na druhou stranu se nemůžeme zase tolik divit, protože hráči jsou placeni za svou hru a statistika je velkým měřítkem pro jejich budoucí kontrakty.

Zarážející je ale postavení prezidentů klubů a jejich manažerů, kteří i vítají špatnou bilanci a doufají ve světlou budoucnost. Pak jsou trenéři těchto ceků jako figurky na šachovnici, bohužel ale jen v roli pěšáků.

Tohle je důvod, proč jsem hodně vybíravý, co se týká sledování NBA, a pořád tvrdím, že týmový basketbal v NBA moc neexistuje, jak v obraně, tak v útoku. Na druhou stranu je NBA stále jasně nejlepší ligou světa, ale někdy mi přijde, že je to víc a víc zásluhou médií a propagace, než samotnou kvalitou hry.



Mých TOP 15 hráčů


Kevin Durant (Oklahoma, můj kandidát na titul MVP, bude záležet víc na tom, jak se povede jeho Thunder, než na jeho osobních výkonech)

Kobe Bryant (Lakers, nejlepší hráč ligy, po zraněné kolena, statistiky půjdou dolů)

Dwyane Wade (Miami, s příchodem Jamese a Boshe bude ještě dominantnější)

LeBron James (Miami, statistiky půjdou dolů, ale letos se určitě zlepší jako hráč, největší talent ligy)

Dirk Nowitzki (Dallas, má s Mavericks možná poslední šanci na útok na titul)

Dwight Howard (Orlando, nejlepší pivot ligy, bez debat, bohužel limitovaný v útoku)

Pau Gasol (Lakers, měl by to být jeho rok, odpočinek v létě by se měl projevit)

Steve Nash (Phoenix, podle mě nejlepší rozehrávač desetiletí, vydělal spoustě hráčů tučné kontrakty)

Deron Williams (Utah, největší talent na rozehrávce, Boozer mu bude chybět)

Chris Paul
(New Orleans, když bude zdravý, bude nejlepším rozehrávačem ligy)

Luis Scola (Houston, jestli vydrží všech 82 zápasů, kandidát na All-Star)

Amare Stoudemire (New York, nový tým, nový rozehrávač, staronový kouč, jisté All-Star)

Tim Duncan (San Antonio, asi poslední sezona, kdy může pomýšlet na osobní i týmové trofeje)

Rajon Rondo
(Boston, podle mě nejlepší hráč Celtics, All-NBA materiál)

Monta Ellis (Golden State, hodně minut, hodně bodů, hodně střel, ale tým???)



MOJE DALŠÍ NEJ SEZONY


Rookie of the Year: Blake Griffin (Clippers)

Zacházející a vycházející hvězdy: Kevin Garnett, Jason Kidd, Manu Ginobili, Paul Pierce, Chris Bosh, Derrick Rose, Russell Westbrook, Kevin Love, Joe Johnson, Rudy Gay

Nejlepší kouč sezony: Avery Johnson (New York)

Finálová série: Boston - Lakers 4-2

Nejlepší střelec: Kevin Durant

Nejlepší obránce: Dwight Howard

Nejlepší bilance základní části: Miami Heat

Nejhorší tým: Detroit Pistons

Překvapení ligy: New Jersey Nets

Největší trade sezony: Carmelo Anthony
 
 
Tak zase brzy nashledanou
Luboš Bartoň
baby mattress baby crib