Expert televize CBS: Nevezmou-li hráči poslední návrh "plantážníků", upadne NBA do chaosu a obřích ztrát!

11.11.2011 - Redakce
počet přečtení: 1378
vytvořeno 11.11.2011, upraveno 11.11.2011

Během posledního týdne plnily stránky amerických novin v souvislosti s NBA především urážky, výhrůžky a dokonce jedno ultimátum. David Stern dal hráčské asociaci (NBPA) jednoznačně najevo, že pokud do středy nepřijme stávající nabídku majitelů, dojde ke zrušení dalších zápasů a především další návrh bude pro hráče daleko horší.

 
Během posledního týdne plnily stránky amerických novin v souvislosti s NBA především urážky, výhrůžky a dokonce jedno ultimátum. David Stern dal hráčské asociaci (NBPA) jednoznačně najevo, že pokud do středy nepřijme stávající nabídku majitelů, dojde ke zrušení dalších zápasů a především další návrh bude pro hráče daleko horší.
 
Hráči se však nenechali zastrašit, návrh odmítli a pohrozili decertifikací NBPA, čímž by se okamžitě všechny restrikce sepsané v kolektivní smlouvě staly nezákonnými.
 
Středa je pryč, dohoda žádná. Přišlo další kolo jednání. Během dvou dní dohromady téměř 23 hodin. A výsledek? Pochybný. Hráči již dopředu ohlásili, že jsou ochotní akceptovat rozdělení příjmů ligy v poměru 50 na 50. Zvláště když NBA ještě přidá jedno procento do zvláštního fondu pro vysloužilé hráče.

Posléze se však potvrdilo, že rozdělení příjmů opravdu není tím jediným a hlavním problémem. Překážek je daleko více. Po čtvrtečním jednání obě strany prohlásily, že došlo ke shodě ve třech z pěti hlavních sporných bodů v systému.

Zároveň však vystoupilo dalších 30 až 40 podružných záležitostí jako například věkový limit pro vstup hráčů do NBA, testy na drogy, disciplinární postihy či formální záležitosti jako plány tréninků či volných dní ve zhušteném programu...
 
Majitelé se snaží všemi možnými způsoby minimalizovat možnosti, jak překročit daň z luxusu. Jinými slovy zabránit těm nejbohatším z nich, aby rozhazovali miliony. Paradoxem nadále zůstává, že daň z luxusu loni platilo hned 6 týmů z 8, které zakončily minulou sezonu v kladných číslech. Ty zbývající dva jsou Chicago a Miami, které do daně z luxusu spadnou zhruba do dvou let.
 

 
Jedním z hlavních kamenů úrazu nadále zůstává takzvaná Mid Level Exception. Dříve mohl klub v rámci daně z luxusu jednou za rok využít roční průměrný plat NBA a dát ho jednomu či rozdělit mezi více hráčů (v poslední sezoně 5,8 milionu dolarů), délka kontraktu mohla být až pět let s 8procentním meziročním nárůstem. Nyní pod nátlakem majitelé zvýšili svou nabídku na maximálně tříletý kontrakt začínající na třech milionech dolarů a nárůstem zhruba o 4 procenta.
 
Dále se majitelé snažili zamezit týmům v dani z luxusu v obchodech stylu Sign and Trade (podepsat a vyměnit) či Extend and Trade (prodloužit a vyměnit), kdy hráči podepsali či prodloužili smlouvy se svými stávajícími kluby a byli okamžitě vyměněni jinam podle již připraveného scénáře jako třeba v letošní sezoně Carmelo Antony do New Yorku.

Podle posledních zpráv tyto přestupy budou možné pro všechny kluby, ale týmy nad hranicí luxusní daně budou mít omezení.
 
"Nemělo žádný smysl dále vyjednávat, protože jsme dali vylepšenou nabídku a nemáme v plánu předložit žádnou další," poznamenal David Stern. "Neočekávám, že se jim bude líbit vše, co jsme nabídli. Stejně tak jsou kluby, kterým se nelíbí, jak daleko jsme zašli. Posunuli jsme se tak daleko, jak jsme jen mohli. Nyní musíme čekat na odpověď hráčské unie."
 
Billy Hunter, jeden z nejvyšších představitelů NBPA, byl ve svých komentářích dosti zdrženlivý. "Není to nejlepší nabídka na světě. Ve své pozici ale mám povinnost ji přednést hráčům a jejich agentům."
Očekává se, že schůzka vedení NBPA s hráčskými agenty proběhne v pondělí, nejpozději v úterý. Derek Fischer, prezident asociace, řekl:

"Musíme se poradit, jestli dále pokračovat v jednáních, či jestli nabídka NBA je ta poslední a nejlepší. Majitelé udělali několik ústupků, několik změn, ale není to dost na to, abychom ihned podepsali smlouvu."
 
Zahraniční komentátoři jsou ve svých předpovědích již velmi odměření poté, kdy před zhruba dvěma týdny všichni bez výjimky tvrdili, že dohoda je téměř uzavřena, místo toho ale přišly jen další obstrukce.

Právník NBPA Jeffrey Kessler dokonce prohlásil, že majitelé jednají s hráči jak s dělníky na plantážích. Posléze se za tento výrok omluvil.
 
Ken Berger ze CBS sports však tvrdí, že odmítnutí této nabídky by přineslo již jen chaos a obrovské finanční ztráty na obou stranách.
 
V případě, že dojde k dohodě a obě strany podepíší poslední návrh smlouvy, je připraven "jízdní řád" sezony o délce 72 utkání začínající 15. prosince. A fanouškům opět nezbývá nic jiného než čekat.
 
 
Martin Čarnecký