I litevský sport tvrdě pocítil neblahé dopady globální ekonomické situace. A když je řeč o sportu v této pobaltské zemi, jde především o basketbal. A když jde o basketbal, musí se mluvit hlavně o dvou hegemonech a zástupcích země v Eurolize - Žalgirisu Kaunas a Lietuvos Rytas Vilnius, úřadujícím mistrovi Litvy.
I litevský sport tvrdě pocítil neblahé dopady globální ekonomické situace. A když je řeč o sportu v této pobaltské zemi, jde především o basketbal. A když jde o basketbal, musí se mluvit hlavně o dvou hegemonech a zástupcích země v Eurolize - Žalgirisu Kaunas a Lietuvos Rytas Vilnius, úřadujícím mistrovi Litvy.
Začněme u něho. Do minulé sezony vstoupil podle litevských zdrojů s rozpočtem 3,5 milionu eur, tedy zhruba 91 milionů korun. Završil ji famózní jízdou snů a ziskem nůše trofejí včetně Eurocupu, již druhého.
V této sezoně však klub píše docela jinou finanční kapitolu. S polovičním rozpočtem přišel o své hlavní hvězdy, přesto se v Eurolize držel statečně a jen těsně mu unikla fáze TOP 16.
Klub patří stejnojmennému deníku. Aby klub vlastnilo médium, jakým jsou noviny, se v mezinárodním měřítku vidí jen zřídka. Předsedou klubu je Jonas Vainauskas, jehož otec Gedvydas je spolumajitelem a zároveň šéfredaktorem deníku Lietuvos Rytas.
Loňský kritický ekonomický rok měl velký dopad na inzertní příjmy deníku a tím i na možnosti výrazněji podporovat klub. Ten na rozdíl od většiny evropských velkoklubů nemá v sestavě Američany a vystačí si víceméně jen s hráči z domácí a exjugoslávské líhně.
Mimochodem, jedním ze sponzorů Žalgirisu je deník Respublika, hlavní konkurent Lietuvos Rytas na mediálním kolbišti.
Když byl Žalgiris loni na hraně bankrotu, zachránil ho v květnu litevský byznysmen Vladimir Romanov (na snímku) prostřednictvím své banky Ukio Bankas. Muž, který před několika lety velkolepě vstoupil do skotského fotbalu koupí Hearts, si tak vedle dalších sportovních akvizic pořídil i basketbalovou chloubu Litvy.
Tým v této sezoně vůbec poprvé hrál Euroligu v dresech bez nápisu Žalgiris. Místo něho se tam objevují názvy hlavních sponzorů Ukio Bankas a pojišťovny PZU Lietuva.
Investiční skupina Romanova má na starosti stavbu nové arény ve městě pro 15 tisíc diváků, financované z prostředků města a fondů EU. Hotová by měla být letos v říjnu a za rok bude hostit ME mužů.
Stejná investiční skupina se zavázala v této hale uspořádat Final Four Euroligy a dostat tam zápasy týmů NBA. A koncert Madonny jako bonus.
Žalgiris momentálně hrává zápasy ve starobylé hale, vystavěné pro ME 1939, kdy Litva podruhé v předválečné historii dobyla kontinentální trůn.
HRŮZOVLÁDA ROMANOVA
Romanov podle všeho pokračuje i v Žalgirisu ve své praxi z Hearts, kde rozhodoval takřka o všem včetně toho, kdo bude a nebude hrát. A vůbec pozornost od skotského klubu přesunul na svou novou basketbalovou hračku.
"Zjistil jsem, že ve Skotsku žádný fotbal neexistuje. Je to jen showbyznys, ve kterém je mistr předem daný," vyjevil v rozhovoru na stránkách Lietuvos Rytas. "Basketbal není tak náchylný ke korupci jako fotbal."
V Žalgirisu Romanov úřaduje podle již bývalých koučů a členů managementu jako neomezený vládce. Považte sami: sezonu zahájil kouč Krapikas, jenž byl odvolán před Vánocemi po sedmi porážkách v Eurolize v řadě.
Nahradil ho extrenér národního týmu Butautas, který však dostal padáka už po šesti týdnech. Těsně před zápasem v Malaze jej tak zastoupila dvojice z vlastních zdrojů: Darius Maskoliunas a Gvidonas Markevicius.
S Butautasem se navíc po pouhých dvou měsících ve funkci musel pakovat i sportovní ředitel Algirdas Brazys. Ten trvá na tom, že jediným problémem klubu je Romanov.
Ten kontruje: "Vítězství pro mě nejsou důležitá, jde mi jen o rozvoj klubu," řekl pro televizi, jež mu také patří. Obvinil už Butautase z prosazování vlastních zájmů na místo výchovy mladých hráčů. Schytali to i Brazys a generální ředitel Paulius Motiejunas. Romanov nicméně přiznal, že všechny hráče si vybíral on sám.
Podle Brazyse Romanov zasahoval mimo všechny představitelné meze do práce trenérů. "Butautas byl v šoku ze situace, do jaké se dostal. Došlo to tak daleko, že majitel nařizoval, kdy a koho střídat, a kdo v jakém zápase bude hrát. To jsem nikdy nezažil!"
A k současné výsledkové krizi dodal: "Když Romanov jmenoval Butautase jako kouče, odjel na několik týdnů na hory. Měli jsme se fantasticky, všechno jsme vyhrávali, i v Eurolize. Pak se vrátil a všechno to začalo. Až k dnešnímu pádu. Romanov byl na každém večerním tréninku a začal do všeho zasahovat. V téhle míře se to za Krapikase nedělo."
I první ligová porážka sezony šestého února s Perlas Vilnius se podle Brazyse odehrávala za nevídaných okolností. "Kouč Butautas střídal velmi podivně. Přišel jsem za ním a on mi na to řekl: ´Bylo mi řečeno, jak má tým hrát, jaké systémy mám používat a které hráče dávat do hry, aby měli vyrovnané minuty.´ Kdo je ale zodpovědný za porážku? Trenér a já."
Romanov předestřel, že se odehraje ještě spousta změn. "Za prvé nefunguje naše basketbalová škola. A můj úkol je Žalgiris rozvíjet. Každý rok, měsíc a den."
Na to reaguje exředitel Brazys: "S touhle politikou čeká klub temná budoucnost. Dalším krokem bude vyhození Maskoliunase. A pak to bude ještě zajímavější."
Podle Brazyse bude teď velmi složité vůbec najít dalšího kouče. "Mohli by přivést nějakého idiota. Normální, inteligentní člověk tohle místo teď nevezme!"
Petr Hamták