29.07.2012 - Redakce
počet přečtení: 1819
vytvořeno 29.07.2012, upraveno 29.07.2012
ČÍNSKÉ ECHO Z LONDÝNA I pouhé dva body týmové top skórerky Evy Vítečkové v druhém poločase byly jedním z důvodů, proč se český celek musel na úvod olympijského turnaje sklonit před kompaktně hrající Čínou. Proč byly jen dva, proč tým padl, jak efektivní byla rozsáhle využívaná zóna, jak Evu překvapilo množství diváků a kde potkala Její veličenstvo královnu Alžbětu II.? O tom všem 190 vysoká křídelnice vyprávěla pro Basketmag.
I pouhé dva body týmové top skórerky Evy Vítečkové v druhém poločase byly jedním z důvodů, proč se český celek musel na úvod olympijského turnaje sklonit před kompaktně hrající Čínou. Proč byly jen dva, proč tým padl, jak efektivní byla rozsáhle využívaná zóna, jak Evu překvapilo množství diváků a kde potkala Její veličenstvo královnu Alžbětu II.? O tom všem 190 vysoká křídelnice vyprávěla pro Basketmag.
Evo, jak si vysvětlujete, že po dvou zkroceních ruských eurošampionek na závěr přípravy jste s Čínou dopadly takto nedobře?
Já už jsem říkala, že ty dvě výhry nad Ruskem nic neznamenaly. Byla to pořád jen příprava a tohle už je olympiáda. Navíc začátek turnaje, možná i nějaká nervozita, i když ta opravdu bývá jen na startu utkání. Čína byla prostě lepší, velmi dobře se připravila. Kolikrát jsme si zahlásily akci a ony už přesně věděly, co budeme hrát a stavěly se do pozic, kdy už ta akce pořádně ani nešla zahrát. A i když neznám statistiky, dařilo se jim, myslím, střelecky. A naše chyby trestaly rychlým protiútokem.
Co všechno ve vaší hře nefungovalo?
Nehrály jsme to, co bychom chtěly. Největší problém byl asi to, že jsme si nechaly utéct začátek. Daly nám tam rychlé trojky, brzy odskočily na 18-6 a mohly hrát v klidu. My jsme vložily hodně sil do toho, abychom tu ztrátu dvakrát stáhly a nakonec to nevyšlo.
V úvodu jste měly kupu ztrát, z nichž nezvykle hned tři během necelých dvou minut zapsala zkušená Jana Veselá.
Ty ztráty Vesi sice měla, ale ona zase spoustu balonů získá zpátky (v utkání 2). K tomu má doskoky nebo bloky. Možná to bylo nervozitou, ale tohle bych nějak moc neřešila.
Zpět ke skautingu. Dnes asi každý o každém ví všechno, co hraje za akce a tak dále. Když Číňanky byly na pozicích dřív než vy, nedokázaly jste se tomu tedy vhodně přizpůsobit a akce alternovat?
Je pravda, že ty týmy se už nemůžou něčím překvapit, ale Čína byla všeobecně lepší. I my jsme věděly, jak budou hrát, ale pak je to o tom, jestli ubráníme 1 na 1, jestli jim dovolíme vystřelit trojku a jestli ji dají. A ony střelkyně jsou.
Vy jste jako top střelkyně týmu v zápase měla 12 bodů do poločasu, ale pak už to byly jen 2 a příliš jste se ke střelbě ani nedostala. Změnila na vás Čína obranu, nebo už vás kolegyně nedokázaly najít v potřebných pozicích?
Asi to bude ta druhá varianta. Soupeři o mně vědí, že jsem střelec a dávají si pozor, ale zároveň jsem nedostávala tolik balonů. Měly je jiné hráčky.
Měly jste jako tým několik delších střeleckých suchot, z nichž pětiapůlminutový výpadek v poslední čtvrtině byl už fatální. Co jde dělat v takové chvíli, kdy se nedaří vůbec nikomu?
Důležité je nesložit se, snažit se ubránit a chytit se lehkým košem, nejlépe z protiútoku, což týmu přinese uklidnění. To jsme předvedly i v prvním poločase. Nic jiného s tím dělat nejde.
Velkou část zápasu jste bránily v zóně. U té je problém, že když se hraje delší dobu, soupeř si na ni postupně zvykne. V zóně jste navíc zůstaly i v závěru, kdy jste soupeře potřebovaly nahánět. Nebylo zóny příliš?
Nemyslím, že na Čínu neplatila. Naopak. Bohužel nás několikrát rozhodily, ale celkově zóna nebyla neúspěšná. Tohle je ale otázka na trenéra, ne na mě.
Mohla být zóna i řešením sílících problémů s fauly, kdy na začátku druhé půlky mělo trio Horáková, Veselá, Kulichová po třech faulech?
Tak to nevím, jestli to byl důvod.
Prý vás až překvapilo, kolik bylo na zápase diváků.
Po pravdě bych po minulých zkušenostech v 9 ráno a ještě na ženský basket tolik lidí nečekala. Velice příjemně mě to překvapilo, navíc byla i dobrá atmosféra. Lidi fandili a byl tam i člověk, který se o atmosféru staral, roztleskával fanoušky a bylo to super.
Věříte, že je pořád dosažitelné druhé místo ve skupině?
Já doufám, že jo, ale hned na začátku turnaje nemá cenu o tom spekulovat. My se hlavně potřebujeme dostat do herní pohody a budeme se soustředit jen na nejbližší zápas.
Nakonec jste se nemohly podívat osobně na zahájení Her, takže jak se vám líbilo aspoň na TV obrazovkách?
Sledovaly jsme to s holkama v obýváku na ubytovně. Líbilo se nám to, ale nekoukaly jsme se celou dobu. Počkaly jsme na příchod české výpravy a šly jsme spát, abychom byly fit na zápas.
Gumáky ve skříňkách máte?
Ano, jsou připravené. Třeba je tu ještě vytáhneme. (usměje se) I když moc nevím, protože se v tom nechodí dobře.
Potkala jste už někoho z amerického super týmu a postíhala se nějaká fotka?
Chlapy ne, ale potkala jsem už Lindsay Whalen z amerického týmu žen, tedy bývalou spoluhráčku z USK. A stihla jsem už fotku s bratry Gasolovými.
Tentokrát už nerozmazanou?
Ano, tentokrát už nerozmazanou. (Eva má z Pekingu fotku s Kobem Bryantem, která však byla kvůli nervozitě fotografující spoluhráčky rozmazaná - pozn.) A ještě musím říct, že v jídelně byla po zápase královská návštěva. Přišla samotná královna Alžběta, kterou jsme tak mohly vidět naživo.
Petr Hamták
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz