HOT NEWS Z NBA 19.10. Šestnáct hodin probíhala poslední jednání mezi zástupci majitelů a hráčské asociace o nové kolektivní smlouvě NBA. Přestože do jednání vstoupil i prostředník určený prezidentem USA Obamou, dohoda je stále v nedohlednu.
Šestnáct hodin probíhala poslední jednání mezi zástupci majitelů a hráčské asociace o nové kolektivní smlouvě NBA. Přestože do jednání vstoupil i prostředník určený prezidentem USA Obamou, dohoda je stále v nedohlednu.
George H. Cohen, bývalý právník a nyní ředitel instituce zvané Federal Mediation and Conciliation Service (FMCS, v překladu něco jako Federální služba pro pomoc při urovnání sporů) již má za sebou podobná jednání ve fotbalové MLS i v lize amerického fotbalu NFL. Pomáhal dosáhnout dohody mezi hudebníky a vedením Metropolitní opery, mezi Americkým červeným křížem a odbory. Mnozí fanoušci v něm vidí přímo spasitele. Vždyť FMCS uvádí 85procentní úspěšnost při vyjednáváních během posledních let.
Jenže co se odehrálo při jednání a jestli došlo k nějakému posunu, můžeme jen odhadovat. Cohen totiž požádal zástupce majitelů i hráčů, aby se zdrželi všech komentářů ohledně jednání.
Co je tedy dosud známo?
Dlouho to vypadalo, že hlavním předmětem sporu je podíl na příjmech ligy spojených s basketbalem (tzv. BRI). Dle poslední smlouvy náleželo hráčům 57 procent z BRI, majitelé vyžadovali na začátku výluky přesně opačný poměr.
Postupně se nároky obou stran snižovaly, nyní se zdá, že hráči odmítají jít pod 53 procent, na stejném podílu trvají i majitelé. Ti by podle různých informací možná byli ochotní jít i na 50 procent (podle příjmů v sezoně 2010/11 odpovídá 1 procento zhruba 40 milionům dolarů).
Vzhledem k tomu, že BRI zákonitě klesne, zdá se ono "procento sem, procento tam" dosti nepodstatné. Podle výpočtů Larryho Coona z ESPN přijdou hráči na platech o téměř 165 milionů dolarů během pouhých dvou týdnů, které NBA zrušila z programu v minulých dnech.

A majitelé? Jen pro příklad: která televize jim zaplatí za zápasy, které se nehrají? Zlomky často mamutích kontraktů již dnes mizí v propadlišti dějin.
A je tu i další byznys spojený s NBA. Výrobce sportovního zboží Adidas, oficiální partner NBA, uvádí ztráty v prodeji 20 procent. Podle zpráv z Denveru jeden domácí zápas Nuggets generuje 1,5 milionu dolarů pro restaurace, ubytovací zařízení apod. I tyto peníze jsou nenávratně ztraceny. Nebo snad ne? Některé zdroje mluví o připraveném scénáři, podle kterého by liga stihla 82 utkání, i kdyby začala až na začátku prosince!
Stále je tu však otázka platového stropu, která se zdá jako hlavní kámen úrazu. V minulých letech platil takzvaný měkký strop - tedy omezení, které díky spoustě výjimek šlo obejít a přesáhnout. Pak přicházela na řadu takzvaná hranice daně z luxusu. Tým, který ji překročil, musel za každý dolar navíc odeslat stejnou částku na zvláštní konto NBA. Odtud se zpětně vyplácely podíly týmům pod hranicí luxusní daně (každý tým bral 1/30). Zbytek zůstával ve vyrovnávacím fondu, jenž byl na konci sezony přerozdělen mezi majitele či hráče podle výše BRI.
Tento systém chtějí hráči zachovat. Pro majitele je však naprosto nepřípustný. Jejich cílem byl tvrdý platový strop, tedy hranice, která nebude moct být jakkoli překročena. O tom ale hráči rezolutně odmítli jednat.
Majitelé pak předložili několik variant pohyblivého stropu, podle zástupců hráčů se však jednalo nadále o tvrdý strop, jen trošku jinak nazvaný a popsaný. Tvrdí, že tato omezení se dotknou především těch "doplňkových hráčů", jelikož hvězdy jako James nebo Bryant své megakontrakty dostanou, ať už bude systém jakýkoli. A především zájmy těch "menších" hráčů, tedy většiny, hráčská unie zastupuje.
Jestli se v této otázce něco změnilo, je nadále předmětem dohadů. Nejkonkrétnější informaci o jednání přinesl Adrian Wojnarowski z Yahoo Sports. "Došlo k malému pokroku, ale k dohodě je stále velmi daleko. Opravdu netuším, kam dál se budou věci ubírat," prozradil Wojnarowskimu zdroj, který se zúčastnil jednání. Pochopitelně bez uvedení jména.
I zámořští novináři jsou překvapení tímto jednáním. Jak jeho délkou, tak nedostatkem informací. Na to nejsou v NBA zvyklí. Přesto jejich výpovědi mají většinou optimistický podtext. Nebo jsou to spíš jen zbožná přání?
Obě strany se dohodly, že v jednání budou pokračovat dnes hned v 10 hodin ráno (16:00 našeho času), tedy pouhých 8 hodin po ukončení předchozího maratonu. Zítra ráno snad již budeme moudřejší. Nezbývá než doufat...
Martin Čarnecký