23.01.2013 - Redakce
počet přečtení: 1781
vytvořeno 23.01.2013, upraveno 23.01.2013
EUROCUP - PLNĚ AKTUALIZOVÁNO Byl to ten okamžik, který je - při dotažení ke zdárnému konci - mohl doslova spasit. Nakopnout sezonu do pozitivní fáze. Dokázat, že Bilbao nebyla jen shoda šťastných okolností. A mohl i zaplašit hororový nedělní zážitek z domácí palubovky se jmenovkou Lyubertsy. Po výborném poločase 42-34, kdy zavřeli top skórera VTB ligy Rowlanda na tři body z poslední půlminuty hry, odpálili ten druhý až k náskoku 53-36 v 23. minutě a kouče Rigy donutili uloupnout si dva ze tří timeoutů druhé půle. Ač se hosté zdáli už téměř na lopatkách, druhý z oddechových časů znamenal začátek obratu, který byl završen apokalyptickou koncovkou...
Byl to ten okamžik, který je - při dotažení ke zdárnému konci - mohl doslova spasit. Nakopnout sezonu do pozitivní fáze. Dokázat, že Bilbao nebyla jen shoda šťastných okolností. A mohl i zaplašit hororový nedělní zážitek z domácí palubovky se jmenovkou Lyubertsy. Po výborném poločase 42-34, kdy zavřeli top skórera VTB ligy Rowlanda na tři body z poslední půlminuty hry, odpálili ten druhý až k náskoku 53-36 v 23. minutě a kouče Rigy donutili uloupnout si dva ze tří timeoutů druhé půle. Ač se hosté zdáli už téměř na lopatkách, druhý z oddechových časů znamenal začátek obratu, který byl završen apokalyptickou koncovkou...
...a porážkou týmu Nymburka 80-85.
Středočeši posledních 17 minut utkání prohráli na hlavu 27-49, závěrečných 6 a půl minuty po trojkopalbě do té doby skromných Lotyšů dokonce 8-23 a ve třetím kole Last 16 Eurocupu tak zaregistrovali druhou domácí porážku.
S bilancí 1-2 jejich akcie směrem k postupu do čtvrtfinále dramaticky poklesly, a pokud nedojde k zázračnému vzkříšení, bude tým na poslední čtyři dny po sezoně vzpomínat jako na čtyři dny temna, které jej připravily o naděje na play-off v obou evropských soutěžích.
Riga, druhý nejproduktivnější tým VTB ligy, za necelý rok porazila Nymburk už potřetí na jeho půdě a v této sezoně se mu postarala už o šestou porážku v domácím prostředí v součtu obou eurosoutěží (3 v každé).
Tato však měla ty nejhorší parametry, a nejen letos, minimálně pro kouče Ronena Ginzburga, který je u týmu už sedmý rok, z toho třetí jako hlavní trenér.
"Je to největší zklamání za mého působení v Nymburce. Možná dva tři zápasy byly podobné, ale teď to cítím takhle," přiznal.
"Soupeře, který je letos jedním z těch nejlepších v Eurocupu i VTB lize, jsme měli dobře zmapovaného a 36 minut jsme proti němu hráli výborně, i v dané zdravotní situaci. Poslední čtyři minuty jsme ale udělali všechny chyby, co udělat šly. Nezapomněli jsme ani na jedinou. A krutě jsme za to zaplatili. Soupeř už pak ucítil krev a díky své zkušenosti došel až za obratem."
Ginzburg dodal, že do 36. minuty v zápase nemusel nic měnit, v obraně, ani v útoku. "A to jsme hráli s mladými kluky, co takovou soutěž a situace zažívají poprvé v kariéře," adresoval především duo Pomikálek (23 minut, 11 bodů, vše do půle, kdy byl top střelcem zápasu) - Hruban, který vedle 14 bodů (9 do půle) byl i dvorním strážcem ústředního hráče Rigy Rowlanda a celkově si odkroutil 37 minut, jasně nejvíc ze všech aktérů utkání.
I on stejně jako drtivá většina spoluhráčů však končil zápas v minusu ve statistice plus/minus. Ta není vždy směrodatná, ale v tomto duelu nebyla náhoda, že jediným v plusu, a to výrazně, byl Radek Nečas (+10), který za 14 minut neskóroval, ale zapsal hned tři zisky.
Top skórerem domácích byl Rančík s 18 body, hned za ním se srovnali Hruban a Pomikálek. 10 bodů spolu se 4 asistencemi a 6 doskoky přidal 31minutový Welsch (dvojky 9/1, trojky 2/2, TH 6/2), po 9 pak Benda (19,5 minuty), Naymick (24) a Pavkovič (20,5). Tým odehrál zápas stejně jako hosté v osmi, Palyza (až na 12 vteřin), Houška a rozehrávač Carter nebyli využiti vůbec.
V týmu soupeře, který se díky fantastické závěrečné palbě dostal na svých obvyklých 9 trojek (z 23 pokusů, Nymburk 7 z 18), byli nejúspěšnější Janičenoks (16), Kavaliauskas (15), Berzins 14 a Zavackas (13). Lídr Rowland tentokrát z rozehry zaznamenal jen 8 bodů (dvojky 7/0), ale vyslal 5 asistencí a týmu pomáhal jinak.
Zajímavé body utkání?
Nymburk do něj vstoupil s česko-slovenskou sestavou Welsch, Hruban, Pomikálek, Benda a Rančík (31,5 minuty). Ten už za první čtvrtku měl na kontě 8 bodů, ale zranitelným se opět stával v obraně, kde je jeho zdravotní stav limitem pohyblivosti.
Domácí měli několik způsobů obrany na Rowlanda, kterého v mnohých případech přebírali dlouhými hráči, a když je Američan překonal, čekal na něj v obraně blok, nebo hráz dalších obránců ve vymezeném území. U půlky byl Rowland při cloně zdvojován, což ho nutilo zbavovat se míče. Po úvodní aktivitě se míče zbavil i několikrát za sebou, až ho kouč vystřídal. Na lavičce však vždy strávil jen kratičkou sekvenci.
Středočeši v úvodní fázi v postupném útoku většinou sázeli jen na střelbu z dálky, zároveň se ale snažili využívat i zakončení z přechodové fáze.
Defenzivní okna jim nedovolila udržet mírný úvodní náskok a tak další odražení znamenaly až trojky Hrubana s Rančíkem (3. a 4. týmu) v závěru první čtvrtiny, na 25-19.
Po zápasech, kdy se držel spíš zpátky, se hlavně do půle odhodlal k velmi aktivní hře Hruban, který zakončoval nájezdy i z jedné nohy - a úspěšně.
Dobrý poločas na rozehře zažil Welsch. Když se mu kouč snažil ulevit a nechal hru řídit Pavkovičem, Srb několikrát zkazil přihrávky nebo řešení akcí a vzdor konečným 5 asistencím nebyl v ideálním rozpoložení.
Nymburk od druhé čtvrtky, v níž Rančík dočasně operoval na netypické pozici 3, navýšil defenzivní úsilí, kde se předskoky a vypíchnutými přihrávkami dostával k důležitým ziskům. I díky tomu se dostal až k náskoku 39-24. Jenže ztráty, nevhodně zvolené střely, minuté šestky i obranná zaváhání dovolily hostům srazit do půle ztrátu na 42-34.
A přišel kritický úvod třetí čtvrtky. Tu zahájil Hruban exkluzivním "ankle-breakerem", tedy cross-overem, kterým poslal pryč Rowlanda, aby vzápětí pohodlně zakončil. Po ztrátě Rigy Benda zvýšil na 46-34 a kouč Butautas si bral po 70 vteřinách první timeout. A už po minutě a půl stáhl Rowlanda.
Welsch pak trefil svou první trojku a Benda skóroval z kontra-brejku i po inkasovaném koši, věc v minulé sezoně běžná, letos prakticky nevídaná.
Vzápětí Pomikálek sáhl do trojky Rowlandovi a Benda nabil do šestky sbíhajícímu Rančíkovi na 53-36. Druhý timeout hostů ve třetí minutě třetí čtvrtky. A také - bod zlomu.
Riga od té doby vše hrnula pod koš na Kavaliauskase (z pole 7/7), který vzdor své výšce vykazoval nesmírnou pohyblivost a zakončoval všemi možnými způsoby, včetně parádního spin-movu, otočky ze "stojící" pozice zády ke koši, kterou se bleskově zbavil Bendy.
Právě on nejvíc stál za šňůrou 11-0. Domácí útok upadl do chaosu, nebyl schopen vytvořit kloudná zakončení, když se perimetroví hráči nechávali zavírat až u půlicí čáry, a hra přešla do změti individuálních akcí, což usnadňovalo obranu soupeři.
Přesto právě individuální mistrovství vrátilo domácím v 34. minutě až desetibodové vedení (72-62). Tým si tu pomáhal i útočnými doskoky, jichž měl jinak jako šafránu (v zápase 5).
Pak ale přišla sekvence 4 trojek a jednoho koše s faulem Rigy, další šňůra 11-0, v 38. minutě obrat na 72-73 a o něco později až na 75-79. V tu dobu už měli hosté vybrané všechny tři timeouty, ale ani to je neohrozilo.
Welsch ještě svou druhou trojkou snížil v poslední půlminutě na 78-79, ale bezchybní šestkaři Rigy v závěru neminuli (v zápase 23/20, Nymburk 26/19) a na druhé straně domácím nedovolili vystřelit potenciálně vyrovnávací trojkový pokus.
Jedinou šanci poslat pas na trojku měl za stavu 78-81 Pavkovič, který však neustával v driblingu, a nakonec byl faulován.
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz