Draft 2013: Nejslabší vůbec, nebo velké překvapení?

26.06.2013 - Martin Čarnecký
počet přečtení: 2709
vytvořeno 26.06.2013, upraveno 26.06.2013



Obvykle se fanoušci a manažeři týmů nemohou dočkat noci, při které bývají vybírání nováčci do NBA. Letos je tomu trošku jinak. Do ligy přichází ročník, který je označován za velmi slabý a má být jen mezistanicí směrem k létu 2014.

Obvykle se fanoušci a manažeři týmů nemohou dočkat noci, při které bývají vybírání nováčci do NBA. Letos je tomu trošku jinak. Do ligy přichází ročník, který je označován za velmi slabý a má být jen mezistanicí směrem k létu 2014.

Hráči vybráni na předních příčkách letošního draftu paradoxně možná budou mít výhodu. Nebude na ně vyvíjen takový tlak jako obvykle a budou moci plynuleji rozvinout svůj talent.

O tom, že ročník 2013 nebude žádný skvělý "výběr z hroznů", se ví už dost dlouho. Výkony většiny hráčů, kteří měli podle předpokladů obsadit čelní příčky, však ještě zaostaly za očekáváním skautů a manažerů, a hodnocení klesalo níže a níže. Už nyní je jasné, že v draftu je prakticky nemožné najít někoho, kdo by změnil klub, do kterého přijde, hráč, okolo kterého by šlo postavit tým na dlouhá léta dopředu.

Podle Chada Forda z ESPN není v draftu ani jeden hráč stupně 1 (budoucí superstar) a dokonce ani stupně 2 (hráči, u nich si můžete být téměř jistí, že si jednou zahrají all star game). Týmy tak budou spíše doplňovat soupisky, což může vynést spoustu hráčů výše, než jsou jejich reálné schopnosti.

Další ranou kvalitě pak bylo množství hráčů, kteří raději zůstanou ještě rok na univerzitě či v Evropě. To je příklad třeba rozehrávače univerzity Oklahoma State Marcuse Smarta, kandidáta na jedničku draftu (jehož bude možno vidět i v Praze na nadcházejícím MS do 19 let), pivota Kentucky Willieho Cauley-Steina, nositelů slavných jmen svých předků Glena Robinsona III nebo Jamesa McAdoa, případně talentu Cibony Záhřeb Daria Šariče.



Celkem 11 hráčů, kteří byli ještě na začátku dubna po finále NCAA tipováni pro výběr v prvním kole, své jméno stáhlo z draftu a minimálně rok si počká. Manažeři tak budou hledat klenot mezi již přebranými kusy. Je velmi drsné takto psát o lidech, ale draft do NBA není nic jiného než jeden velký trh, bez nadsázky řečeno obchod s "bílým" masem.

Z důvodu kvality se tak více než jindy mluví o tom, jak se různé týmy chtějí zbavit svých výběrů v draftu, přesto mají problém své pozice udat, i když o ně zájem je. Spekulace plní zámořské servery rychleji než české řeky svá koryta a ani specializovaní novináři nevědí, co si vlastně vybrat.

Přispívá k tomu i skutečnost, že někteří hráči nemohli absolvovat v Chicagu tradiční "Draft Combine," neboli úvodní, společné tréninky nováčků. A jiní zase zklamali při samostatných "workoutech," tedy jakýchsi samostatných komplexních testech schopností, znalostí i charakterových vlastností ať už při "Combine," nebo později v klubech.

Zmatek v čele

Po odhlášení Smarta to dlouho vypadalo, že o jedničce draftu se rozhodne mezi dvojicí Noel - McLemore.

Pivot Kentucky Nerlens Noel (první foto) je fantastický atlet s famózním čichem na bloky, získané míče a doskoky. Předurčuje jej k tomu především jeho výška 211 čísel a rozpětí paží ještě o 13 centimetrů větší. Problémem však je jeho hmotnost - nuzných 93 kilo prostě nedovoluje hráči v NBA hrát na pozici 5, i když centři mizejí z ligy před očima.

Pro srovnání Anthony Davis, loňská jednička draftu a Noelův předchůdce v Kentucky, má uváděnou váhu 100 kilo, přitom v NBA absolvoval na pozici 5 jen krátké "štěky" a podle všech indicií je jeho budoucnost jasně na pozici PF. Dále jsou tady Noelovy útočné schopnosti, či spíš neschopnosti. Noel umí slušně přihrát, na univerzitě dokázal jednoduchým únikem překonat rychlostně svého obránce, ale zde pozitiva končí. Střelba z pole mizerná, trestné hody jako kombinace Dwighta Howarda se Shaquillem O´Nealem, hra zády ke koši neexistuje, čelem ke koši jen minimálně.

A pak je tady jistá záležitost s nohou. Noel si totiž v únoru utrhl přední zkřížený vaz v levém koleně. A zde přicházejí na řadu další a další spekulace. Bude takový atlet jako před zraněním? Nebudou jeho tenoučké nožičky příliš slabé na porci zápasů a zátěž NBA? Lékaři svorně tvrdí, že atletické schopnosti Noela budou stejné jako dříve, ale nikdo vám nezaručí, že se zranění nebudou vracet. Nevýhodou hráče se zvláštním účesem je samozřejmě i fakt, že neabsolvoval tréninky proti elitě svých "spolužáků z ročníku", že vynechá letní ligu, přípravný kemp a že se do hry vrátí nejspíše až někdy kolem Vánoc.

I proto se začalo proslýchat, že se Cleveland Cavaliers, kteří mají právo vybírat jako první, zhlédli v Alexi Lenovi, pivotovi Marylandu narozenému na Ukrajině. Len je oproti Noelovi o rok starší, také vyšší, silnější, agresivnější, lépe útočně vybavený, naopak o něco hůře fyzicky disponovaný, ale rovněž zraněný. Kvůli únavové zlomenině kotníku tak i Len vynechává všechny předdraftové tréninky. Co je tedy za jeho vzestupem? Další nepřesvědčivé výkony jeho souputníků jen potvrzující "kvalitu" letošního ročníku? Možná.



Každopádně Len má něco, co už se příliš nevídá - často, rád a především dovedně hraje zády ke koši v dolním postavení. Takových centrů v NBA momentálně naleznete stěží 10. A letošní úspěch Memphisu, výkony Nikoly Pekoviče či počínání Roye Hibberta v play-off proti Miami opět vyvolaly zájem o tuto umírající disciplínu. A neutichl ani poté, co se Finále NBA odehrálo prakticky bez pivotů.

Jenže co ten kotník? Plusem pro Lena je i utkání Marylandu proti Kentucky, v němž Len Noela naprosto zašlapal do země, i když pro Noela to byl vůbec první zápas na univerzitě. Jenže jak je tedy možné, že takto disponovaný hráč a případná jednička draftu má na svém kontě druhý rok na univerzitě v průměru pouze 12 bodů, 8 doskoků a dva bloky na zápas? Navíc v týmu, který ani nepostoupí do závěrečného play off? Otázka, na niž neznají odpověď zatím ani odborníci za mořem.

Tím, kdo měl původně doplnit Noela v první dvojici a dost možná se objevit i na úplném čele, je Ben McLemore (druhý snímek, z Draft Combine). Skvělý střelec univerzity Kansas je neustále přirovnáván k Rayi Allenovi díky své mechanice ne nepodobné nejlepšímu střelci trojek NBA. Zároveň má McLemore atletické schopnosti, které Allen nikdy neměl, tak proč by jednou nemohl být lepší? Proč je tedy někdo, kdo je ve 20 letech srovnávaný s legendou NBA, uvažovaný až někde za zraněnými pivoty? Protože McLemore je mírně řečeno volnomyšlenkářský.

Byl vyhozen ze dvou středních škol, první rok nemohl na univerzitě hrát kvůli studijním nedostatkům. Letošní sezóna však odhalila jiného McLemora - bojujícího, bránícího, spolupracujícího s týmem. A jeho akcie okamžitě letěly nahoru. Jenže přišlo jaro a McLemore začal objíždět kluby, které vybírají na prvních místech. A reference byly naprosto katastrofální. McLemore údajně přijel úplně bez kondice a podle toho vypadaly i jeho výkony. Je otázkou, jestli tak na některé týmy nepůsobil úmyslně (nebyl by první ani poslední). Ale pokud o něj zájem neprojevily ani Orlando či Phoenix, tedy kluby v přestavbě, které mají na pozicích křídel možná nejhorší sestavy v lize, vracejí se znovu pochybnosti o McLemorově vůli a charakteru?

Nikde však není napsáno, že se mezi první trojici nemůže vklínit i někdo úplně jiný. Kanaďan Anthony Benett neměl dobrý rok, navíc není jasné, jestli by v NBA hrál na pozici SF (nedostatek rychlosti) nebo PF (nedostatek centimetrů), přesto má podle mnohých největší potenciál. Komplikací je operace ramena, kvůli které se nemohl předvést manažerů přímo v akci.

Victor Oladipo (třetí foto) se stal černým koněm letošního draftu. Křídlo Indiany ještě po první sezóně na univerzitě vůbec nebylo tipováno mezi kandidáty prvního kola! Nyní by bylo překvapením, kdyby výborný atlet a obránce, který udělal naprosto brutální skok kupředu z pohledu ofenzivních schopností, nebyl draftován mezi první pěticí. Dost možná by byl první volbou, kdyby Cleveland neměl v sestavě na pozici SG loni draftovaného Waiterse.

Vysoko se drží i akcie Otto Portera, dlouhorukého křídla z Georgetownu s velmi zvláštní mechanikou střelby. V závěsu čeká i rozehrávač Trey Burke, který během roku posbíral téměř všechny individuální ceny a dovedl Michigan až do finále NCAA. Po Burkovi údajně touží v New Orleans.



Záhada z Řecka: Janis (nebo chcete-li Giannis) Antetokoumpo

Američané ještě ani neumí napsat jeho jméno (autor doufá, že takto je správný přepis z alfabety do češtiny) a už pro něj mají přezdívku. "The Greek Freak" čili něco jako řecký rozmar přírody má neuvěřitelně dlouhé a veliké ruce, ve svých 18 letech údajně stále ještě roste, je famózně atleticky vybavený. Syn nigerijských rodičům, který občanství země, kde se narodil a žil celý život, dostal teprve na začátku května, aby mohl Řecko reprezentovat na mládežnickém ME. Hrál nejvýše druhou řeckou ligu, zároveň má podepsanou čtyřletou smlouvu se Zaragozou. V ní však má klauzuli o volném odchodu do NBA každé léto. V Janisovi je dost možná ukrytý diamant, který však potřebuje mnoho a mnoho práce odborníků, kteří jej vybrousí do krásy. A kde bude draftován? Kdekoli mezi 12. a 25. místem.

Ruce až ke stropu: Rudy Gobert

Mladý Francouz šokoval při měření svými "chapadly". Při výšce 212 čísel je jeho rozpětí paží neuvěřitelných 235. Jedná se o největší naměřenou hodnotu v historii předdraftových zkoušek. Jen pro doplnění - stojíc na chodidlech dosáhne Gobert do výšky 292 centimetrů. Přesto však při "Combine" dosti zklamal a v předpovědích se propadl na konec prvního kola.

Další evropská stopa: Sergej Karasev, Denis Schröder

Oba devatenáctiletí mladíci okouzlili skauty při Nike Hoop Summitu. V dresu světového výběru zle zatápěli Američanům a nakonec jej dovedli k výhře 112:98, A to přestože za Američany nastoupili třeba Julius Randle, Jabari Parker nebo bratři Harrisonovi, kteří budou patřit mezi nejvýše vybrané hráče silného draftu 2014. Především bleskurychlého Schrödera může v NBA, která je nakloněná svými pravidly rozehrávačům více než Evropa, čekat velice zajímavá kariéra. Karasev by se svými především zakončovatelskými schopnostmi mohl do NBA ihned. Jeho výhodou je i spousta zkušeností a vysoké basketbalové IQ. Otázkou je, jak se průměrný atlet jako on vyrovná s daleko vyšším tempem nebo agresivitou, s jakou se ve VTB lize nebo Eurocupu obvykle potýkal. Oba hráči by mohli být vybráni do 20. místa, Karasev možná i těsně za první desítkou.

"Trpaslík" s dynamitem v nohách: Shane Larkin

Neměří ani 6 stop ("jen" 181 centimetrů), přesto dokáže létat. Rozehrávač univerzity v Miami na kempu v Chicagu předvedl brutální výskok 112 čísel, což je druhá nejvyšší hodnota v historii měření (Kenny Gregory 116 v roce 2001). K tomu Larkin přidal jeden z nejrychlejších sprintů na 3/4 hřiště (3,08 vteřiny) a je jasné, že po něm sáhne někdo, kdo bude shánět někoho, kdo mu dodá energii z lavičky.

Přes NBDL až do prvního kola? Glen Rice Junior

Syn slavného otce má velmi nespoutanou povahu. Na univerzitě byl po mnoha disciplinárních prohřešcích vyhozen z týmu. Útočiště našel v týmu Rio Grande, s nímž nakonec NBDL vyhrál a byl vybrán do druhé nejlepší pětky rozvojové ligy. Jeho výhodou je, že už má zkušenost se střelbou trojek z NBA vzdálenosti se solidní úspěšností 39%. Nyní je jeho vstup do ligy tipován na úplném konci prvního kola.

Sečteno, podtrženo. I letos půjdou do NBA zajímaví hráči, kteří mohou svým týmům pomoci. Nelze však očekávat, že by některý z nich mohl převrátit NBA vzhůru nohama. Zároveň nebude překvapením, pokud dojde ke spoustě výměn hráčů za zlepšení pořadí v letošním či příštím draftu. Hovoří se o snaze Chicaga vyměnit Luola Denga s Washingtonem za třetí pozici v draftu, o snahách Houstonu a Dallasu úplně se zbavit své volby, zatímco Charlotte údajně prodává loňskou dvojku draftu Kidda-Gilchrista, Brooklyn nabízí Brookse za pozici na konci prvního kola, Cleveland by radši získal již hotového hráče než čekal na rozvoj další jedničky draftu. V tomto výběru opravdu nelze očekávat vůbec nic.

Dobře situaci zhodnotil generální manažer Brooklynu Billy King: "Máme seznam 60 nejlepších hráčů. Postupně z nich budeme škrtat a vezmeme toho, kdo bude v momentě naší volby úplně nahoře." Tak kdo bude podle vás jedničkou?

Tip:
 
Cleveland Cavaliers - Nerlens Noel
Orlando Magic - Ben McLemore
Washington Wizards - Anthony Benett
Charlotte Bobcats - Alex Len
Phoenix Suns - Victor Oladipo