.jpg)
VELKÉ NBA DRAFT PREVIEW 2012 V noci ze čtvrtka na pátek proběhne v Prudential Center v Newarku další výběr nováčků do NBA. Kromě hráče, který bude zvolen jako první, je vše ostatní opravdu ve hvězdách. Proto si teď pojďme projít, o co se v draftu bude hrát, a jak vypadá situace obou českých želízek v ohni.
V noci ze čtvrtka na pátek proběhne v Prudential Center v Newarku další výběr nováčků do NBA. Kromě hráče, který bude zvolen jako první, je vše ostatní opravdu ve hvězdách. Proto si teď pojďme projít, o co se v draftu bude hrát, a jak vypadá situace obou českých želízek v ohni.
JEDINÁ JISTOTA
Anthony Davis (hráčská pozice PF, 206 centimetrů/101 kilogramů)
Před dvěma lety neznámý mladík prohánějící se jako rozehrávač či křídlo v nižší středoškolské lize na jižním konci Chicaga úplně mimo pozornost veřejnosti i expertů. Před rokem již opěvovaný talent, o který se praly špičkové univerzity. Spekulovalo se dokonce o vysoké finanční částce, kterou Davisův otec po jednotlivých univerzitách požadoval za příslib, že za ně bude jeho syn hrát.
Volba nakonec padla na Kentucky. V dresu Wildcats si Davis podmanil Ameriku, sbíral jedno ocenění za druhým. Na konci sezony na něj čekal titul z NCAA a vyhlášení nejlepším hráčem play-off. Během sezony dosáhl průměrů 14,2 bodu, 10,4 doskoku a skvělých 4,7 bloku. To vše již na pozici podkošového hráče.
Je naprosto jednoznačné, že právě Davis bude jedničkou letošního draftu. Podle rozboru ESPN má být hráčem s největším vlivem na ligu od draftování Derricka Rose. Jiná studie šla ještě dál a tvrdí, že v závislosti na výkonech na univerzitě, talentu, očekávání a mediální kampani kolem je Davis šestou nejsilnější jedničkou draftu za posledních 20 let. Dokonce před jistým pánem se jménem Dwight Howard.
Davis má výborné skokanské schopnosti, neuvěřitelně dlouhé ruce - rozpětí paží 227 čísel (postavou velmi připomíná Kevina Duranta), po letech v roli rozehrávače má velmi slušný cit v rukách jak pro přijetí míče, tak pro dribling či střelbu. Pro NBA mu zatím trochu schází svalová hmota.
Mimochodem, možná jste již zahlédli nějaké Davisovy fotky. Anthony má velmi husté, srostlé obočí. A prvním krokem do světa byznysu se stalo zaregistrování frází "Fear The Brow!" (Obávej se obočí!) a "Raise The Brow!" (Zvedni obočí!) právě pro potřeby Anthonyho Davise. Inu i taková je NBA.
TÉMĚŘ JISTÁ DESTINACE: New Orleans Hornets
NEPŘEHLEDNÁ SITUACE NA POZICÍCH 2-6
Harrison Barnes (SF, 203/103), Bradley Beal (SG, 196/94), Thomas Robinson (PF, 206/109), Michael Kidd-Gilchrist (SF, 201/103), Andre Drummmond (PF/C, 211/125)
Tato pětice nabízí téměř vše, nač si vzpomenete. Tvrdě pracujícího přirozeného lídra, lidsky a duševně možná nejvyspělejšího hráče draftu v Robinsonovi. Super střelce v Bealovi. Skvělého atleta v Barnesovi. Neutuchající bojovnost v podobě Kidd-Gilchrista či šikovného, velmi talentovaného, ale dost problémového tvrďáka zpod koše Drummonda. Opravdu nelze jednoznačně říct byť o jednom z této pětice, že je lepší než někdo jiný.
Kluby (momentálně v pořadí Charlotte, Washington, Cleveland, Sacramento, Portland) se budou rozhodovat i podle toho, kdo se jim zrovna hodí do týmu. V Portlandu totiž shánějí středního rozehrávače a Damian Lillard údajně zástupce klubu při představovacím workoutu přímo uchvátil. Zdá se, že Trail Blazers jsou dokonce ochotni i někoho z výše jmenovaných propustit týmům za sebou.
TIP BASKETMAGU: číslo 2 Robinson, číslo 3 Beal, číslo 4 Barnes, číslo 5 Kidd-Gilchrist, číslo 6 Lillard, číslo 7 Drummond
KVALITA ROČNÍKU 2012: NADPRŮMĚRNÁ
Ještě před rokem byl letošní draft přirovnáván k ročníku 2003 (James, Wade, Bosh, Carmelo...), podle některých měl být dokonce ještě silnější. Jenže během roku se ozývalo více a více hlasů, že to není až takový zázrak, jak se čekalo. Údajně v tomto roce vstoupí do ligy spousta velice kvalitních hráčů, ale třeba podle Sama Amicka ze Sports Illustrated pouze Davis a Beal mají potenciál stát se All-Star hráči. Zároveň Amick draft hodnotí třemi a půl hvězdičkami ze čtyř možných.
HLOUBKA DRAFTU 2012: NADPRŮMĚRNÁ
Hloubkou draftu jsou myšleny pozice, kde stále lze bez problémů vybrat opravdu kvalitní hráče. Letos budou mít velkou šanci doplnit kvalitními hráči i týmy na nižších pozicích draftu. Na pozici okolo 25. místa lze získat velmi dobré střelce, vysoké pivoty či atlety, kteří vyskočí výš než Blake Griffin. Spoustu vhodných hráčů bude možné najít i ve druhém kole. Stačí jen vhodně zvolit. Ale je to opravdu tak jednoduché?
PRAVDĚPODOBNOST VÝMĚN PŘÍMO PŘI DRAFTU: OBROVSKÁ
Vše začalo již v úterý - Minnesota získala z Houstonu Chase Budingera a práva na Izraelce Eliyaha výměnou za 18. příčku v draftu. Rockets tak nyní patří 14., 16. a 18. Pozice a dá se tedy očekávat, že budou obchodovat dál. Mluví se o jejich jednání se Sacramentem a výměně Lowry + draft čísel 14 a 16 za Evanse a číslo 5. Houston potřebuje posílit pod košem a Drummond by se mu velmi hodil. Chicago údajně silně touží po Harrisonu Barnesovi a je ochotno za něj obětovat Denga (či se zbavit Denga?). Nets, Lakers nebo Jazz se pokoušejí dostat k právu volby v prvním kole. A v den draftu obvykle vše nabírá na obrovské rychlosti. Navíc se stále silněji šíří spekulace, že Charlotte chce druhou pozici v draftu vyměnit. Zájemcem by měl být Cleveland, který nabízí na oplátku drafty čísel 4 a 24.
MEZINÁRODNÍ (EVROPSKÝ) OTISK V DRAFTU 2012: VELMI SLABÝ
Dá se očekávat, že v prvním kole bude vybráno jen velmi málo zahraničních hráčů, každopádně to budou volby na velmi nízkých příčkách. Výběr na konci prvního kola by nemusel ujít Brazilci Fabu Melovi, 213 vysokému pivotovi bez jakékoli útočné hry, ale se slušnými blokařskými schopnostmi (avšak na univerzitě bránil výhradně ve středu zónové obrany). Největším Melovým soupeřem v "boji" o pozici nejvýše postaveného cizince by měl být jiný pivot, 211 vysoký Nigerijec Festus Ezeli. Jeho pozice je velmi špatně čitelná, Ezeliho akcie v průběhu sezony dost poklesly.
Zdá se, že na konci první třicítky by se měl udržet i nejlepší Evropan. Francouz Evan Fournier, dvoumetrový střílející rozehrávač postrádá atletické schopnosti drtivé většiny hráčů NBA, ale dokáže si vytvořit vlastní střelu, stejně jako si dojít pro faul. Naději na první kolo má i americký Švéd Jeffery Taylor, křídlo univerzity Vanderbilt, syn amerického otce, který se sám epizodně mihnul v NBA, a švédské matky. Jeho jméno je však tipováno spíš na začátek druhého kola.
TIP BASKETMAGU: číslo 27 Melo (Miami), číslo 29 Fournier (Chicago)
ČESKÁ STOPA: JASNÁ, ALE NEPŘÍLIŠ HLUBOKÁ
Během večera téměř jistě padne jméno Tomáše Satoranského. Dvoumetrový rozehrávač však neudělal v posledních měsících velký pokrok ve hře, ani neudělal nijak velký dojem na skauty a jeho jméno vypadlo ze seznamu těch vyvolených, kterým výběr v prvním kole přinese garantovanou smlouvu. V souvislosti se Satoranským se mluví o zájmu Clevelandu (pozice 33 a 34), Washingtonu (32) a Portlandu (40, 41).
Naopak velkým překvapením by bylo draftování Davida Jelínka. Mladý střelec, který trávil poslední léta v Badaloně, letos dosáhne 22 roků, tedy se do draftu již nemusí přihlašovat, jeho jméno je k dispozici automaticky. Často se však říká, že než být draftován ve druhém kole, je lepší nebýt draftován vůbec. Pak má hráč víc možností, u kterého týmu hrát Letní ligu, vyzkoušet jich několik a do tréninkového kempu nastoupit tam, kde jej opravdu chtějí. A touto cestou se nejspíš bude ubírat
TIP BASKETMAGU: Satoranský číslo 40 (Portland), Jelínek nedraftován.
NEJVĚTŠÍ VYKŘIČNÍK: JARED SULLINGER
Už loni měl být Sullinger vybrán na jedné z předních příček draftu, ale rozhodl se zůstat ještě rok na univerzitě. I letos měl být vybrán nejhůře do desátého místa, než přišla oficiální zdravotní prohlídka a doktoři NBA vyvěsili nad Sullingerem červenou vlajku. Podle jejich údajů jsou ve velmi špatném stavu jeho záda, která nebyla před třemi lety doléčena tak, jak měla být. Naopak dostávala více a více zabrat v posilovně, kde Sullinger tráví spoustu času vzhledem ke svým sklonům k rychlému přibírání. Při oficiálních prohlídkách nováčků mu bylo naměřeno 203 čísel a 121 kilo při téměř 11 procentech tělesného tuku. Sullingerův agent se na poslední chvíli snaží přesvědčit různé manažery, že situace ani zdaleka není tak kritická, ale podle posledních odhadů stránky nbadraft.net už by se jeho klient nemusel vůbec vejít do prvního kola. Náramně to připomíná případ DeJuana Blaira, který měl již před vstupem do ligy operovaná obě kolena, v každém mu chybí křížový vaz a tak spadl až na 37. místo draftu. A za tři roky v lize zatím vynechal pouhá tři utkání!
TIP BASKETMAGU: číslo 19 Orlando
NEJVĚTŠÍ OTAZNÍK: ROYCE WHITE
Skvělý atlet s komplexní hrou, velice dobře brání, ještě lépe útočí, na křídelníka má vynikající přehled o dění na hřišti, hraje kolektivně, velmi dobře přihrává a nachází spoluhráče ve střeleckých pozicích. Někdy je přirovnáván k LeBronu Jamesovi. Opravdu teď mluvíme o hráči, který má být vybrán ve druhé polovině prvního kola?
Jestliže se někdy o někom říkalo, že má problém s hlavou, je to právě Royce White. Není ani tak důležité, že byl vyhozen již ze střední školy. Ani nikoho příliš nezajímá, že kdysi ukradl v obchodě dvě trička a popral se s ochrankou obchodního domu, což jej stálo celou univerzitní sezonu 2009-10. Stejně tak je podružné, jestli před dvěma lety ukradl na univerzitě jeden notebook (dodnes tvrdí, že byl nevinný), což nakonec vedlo k dalšímu trestu, změně univerzity a kvůli pozdnímu vyplnění nutných papírových záležitostí nakonec i k vynechání celé sezony 2010-11. V NBA působí hráči, kteří měli na školách i více problémů než White.
Během sezony 2011-12 Royce jasně prokázal svůj talent a vedl tým Iowa State v bodech, doskocích, asistencích, ziscích i blocích, což se mu povedlo jako jedinému hráči divize 1 NCAA.
Větší komplikací jsou lékařsky potvrzené stavy úzkosti, které občas Whitovi nedovolují ani spát a nutí jej neustále někomu telefonovat. Dalším velikým problémem je jeho chorobný strach z létání. White před letošní sezonou dokonce už seděl v letadle chystajícím se do Kentucky. Záchvat paniky jej však z letadla vyhnal a teoreticky připravil o univerzitní titul. A NBA se při známém kolotoči zápasů bez létání zvládnout prostě nedá. Celtics jsou však ochotní jít do rizika a je velmi pravděpodobné, že White skončí v jednom z nejslavnějších dresů světa.
TIP BASKETMAGU: číslo 21 Boston

NEJSKLOŇOVANĚJŠÍ JMÉNO: AUSTIN RIVERS
Není elitním atletem, není skvělým obráncem ani nadpozemským střelcem. Přesto se o synovi kouče Bostonu mluví každý den, je zmiňován prakticky ve všech spekulacích. Rivers totiž po svém otci zdědil vůdcovské schopnosti, vysoké basketbalové IQ, v krizových chvílích ze sebe dokáže vymáčknout nejlepší basketbal, hraje nebojácně, dokáže tvořit i zakončovat, hrát s míčem i bez něj. Jeho akcie letí vzhůru a dnes se s ním již počítá na konec první desítky draftu. Nyní se zdá být velmi pravděpodobný jeho přesun do New Orleans, kde by mohl utvořit velice silnou dvojici s Erikem Gordonem. Tedy pokud se Gordon nerozhodne Hornets opustit.
TIP BASKETMAGU: číslo 10 New Orleans
Zda se za Atlantikem rozpoutá bouře, či vše proběhne v poklidu, se dozvíme již velmi brzy. Ale bude to určitě zábava. Je totiž jisté, že sledovat letošní nováčky bude daleko zajímavější než jejich kolegy z předchozích dvou let dohromady.
Martin Čarnecký