Dotáhne AC Green novou britskou ligu ke startu?
26.01.2010 - Redakce
počet přečtení: 2019
vytvořeno 26.01.2010, upraveno 26.01.2010
Tak nabité vedení ligy se jen tak nevidí. A přestože hodlá od podzimu v Británii odstartovat akční konkurenční soutěž poloprofesionální BBL, zatím mnoho indícií, že se tak skutečně stane, nalézt nelze. British Basketball Association, zkráceně BBA, má být novou a uzavřenou profi soutěží Spojeného království. Dává si vysoké cíle...
Tak nabité vedení ligy se jen tak nevidí. A přestože hodlá od podzimu v Británii odstartovat akční konkurenční soutěž poloprofesionální BBL, zatím mnoho indícií, že se tak skutečně stane, nalézt nelze.
British Basketball Association, zkráceně BBA, má být novou a uzavřenou profi soutěží Spojeného království. Dává si vysoké cíle. Výhledově by chtěla přilákat výrazné postavy z NBA a konkurovat těm nejlepším ligám Evropy.
Má i vlastní stránky, tam toho ale zatím kromě stručné inforamce o plánech a životopisu šéfů soutěže mnoho není.
Liga měla podle původních plánů odstarovat už na podzim 2007, ale to se nějak nezdařilo. Coventry Crusaders a Birmingham Athletics, které tehdy jako jediné mělo vedení do soutěže podepsané, tak pokračovaly jen v BBL, tedy standardní britské lize.
Jména ředitelů a poradců BBA, již má zaštítit skupina britských a amerických investorů, ovšem stojí za to.
Mezi hlavní bosse patří Ed Tapscott, bývalý šéf Charlotte Bobcats a exgenerální manažer New York Knicks, který spoluvytvořil model pro BBA, kdy liga bude poskytovat financování vznikajícím klubům. Tapscott momentálně řídí hráčské otázky ve Washington Wizards, které v minulé sezoně nouzově vedl i jako hlavní kouč.
Dále jsou to John Amaechi, bývalý hráč několika týmů NBA a nyní podnikatel, nebo veterán z Wall Streetu Ron Scott.
Mezi poradci figuruje slavný Laker z 80. let A.C. Green, železný muž NBA a nyní obchodník, Bernard Mullin, člen managementu NBA a bývalý předseda představenstva Atlanta Hawks, či Jared Bartie, viceprezident organizace World Wrestling Entertainment a muž, který dřív dohlížel na obchody Charlotte Bobcats.
"Ten projekt nevypadá špatně. Jako bývalý hráč BBL doufám, že do té ligy dostanou mladé talenty. BBL je podle mě kovbojská soutěž. Vždycky se v ní jen na čas zdrží pár Američanů, co si tu nahoní statistky a zůstanou pouze tak dlouho, dokud nedostanou britský pas, aby se pak mohli snadněji dostat do lepších soutěží v Evropě. Trenéři nechtějí dávat šanci mladým klukům, protože se bojí o výsledky a o místo. Musí být ustaveno pravidlo, kdy bude v týmu povinně pět Britů a musí tam být aspoň jeden tým ze Skotska, nebo bude Brtiánie, jako obvykle ve sportu v pytli," zanalyzoval situaci jeden z přispěvatelů na fóru diskutujícím novou soutěž.
Plán je takový, že týmy pro BBA by zakládaly jako své "filiálky" fotbalové kluby z Premier League, především ty s americkými vlastníky. Soutěž by měla začít s osmi celky a šéfové BBA už se kupříkladu setkali i s komisionářem NBA Davidem Sternem.
Podobný pokus už tu kdysi byl a nedopadl nijak slavně. Třeba Manchester United založil před časem basketbalový tým, aby se vyrovnal gigantům evropského sportu, jakým je třeba Barcelona, ale nakonec mužstvo prodal. Ač v polovině 80. letech vyhrálo i britský tiul, fanoušky nepřilákalo.
Dopadne to tentokrát líp?
Petr Hamták